Notorický známy je prípad automobilky Porsche. Tá ešte začiatkom milénia balansovala na hranici bankrotu a potencionálneho zániku. V Zuffenzausene sa v tých časoch rozhodli zariskovať a prišli z niečím dovtedy nepredstaviteľným. Reč je o geniálnom ale aj „nenávidenom“ SUV Cayenne. Porsche do terénnu sa stalo rýchlo predajným hitom. Nielenže zachránilo automobilku ako takú pred krachom, ale zároveň tiež vygenerovalo dostatok zdrojov na financovanie ostatných úžasných modelov s pravým DNA značky Porsche. Tento príbeh v kombinácii s kultovým postavením modelu Range Rover neskôr inšpiroval aj ostatné luxusne orientované značky. So svojím prvým SUV prišlo nielen Bentley, ale aj jeho odveký super luxusný rival Rolls-Royce. K luxusným automobilkám sa po vzore Porsche pridali aj tie športové. Svetlo sveta uzrelo obdivované Lamborghini Urus, Maserati Levante či Aston Martin DBX. Novodobej SUV mánii už nedokážu odolávať ani tí, ktorí sa pôvodne zaprisahali, že model s vyššou svetlou výškou nikdy nepostavia. Nakoniec, nie je žiadnym tajomstvom, že na svojom prvom SUV pracujú aj značky Ferrari či Lotus.

Kúzelný SUV koncept, ktorý by v sebe za ideálnych okolností mal kombinovať výhody hneď viacerých automobilových segmentov, je dnes fenomén, bez ktorého zastúpenia by sa automobilky ocitli takpovediac len na okraji záujmu. V nasledovnom prehľade si predstavíme 10 najpredávanejších SUV modelov našej planéty za uplynulý rok 2021. Do najlepšej 10 sa vzhľadom na značný stupeň exkluzivity logicky nemohol dostať žiaden z vyššie spomenutých modelov. Medzi najúspešnejšími ale zároveň absentuje aj akýkoľvek zástupca z prémiovej kategórie. A zarmútená môže byť v tomto smere nielen Severná Amerika, ale aj Európa! Do najlepšej 10 sa prebojoval šokujúco len jediný zástupca zo starého kontinentu. Zvyšných deväť pozícii si medzi seba rozdelili výhradne ázijské automobilky.

PREHĽAD GLOBÁLNE NAJŽIADANEJŠÍCH SUV MODELOV ZA ROK 2021

10. NISSAN QASHQAI
Model, ktorého názov pochádza z perzského jazyka a znamená niečo ako lietajúci koberec, debutoval vo svojej pôvodnej verzii v roku 2006. Automobilka týmto počinom zároveň tiež zadefinovala kategórii tzv. mestských kompaktných crossoverov. Minulý rok zastihol Qashqai pri generačnej obmene, kde druhú generáciu postupne nahradil najnovší model. Práve tento faktor sa tu pravdepodobne podpísal pod to, že Nissan Qashqai obsadil v našom rebríčku „len“ 10. miesto. Stredne veľké SUV s logom Nissan sa okrem domáceho Japonska, pre európske potreby, vyrába v anglickom Sunderlande. Okrem toho tento model zbiehal aj z liniek v Rusku a Číne.

Foto: Nissan

9. NISSAN X-TRAIL
Značka Nissan sa formule aj ako špecialista na SUV modely. V tomto kontexte asi nikoho neprekvapí, že o stupienok vyššie ako Qashqai sa umiestnil ich ďalší model. Reč je o kategóriu väčšom SUV modeli X-Trail, ktorý je v Severnej Amerike známy ako Nissan Rogue. Zaujímavosťou je, že aj tento model podstúpil v minulom roku svoju generačnú obmenu. Na našom trhu japonská automobilka postupne dopredala staršie modely a momentálne v jej portfóliu nový X-Trail absentuje. Všetko sa však má zmeniť už počas tohto roka, keď očakávame uvedenie globálne úspešnej novej generácie aj do Európy. Model X-Trail/Rogue sa okrem domáceho Japonska vyrába aj v americkom štáte Tennessee.

