V najlepších súťažiach sveta ako sú NHL, NBA, NFL a MLB si zámorské kluby svoje hviezdy cenia na desiatky až stovky miliónov. Rozohrávač Patrick Mahomes, hviezda ligy amerického futbalu NFL, napríklad minulý rok uzavrel zmluvu s Kansas City na dvanásť rokov, ktorá mu dokopy prinesie pol miliardy dolárov. Lukratívne kontrakty s hodnotou nad 30 miliónov dolárov za jednu sezónu majú podpísané aj najväčšie hviezdy basketbalovej NBA a bejzbalovej MLB. Patria sem Stephen Curry, Giannis Antetokounmpo, James Harden, Mike Trout, Stephen Strasbourg či Francisco Lindor. Hokejová NHL, v ktorej má svojich zástupcov aj Slovensko, je na tom spomedzi štyroch veľkých amerických súťaží (tzv. major leagues) najhoršie.

Musia sa vtesnať pod platový strop
V NHL sa najlepšie platení hráči pohybujú niekde pod 15 miliónmi amerických dolárov za sezónu. V novom ročníku 2021/2022 bude najlepšie plateným hokejistom planéty Erik Karlsson. Švédsky obranca dostane od svojho klubu San Jose Sharks 14,5 mil. USD, čo je dôsledok jeho dlhodobej osemročnej zmluvy na celkovú sumu 92 miliónov. Karlsson túto zmluvu podpísal pred dvomi rokmi, pričom viacerí odborníci teraz upozorňujú, že svoje najlepšie obdobie má v súčasnosti 31-ročný obranca už za sebou a pre klub, ktorý sa navyše pohybuje na spodných priečkach súťaže, to nie je dobrá dohoda.

Väčšina klubov NHL však postupuje podobne ako San Jose, teda že s hráčmi uzatvára dlhodobé kontrakty, ktoré vypršia v dobe, keď budú mať po 35. Hlavným dôvodom je okrem snahy zaviazať si svoje najznámejšie tváre aj možnosť rozložiť plat hráča na dlhšie obdobie. Kluby sa totiž musia každý rok vtesnať pod platový strop (v súčasnosti 81,5 milióna), čo znamená, že všetkým hráčom tímu môžu v danej sezóne dokopy vyplatiť maximálne túto vopred stanovenú sumu. Dôvodom pre zavedenie platového stropu bolo najmä to, aby sa kluby vďaka tomu limitu výkonnostne vyrovnali a hviezdni hráči sa nekoncentrovali len v niekoľkých tímoch, ktoré boli ochotné ponúknuť im najviac. Vďaka podpísaniu dlhodobého kontraktu sa tak v prípade spomínaného Karlssona započítava do platového stropu San Jose suma 11,5 milióna, aj keď v skutočnosti v tejto sezóne dostane o tri milióny viac. Tento rozdiel sa vykompenzuje neskôr tým, že napríklad v sezóne 2026/2027 mu už klub vyplatí iba 7,5 milióna, hoci do platového stropu sa bude počítať rovnaká suma 11,5 mil. USD.

Foto: Profimedia.sk


Chára s veteránskym minimom

Dokopy si presne dvadsať hokejistov príde v novej sezóne NHL aspoň na 10 miliónov. Sú medzi nimi najväčšie hviezdy ligy ako Connor McDavid, Nikita Kučerov, Carey Price, ale aj hráči, ktorých mená občasným fanúšikom asi veľa nepovedia – Blake Wheeler, Jeff Skinner alebo Mark Stone. Slovensko nemá medzi najlepšie platenými hokejistami súčasnosti zastúpenie.
Zo Slovákov totiž najviac dostane Tomáš Tatar, a to 3,75 milióna. Útočník New Jersey je najlepšie plateným našincom v NHL tretiu sezónu po sebe, jeho príjem ho však v celej súťaži radí až na 260. miesto. Druhý v poradí je Richard Pánik s 3,2 miliónmi. Pre porovnanie Zdeno Chára, ktorého môžeme bez zveličovania považovať za hrajúcu legendu, dostane len 750 000 dolárov. Chára, ktorý je vo veku 44 rokov vôbec najstarším hráčom NHL, totiž podpísal s New York Islanders jednoročnú zmluvu za tzv. veteránske minimum. V jeho prípade však nebola rozhodujúca výška kontraktu, ale možnosť predĺžiť si kariéru v tíme, ktorý má reálnu šancu na Stanleyho pohár.

Na záver je ešte potrebné zdôrazniť, že uvedené sumy nepredstavujú čistý zárobok hráčov. Daný ročný príjem totiž musia zdaniť, čo v prípade USA znamená, že najskôr zaplatia federálnu daň 37% a následne aj druhú daň, ktorú vyrubujú jednotlivé štáty. Napríklad Kalifornia ju má stanovenú na 10%. To v konečnom dôsledku môže znamenať, že hokejista napokon reálne dostane len približne polovicu z uvádzanej sumy. Na druhej strane, žiadaní hráči si dokážu svoj celkový príjem značne vylepšiť vďaka rôznym sponzorským a reklamným zmluvám.

Platy slovenských hokejistov
Tomáš Tatar 3,750 mil.
Richard Pánik 3,2 mil.
Erik Černák 2,95 mil.
Andrej Sekera 1,5 mil.
Jaroslav Halák 1,5 mil.
Zdeno Chára 0,75 mil.
(Uvádzame len hráčov s jednocestnými zmluvami).

Mohlo by vás zaujať:

Ako sa darí slovenským hviezdam v KHL?
Hokejisti chcú konečne prelomiť svoje zakliatie
Top 10 najlepších bitiek: Keď sa hokej zmení na box