Milujete mäso natoľko, že by ste ho mohli jesť každý deň a nechápete, čo vystihuje slovíčko vegetarián? Tento článok je presne pre vás, pretože vám v ňom vezmeme na cestu okolo sveta za tými najlepšími mäsovými špecialitami planéty. Nechajte sa inšpirovať na gastronomické spoznávanie a vyrazte za chutným spoznávaním. Kde sa budú mäsožravci cítiť ako v raji?

Kobe steak (Japonsko)
Japonský Kobe steak sa právom považuje za svätý grál mäsových jedál. Patrí medzi najdrahšie steaky sveta, je unikátny svojim príbehom a čo je ešte dôležitejšie, je unikátny svojou chuťou. Za všetko môže dobytok známy ako Wagyu, o ktorom niekedy hovoria, že je cisárskym dobytkom vďaka svojej nezameniteľnej chuti. Kobe steak sa stal fenoménom, ktorého tajomstvo spočíva v mramorovaní mäsa. Práve ono rozhodne o kvalite steaku a na váš stôl sa dostane až po tom, ako splní mimoriadne prísne pravidlá. Fajnšmekri hovoria, že lepšie mäso na svete jednoducho neochutnáte. Vďaka tuku je šťavnaté, takmer sa rozpúšťa na jazyku a je tak dokonalé, že k nemu nepotrebujete takmer žiadnu prílohu. Tak čo, doprajete si aspoň raz za život tento mäsový kúsok gastronomického neba?

Foto: iStock

Kebab (Irán)
Pri slovíčku kebab si nepredstavte ihlu, na ktorej je napichnuté mäso, z ktorého sa odkrajujú tenučké kúsky, ktoré vám následne zabalia do žemle či chlebovej placky. Na Blízkom či Strednom Východe dostáva slovíčko „kebab“ úplne iný rozmer. Irán je azda najlepšou krajinou, kde môžete kebaby ochutnávať dosýta. Kebab v miestnom ponímaní predstavuje kúsky mäsa napichnutého na špajdli, ktoré sa pripraví na drevenom uhlí vďaka čomu dostane nezameniteľnú chuť. V Iráne sa vám z výberu kebabov zatočí hlava, no medzi tie najchutnejšie patrí kebaby z jahňaciny, no vynikajúco pripravia aj kurací kebab potretý šafranovým maslom. Skúste kebab bachtiari, kde sa striedajú rôzne druhy mäsa. K tomu porciu ryže, kyslú zeleninu a mäsová hostina je na svete.

Foto: persiangood.com

Asado (Argentína a Uruguaj)
Južná Amerika je oblasť typická pre fantastické mäsové jedlá a ak by ste mali ochutnať len jedno jediné, vyberte sa na miesta, kde sa pripravuje tradičné Asado. Asado sa tak preplietlo s lokálnou kultúrou jedla, že je dnes neoddeliteľná súčasť života. Názov nepredstavuje len jedno jediné, konkrétne jedlo, ale Asado vystihuje dokonalú juhoamerickú grilovačku, kde nájdete rôzne druhy mäsa. To sa pripravuje na špeciálnych griloch s dreveným uhlím alebo drevom. Vôňa takto pripravenej hovädziny, ktorá tu dominuje vám podlomí kolená a keď ochutnáte kúsky grilovaného mäsa a zapijete si ho dúškami červeného, argentínskeho vína, nič viac k životu nepotrebujete.

Foto: iStock

Alcatra (Brazília)
Ak je v Južnej Amerike reč o grilovačke alebo o barbecue, tak potom sa takmer vždy obráti pozornosť na Brazíliu. Tá má dokonca svoje špeciálne a typické podniky zvané churrascaria, kde chodia čašníci s grilovaným mäsom napichnutým na ihlách a zapĺňajú vám tanier. Medzi najchutnejšie jedlá, ktoré sa spájajú s mäsom patrí Alcatra, špeciálny kúsok hovädziny, ktorú by sme mohli označiť ako Top Sirloin. Ide o kus božského steaku, ktorý je skutočne poriadnym kusom mäsa. Mnohí ho v Brazílii považujú za najlepšiu časť hovädziny a gurmáni si pochvaľujú jej čistú chuť. Tá sa zvýrazní práve typickým grilovaním a vynikajúco sa dopĺňa s krištáľovou soľou. Podčiarkne chuť jedla a vytiahne z neho maximum. Takúto grilovačku si v Brazílii ujsť nenechajte.