Foto: Nissan

8. HAVAL H6
Azda najväčšie prekvapenie rebríčka TOP najžiadanejších SUV za rok 2020 je model Haval H6, na ôsmej priečke. U nás prakticky neznáma automobilka Haval patrí pod krídla jedného z najambicióznejších čínskych automobilových koncernov Great Wall. Prvá generácia tohto kompaktného SUV modelu predstavená ešte v roku 2011, sa predávala aj pod materským logom Great Wall. Aktuálna tretia generácia už ale presedala pod značkou Haval, ktorá sa v rámci celého koncernu špecializuje práve na SUV modely. Okrem domáceho trhu, ako aj všeobecne ázijského kontinentu pôsobí značka v súčasnosti Haval napríklad aj na ruskom trhu, Austrálii či Južnej Amerike. Výroba najúspešnejšieho čínskeho SUV prebieha mimo domáceho závodu v meste Tianjin paralelne aj v Thajsku.

Foto: Havac

7. MAZDA CX-5
I keď sa samotná Mazda dnes radí medzi optikou automobilových koncernov medzi menšie automobilky, tak jej sympatický prístup na čele s dizajnom Kodo a technológiami Skyactiv katapultoval kompaktnú Mazdu CX-5 v rebríčku najžiadanejších SUV veľmi vysoko. Tento sme v premiére v jeho pôvodnej verzii spoznali v roku 2011. Dnes majú Japonci v ponuke už jeho druhú generáciu a tá sa opäť teší veľkej obľube aj v našom priestore. V komplexnom balíku jazdných vlastnosti a technológii na palube, dokáže model CX-5 zároveň ponúknuť zaujímavú alternatívu dokonca aj voči veľkostne príbuzným prémiovkám! Mazda CX-5 sa okrem domácej pôdy vyrába resp. kompletuje tiež v Malajzii, Rusku, Čine či Vietname.

Foto: Mazda

6. KIA SPORTAGE
Obľubený SUV model značky Kia nesie tradične aj výraznú slovenskú stopu. Nový Sportage sa okrem domácej pôdy a americkej Georgie opäť vyrába aj u nás neďaleko Žiliny. Podobne ako väčšina doteraz spomenutých SUV modelov v našom rebríčku, podstúpila aj Kia Sportage v minulom roku generačnú obmenu. Pôvodný model s identickým označením bol predstavený už v roku 1993. Dnes majú Kórejci v ponuke už jeho piate pokračovanie. Jeho hlavným znamením je ambiciózny až futuristický dizajn. Zaujímavosťou najnovšej verzie je zároveň fakt, že v tomto prípade ide o prvý Sportage, ktorý existuje paralelne aj v špeciálne upravenej európskej verzii. Jej výroba prebieha práve u nás na Slovensku.

Foto: Kia

5. TOYOTA HIGHLANDER
Asi nikoho neprekvapí, keď sa v rebríčku najpredávanejších SUV modelov objavia aj produkty globálne najväčšej automobilky. Prvým z dvoch zástupcov značky Toyota v našom prehľade je veľké SUV s označením Highlander. Japonci svoj rodinne orientovaný model premiérovo predstavili už v roku 2001. Z SUV Highlander sa stal postupne veľký predajný hit a to predovšetkým za veľkou mlákou. Momentálne má Toyota v ponuke už štvrtú generáciu tohto modelu K sympatickému umiestneniu v našom rebríčku malou troškou prispel aj fakt, že toto SUV sa vo svojom aktuálnom prevedení v premiére oficiálne predáva už aj u nás v Európe. Okrem USA sa Toyota Highlander vyrába ešte aj v čínskom meste Guangzhou. Paradoxom je, že na domácom japonskom trhu Toyota tento model aj pre jeho rozmery v súčasnosti neponúka.

Foto: Toyota

4. HYUNDAI TUCSON
Na celkovo štvrtej priečke napredávanejších SUV modelov sa umiestnil ďalší kórejský automobilový gigant. Reč je o najdôležitejšom SUV s logom značky Hyundai – modeli Tucson. Jeho názov je mimochodom inšpirovaný americkým mestom. Premiérovo uzrel Tucson svetlo sveta v roku 2003. Automobilka to pri ďalšej generácii skúšala v našom priestore s experimentálnom označení ix35, z ktorého sa neskôr stal opäť Tucson! Aktuálna štvrtá generácia bola predstavená v roku 2020 a Kórejci v jej prípade šokovali veľmi odvážnym dizajnom. Okrem globálneho úspechu má aj toto SUV silnú európsku stopu. Mimo domáceho závodu, Číny a Spojených štátov amerických sa pre značku Hyundai kľúčový člen jej SUV rodiny vyrába aj u našich susedov za riekou Morava.

