Vtedy po prvýkrát odštartovala sezónu European Tour. Hráči sa mohli zúčastniť série turnajov, kde za svoje umiestnenie získavali body do rebríčka Order fo Merit. Historicky prvý víťazom tohto rebríčka bol v prvej sezóne Novozélanďan Bob Charles, ktorý v celej sezóne zarobil v prepočte 24 395 eur pri účasti na deviatich turnajoch. Popularita túry sa postupne zvyšovala, čo logicky prilákalo aj väčšie množstvo sponzorov a viac turnajov v kalendári.

Keď o deväť rokov neskôr vládol Order of Merit Nemec Bernrad Langer mal na svojom konte 17 turnajových štartov a celkovo zarobené peniaze vo výške 113 450,- eur. Popularitu túre ale priniesol v jej začiatkoch hlavne slávny Seve Ballesteros. Ten zvíťazil tri roky za sebou v rokoch 1976 až 1978. Po ňom prevzal na štyri roky európsky trón Škót Sandy Lyle. Najviac víťazstiev v rade má na svojom konte iný Škót, Colin Montgomerie, ktorý vyhral sedemkrát za sebou v rokoch 1993 až 1999. V roku 1999 bol Montgomerieho zárobok za celú sezónu z turnajových umiestnení už 1,8 milióna eur, pričom „Monthy“ na to potreboval účasť na 21 turnajoch. V roku 2009 sa rebríček Order of Merit premenoval na Race to Dubai. V Dubaji totiž sezóna European Tour končí finálovým turnajom, na ktorý sa dostanú už len tí najlepší z najlepších. Na poslednom turnaji sa hrá o špeciálny bonus 7,5 milióna eur pre 15 najlepších hráčov sezóny.

Podobný formát ma aj americká PGA Tour, kde sa hrá v rebríčku FedEx Cup o vyššie sumy. V roku 2021 ukončil európsku sezónu turnaj DP World Tour Championship v Dubaj 18. – 21. 11. 2021. V kalendári European Tour sú turnaje, ktoré sú spoločné aj s PGA Tour a ostatnými menšími túrami v Ázii alebo Austrálii. Ide hlavne o štyri major turnaje: The Masters, US Open, PGA Chapionship a The Open, ako aj o turnaje zo série World Golf Champiosnhip. Na konci sezóny nie je odmenený len samotný víťaz celej túry, ktorý sa stáva The European Tour Golfer of the Year. European Tour udeľuje aj cenu pre najlepšieho nováčika túry, ktorá je pomenovaná po trojnásobnom víťazovi turnaja The Open a volá sa Sir Henry Cotton Rookie of the Year. V začiatkoch nováčika túry vyberal sám Sir Henry Cotton, ale neskôr sa začala cena udeľovať nováčikovi túry, ktorý v rebríčku sezóny skončil najvyššie. Špeciálnou cenou je The European Tour Player´s Player of the Year. Táto cena sa udeľuje od roku 2008 a členovia European Tour si volia sami víťaza. V roku 2017 bola táto cena premenovaná na The Seve Ballesteros Award, na počesť slávneho Španiela. Posledným víťazom Race to Dubai bol v roku 2020 Angličan Lee Westwood a pred ním to bol Španiel Jon Rahm. V tejto sezóne zatiaľ priebežne vedie Američan Collin Morikawa, ale o tom, kto nakoniec bude kráľom európskej túry rozhodne záver sezóny a hlavne posledný turnaj v Dubaji.

Foto: iStock

Mohlo by vás golfovo navnadiť:

Uveril svojim snom, vyhral medailu a vytvoril olympijský rekord
Golf. Ako to všetko začalo?
Golf vám peňaženku nezruinuje