Foto: iStock

Steak au Poivre (Francúzsko)
Za francúzskym názvom tohto jedla sa skrýva lahodná chuť hovädzieho steaku na zelenom korení. Kto vymyslel túto kombináciu by si zaslúžil svoje miesto v gastronomickom nebi, pretože Pepper steak, ako ho nájdete v medzinárodnej kuchyni patrí k najobľúbenejším jedlám. Svoje korene má mať vo francúzskej Normandii a ľudia ho poznali už v priebehu 19. storočia. Príbeh steaku hovorí o tom, že bolo obľúbené medzi pármi a muži na tento steak brali svoje ženy, pretože sa verilo, že práve zelené korenie je afrodiziakum. Kľúčovou ingredienciou, ktoré toto jedlo povýši na kulinársky Olymp, je koňak pridávaný do omáčky zo zeleného korenia, no svoje spraví aj maslo či šalotka a práve v jednoduchosti je krása. Na tomto steaku si pochutíte nielen vo Francúzsku, ale aj na Madagaskare či Mauríciu, teda všade, kam kedysi zasahovalo francúzske impérium.

Foto: altonbrown.com

Wienerschnitzel (Rakúsko)
Pravý viedenský rezeň alebo ak chceme Wienerschnitzel nie je pre našinca žiadna exotika, ale ak sa bavíme o dokonalých mäsových jedlách, tento kultový plátok mäsa v ňom nesmie chýbať. Pri tomto jedle máme obrovskú výhodu, že Viedeň, kde Wienerschnitzel zapustil korene nie je tak ďaleko a tak si ho môžeme „kedykoľvek“ dopriať bez toho, aby sme museli letieť na druhú stranu zemegule. Prvýkrát sa má Wienerschnitzel objavovať už v roku 1831, ale podľa bádateľov by mal pochádzať z Talianska, kde je známy pod menom Cotolleta alla Milanese, Vo Viedni sa udomácnil až po tom, ako si cisár František Jozef I. vyžiadal recept. Originálny rezeň je z tenučkého teľacieho mäsa obaleného v trojobale a pripravuje sa na masle a bravčovom sadle. Pravidelne ho treba obrátiť, aby sa opiekol a zázrak je na svete. Pokvapkajte si ho citrónom, dajte si k nemu zemiakový šalát s tekvicovým olejom a čaká vás zážitok.

Foto: iStock

Polpette alla Napoletana (Taliansko)
Napadne vás pri talianskej kuchyni mäso? Možno v prvom momente nie, ale ak sa nad touto famóznou kuchyňou zamyslíte, prídete na to, že ho nájdete v mnohých receptoch, ktoré sa stali slávnymi a prerazili ďaleko za hranicami Apeninského polostrova. Medzi najikonickejšie jedlá Talianska patria aj Polepette alla Napoletana, teda guľôčky z mletého mäsa v legendárnej rajčinovej, neapolskej omáčke. Koľkokrát ste počuli príbehy o tom, ako sa toto jedlo varilo celé hodiny v neapolských domácnostiach a napokon sa pri ňom stretla celá rodina. Toto jedlo má spomienkovú hodnotu pre tisícky rodín a dnes si svojou chuťou zaslúži aj prestížne miesto v tomto rebríčku. Medzi najlepšie mäsové jedlá totiž nemusia patriť len drahé a unikátne steaky, práve naopak, jedlo s príbehom a láskou, ktorému podľahnete, tu má svoje miesto.

Foto: ilmediano.com

Jahňacie kotlety (Nový Zéland)
Ak milujete jemné jahňacie mäso, určite si prídete na svoje počas cestovania po Novom Zélande. Miestna jahňacina sa spoločnou s tou nórskou považuje za najkvalitnejšiu na svete a na jej chuti to spozná aj gastronomický analfabet. Novozélandské jahňatá sa kŕmia čerstvou trávou počas svojho života a práve tieto detaily sú napokon rozhodujúci faktor ich chuti. Majú mimoriadne lahodné mäso a keď dostanete svoju jahňaciu kotletu na stôl, tak si túto krajinu zamilujete už len vďaka jej vôni. Miestni k jahňacine pridajú bylinky, rozmarín a doprajte si aj dúšok miestneho, kvalitného vína. Nový Zéland a jahňacina rozhodne k sebe patria.

Foto: iStock

Ďalšie gastro chuťovky od autora:

Poznáte najbizarnejšie alkoholy sveta?
Najdrahšie syry sveta. Ako chutí syrový luxus?
Koľko zaplatíte za najdrahšie pivo sveta?