… čisto len vďaka hodinám tréningu, vyváženej strave a k tomu pridali ešte doplnky výživy (ktorých výrobcovia ich sponzorujú).

Niektorí influenceri však prelomili mlčanie a potvrdili to, o čom boli mnohí ľudia dávno presvedčení, respektíve v nich minimálne vzbudzovalo podozrenie. Títo influenceri sa totiž priznali k tomu, že v skutočnosti užívajú steroidy a len vďaka dodržiavaniu jedálnička a bežným doplnkom z obchodu by sa na danú úroveň nikdy nedostali.  Keď bežní ľudia, ktorí si chodia zacvičiť a baví ich dvíhanie činiek, vidia na sociálnych sieťach alebo na titulkách časopisov známe a úspešné fitness osobnosti, neraz im na um prichádza otázka, či aj oni môžu niekedy mať takú postavu. A či ju dokážu získať naturálnym spôsobom – teda len vďaka svojej oddanosti, tvrdej práci a správnej výžive.

Aký dojem vytvárajú

Najznámejší kulturisti histórie ako Arnold Schwarzenegger či Ronnie Coleman počas svojej kariéry preukázateľne užívali steroidy. Kým vo Schwarzeneggerovom prípade môžeme ešte hovoriť o poriadne svalnatej, no ešte stále esteticky pôsobiacej postave, v neskorších rokoch sa z najlepších kulturistov stali hrčovité a neobratné monštrá, ktoré svoje svaly vypracovali do abnormálnych rozmerov. Dokázali to vďaka anabolickým steroidom, ktoré aj bežným návštevníkom fitnesscentier umožňujú rýchlo a vcelku pohodlne získať postavu, po akej mnohí túžia. Ale už málokto sa pozerá na to, že steroidy so sebou prinášajú mnohé negatívne sprievodné javy, akými sú nezvratné poškodenie a nekontrolovaný rast vnútorných orgánov, zvýšené riziko rakoviny, impotencia a mnohé ďalšie choroby.

Spomínali sme kulturistov v takzvanej kategórii „open“. Najlepší z nich sa každoročne stretávajú na súťaži Mr. Olympia, kde sa však zároveň súťaží aj v iných kategóriách. Medzi nimi aj v Men´s Physique a Classic Physique, ktoré nie sú zamerané na extrémny objem, ale skôr na estetický vzhľad a symetriu postavy. To môže vytvárať dojem, že v týchto kategóriách súťažia športovci, ktorí sú „naturál“ – teda tí, ktorí si nepomáhajú zakázanými látkami.

Foto: iStock

Ako je to v skutočnosti
Fitness osobnosti zvyčajne neradi hovoria o steroidoch a iných zakázaných látkach. Najmä z dôvodu vlastnej reputácie, tisíckam sledovateľom a tiež kvôli sponzorským zmluvám, ktoré majú podpísané s výrobcami bežných doplnkov výživy.  Pár z nich sa už však k užívaniu steroidov predsa len priznalo. Išlo pritom o akési výnimočné jednorazové priznania, ktoré mohli zaniknúť medzi stovkami ich ďalších príspevkov a videí o tom, ako je dôležité viesť zdravý život, tvrdo trénovať, že kľúčom k úspechu je správne nastavená strava a že treba zostať motivovaný.

V jednom videu na svojom youtube kanále tak napríklad urobil Sadik Hadzovic, ktorý na Mr. Olympia v rokoch 2014 a 2015 skončil v kategórii Men´s Physique na druhom mieste a v súčasnosti má na Instagrame viac ako 3,5 milióna sledovateľov. „Moju profesionálnu kartu som získal bez toho, že by som čo i len raz užil nejakú zakázanú látku. Na svojej prvej Olympii (2013) som takto skončil na štvrtom mieste. Bolo to moje najhoršie umiestnenie v kariére. Vtedy som si povedal: Dobre, musím prejsť na temnú stranu… Ak chcete byť jedným z najlepších na pódiu, tak je v tom zahrnutý aj doping,“ povedal vo videu nazvanom „Success & Bodybuilding“.

Aj muž s najlepším „sixpackom“
Užívanie steroidov tiež priznal Jason Poston, ktorý v Men´s Physique súťažil v rokoch 2013 až 2016: „Testosterón som začal užívať po mojej prvej súťaži (ešte pred Mr. Olympia), na ktorú som išiel ešte ako naturál. Mal som vtedy niečo po tridsiatke a mojím cieľom bolo stať sa profesionálnym kulturistom a vyhrať Olympiu. Steroidy by ste nemali začať brať len kvôli tomu, že chcete dobre vyzerať na Instagrame… Mnohí dnes začínajú príliš skoro, nevedia, čo robia a iba si ubližujú. Vtedy môžu aj zomrieť, pretože si poškodia pečeň, obličky, srdce,“ vyjadril sa vo videu „Training for the NFL“ s tým, že si nechával pravidelne kontrolovať hladinu testosterónu, estrogénu, rastového hormónu a tiež inzulínu, keďže trpí cukrovkou. Ďalší influencer Steve Cook, ktorého na Instagrame sleduje takmer 2,5 milióna ľudí, zas uviedol, že v minulosti, keď ešte hrával na univerzite americký futbal, užíval prohormóny, ktoré si kupoval podobne ako jeho ďalší spoluhráči z tímu.

Lazar Angelov, ktorého zvykli označovať za človeka s najlepším „sixpackom“ na svete, teda s najvypracovanejším a najsymetrickejším brušným svalstvom, vo videu „Am I natural? My opinion on steroids“ povedal, že v príprave na súťaže užíval clenbuterol a neskôr po podstúpení viacerých operácií skúšal peptidy, rastový hormón a nandrolol.  Aj keď tých, ktorí sa priznali k užívaniu zakázaných látok je stále minimum, bolo by asi naivné myslieť si, že ostatní, ktorí majú ešte lepšie výsledky, sú čistí a porazili tých, ktorí užívali steroidy.

Mohlo by vás zaujať:

Jeho telo mu môžu závidieť nielen rovesníci
Nedarí sa vám nabrať poriadne „tehličky na bruchu“?
Svetový rekord v planku má neskutočný nový čas