Foto: Hyundai

3. VOLKSWAGEN TIGUAN
Na bronzovej priečke medzi najzadanejšími SUV modelmi za rok 2020 sa objavil jediný neázijský zástupca. Česť Európy reprezentuje obľúbené kompaktné SUV Volkswagen Tiguan. Zaujímavosťou je, že tento model okrem svojej základnej verzie existuje aj v priestrannejšom karosárskom prevedení s prívlastkom Allspace. Nemci rovnomenný „základný“ model po prvýkrát predstavili v roku 2006. Aktuálna druhá generácia z roku 2015 len prednedávnom podstúpila na prvý pohľad nenapadnú, ale o to dôležitejšiu modernizáciu. Okrem európskeho priestoru sa značke Volkswagen s modelom Tiguan mimoriadne darí aj na obrovskom čínskom trhu. Geograficky pútavo pôsobia aj továrne. Tento model vyrába, resp. kompletuje mimo nemeckého Wolfsburgu aj v Rusku, Alžírsku, Mexiku, Číne, Malajzii a Indonézii.

Foto: Volkswagen

2. HONDA CR-V
Strieborný stupienok medzi najpredávanejšími SUV našej planéty obsadila populárna Honda CR-V. Japonci patria zároveň medzi prvé automobilky, ktoré sa v masovej miere začali sústrediť práve na tento segment vozidiel. Pôvodná CR-V debutovala už v roku 1995. Postupnými generačnými obmenami sa táto Honda výrazne sústredila na praktickú stránku a rodinnú orientáciu. Aktuálne má automobilka v ponuke už piatu generáciu predstavenú v roku 2016. K jej najväčším „highlightom“ okrem vyššie spomenutých tradičných cností patrí tiež pomerne unikátny hybridný pohon. Okrem domáceho Japonska sa kompaktné SUV značky Honda vyrába aj v USA, Kanade, Mexiku, Číne, Taiwane, v Thajsku, Malajzii, Indonézii a Indii! A keďže aktuálny model je tu s nami už nejaký ten čas, tak nás Honda postupne začína pripravovať aj novú generáciu fenoménu s označením CR-V.

Foto: Honda

1. TOYOTA RAV-4
Prvá priečka najobľúbenejších SUV našej planéty za rok 2020 pravdepodobne nikoho z nás príliš neprekvapí. Toyota je nielen najväčšia automobilka našej planéty, ale v podobe modelu Corolla, jej patrí historické prvenstvo medzi vôbec najpredávanejšími automobilmi našej planéty! Len celkom logickým vyústením je tu vo finále aj pozícia modelu RAV-4, ako vôbec najobľúbenejšieho SUV. Populárna RAV-ka v roku 1994 zároveň segment moderných SUV prakticky objavila a založila. Dnes majú Japonci v ponuke už piate pokračovanie tohto veľmi úspešného príbehu. Toyota so svojím obľúbeným SUV dokázala umne prepojiť naviac aj svoje technologické „know-how“ v podobe hybridného pohonu. Najpopulárnejšie SUV našej planéty sa okrem domáceho priestoru vyrába aj Kanade, USA, Rusku a Číne.

A aký je slovenský pohľad na vec?
Pre zaujímavosť prinášame aj prehľad top 10 najpopulárnejších SUV na Slovensku. Hneď sa úvod upozorňujeme, že v čase uzávierky sme mali k dispozícii len dáta z jesene. Výsledne poradie sa tak mohlo v závere roka aj z hľadiska pandemickej a polovodičovej krízy ešte mierne zmeniť. V rámci celosvetového merítka sa slovenská SUV TOP 10 za rok 2021 prekrýva „len“ v štyroch prípadoch. Domácim kráľom ale podľa očakávania značka Škoda s modelom Kamiq a celkovo až troma zástupcami v TOP 10.

1. Škoda Kamiq
2. Hyundai Tucson
3. Škoda Karoq
4. Volkswagen T-Cross
5. Kia Sportage
6. Peugeot 2008
7. Toyota RAV4
8. Dacia Duster
9. Volkswagen Tiguan
10. Škoda Kodiaq

Škoda Kamiq. Foto: Škoda

Mohlo by vás za(S)U(V)jať:

Drsná trojica od Nissanu: Úspešná rodina sa rozrastá
DBX707: Nová vlajková SUV loď z dielne Aston Martin
BMW iX Flow Concept: Auto či chameleón?