Počas októbra sa rozhodli kamaráti hokejistu Mareka Hrivíka za ním vycestovať do ruského Novgorodu, aby na vlastné oči videli kvalitu ruskej KHL i spoznali novú kultúru.

Covid mení pravidlá
Aktuálne sa dostať do Ruska nie je žiadna malina, turistické víza sa kvôli covidu nedajú udeliť len tak. „V pláne sme mali ísť za Marekom už na začiatku sezóny, len víza sa nedostávali. Zmenilo sa to až 27. septembra. Stihli sme pekný dvojzápas, bol tam duel s Omsk, kde hrá Peťo Cehlárik a škoda, že bol vtedy zranený,“ opísal nám prvé pocity jeden zo štvorice Žilinčanov Róbert Kajánek. Ten spoločne s Milošom Krkoškom, Mariánom Hanzelom a Jurajom Franekom patrili medzi atrakcie v aréne miestneho klubu Torpedo. „Pri obmedzeniach a návštevách okolo 500 fanúšikov je slovenská vlajka neprehliadnuteľná. Počas prvého zápasu si nás všimla klubová televízia a Marián Hanzel vie celkom slušne po rusky, tak bol z toho dobrý rozhovor. Na druhý zápas nás už domáci zdravili a vedeli, odkiaľ sme,“ pousmial sa Kajánek.

Po zápase Novgorodu spoločná fotka Žilinčanov. Foto: archív. R.K

Spoločná večera
Pre Mareka Hrivíka je Novgorod druhým klubom v ruskej KHL, predtým si vyskúšal pôsobenie v tíme Podolsku. Jeho kamaráti opisujú mesto ako príjemné, i keď zatemnené. „Slnko tam príliš nesvieti, ale život pulzuje naplno. Ľudia hokeju fandia, v reštauráciách Mareka všetci poznali, chodili sa fotiť a gratulovali mu.“ Fanúšikovským  vrcholom zájazdu bola pre Žilinčanov spoločná večera s Marekom Hrivíkom i ďalším Žilinčanom Petrom Cehlárikom. „Večer pred ich spoločným zápasom takto sedelo aj viacero iných hokejistov. Ja si myslím, že každému hráčovi pomôže, ak v ďalekom svete vidia svojich kamarátov. Asi sme im priniesli pohodu, lebo obaja v ďalších zápasoch dali gól,“ dodal Kajánek.

Foto: hawk.ru

Potrebujú vyhrávať
Novgorod sa zatiaľ v KHL trápi, čo si uvedomuje aj samotný Marek Hrivík. „Máme pomalší štart do sezóny, ale tabuľka je nesmierne nabitá, pretože len pár bodov delí skoro takmer všetky tímy. Tak ako ja, aj celý tím sa rozbiehal pomaly, očakáva sa odo mňa líderská pozícia a tú aj napĺňam,“ zdelil nám krátku reakciu Hrivík a pochválil aj svojich kamarátov, že si našli čas a prišli ho pozrieť. „V Rusku som sám, je len a len dobré, že môžem ich vidieť. Bol to pekný týždeň a snáď ešte prídu túto sezónu. S covidom to nie je ľahké, tak necháme sa prekvapiť, čo prinesie budúcnosť. Momentálne sú problémy s vízami, ale kto chce, cestu si nájde. Mňa vždy poteší, že sa niekto príde pozrieť a verím, že aj chalanom zo Žiliny sa u mňa páčilo.“ Hrivík už v KHL pôsobil, zmeny za pár rokov nevidí také dramatické, no oproti minuloročnej sezóne vo Švédsku vidí drobné zmeny. „Štýl sa príliš nezmenil, akurát mám pocit, že sa zmenšil rozmer ľadu na menší, no možno to je skutočne len môj subjektívny pocit. Švédska liga je odlišná, tam sa hrá vo väčšom tempe, viac sa drží puk na hokejke a zbytočne sa nenahadzuje do pásma. Najnáročnejší trip na Sibír je za nami, tak už by to malo byť fajn a presuny na vonkajšie zápasy nie sú až tak katastrofálne. V kabíne sme výborná partia všetci zahraniční hráči, najviac si rozumiem s Theodorom Lennstromom.“ Do ďalšej časti sezóny si Žilinčan želá nasledovné. „Chcem sa dostať s tímom do play-off a s národným tímom zažiť vydarenú olympiádu.“

Foto: hawk.ru

Peter Cehlárik si na Rusko zvykol: Bez problémov zvláda nekonečné kolóny

Skvelé čísla. Slovenský hokejový útočník Peter Cehlárik (26) si počas svojho prvého angažmánu v Rusku drží priemer kanadského bodu na zápas. V drese úradujúceho majstra z Omska patrí medzi lídrov tímu a po zranení v hornej časti sa dostáva pomaly do tempa. Na linke Moskva – Bratislava nám poskytol exkluzívny rozhovor.

Ako sa vám zatiaľ pozdáva ruské dobrodružstvo? Ste spokojný?
Je to pre mňa nová skúsenosť, lebo sa učím úplne nové veci od trénera. Pomenilo sa dosť hráčov oproti minulej sezóne v tíme, zvykali sme si hlavne my noví útočníci a tým pádom nebol aj ideálny štart pre klub do ligy. Našťastie, posledné zápasy sa nám darí, sme na vlne a naša hra sa dáva dokopy. Bodovo sa odo mňa asi očakávalo, čo produkujem, ale stále je veľa priestoru sa zlepšovať po hernej stránke. Máme výbornú presilovku, potrebujeme zabrať v rovnovážnom stave, to je moja aktuálna priorita.

Hrali ste dlho vo Švédsku, okúsili ste aj Ameriku. Je Moskva niečím odlišná oproti západnému svetu?
Zvykol som si, teraz za mnou dorazila aj snúbenica so psíkom. Vo veľkom meste je to o niečom inom, Moskva je krásna, hlavne centrum. Trošku dochádzanie do haly (Omsk hráva svoje domáce zápasy v moskovskej Balašicha aréna – pozn. autora), v ktorej hrávame, a neustále kolóny sú tiež klasikou. Hore-dole na štadión je to vyše 40 minút, no výborný kolektív – zahraniční hráči – a tí mi ukázali, čo tu ako chodí. Myslím, že v Moskve som sa zabýval dostatočne.

Máte za sebou menší herný výpadok, neboli ste troška smutný, že vám zranenie nedovolilo si zahrať proti Marekovi Hrivíkovi?
Bol som s tímom na tripe šesť dní, no hral som až posledný zápas. Trochu ma mrzelo, že som nestihol Novgorod, bolo by to určite zaujímavé si zahrať proti Hrivovi. Ešte bude nejaká šanca v sezóne, tak verím, že to vyjde.

Spoločná večera šestice Žilinčanov v Rusku sa nevidí každý deň, tiež vás to nabilo určitou pozitívnou energiou?
Večera bola super aj s jeho kamarátmi, dobre sme si pokecali a cítil som sa výborne. Zrejme sa neuvidíme na repre-pauze, lebo v novembri bude reprezentácia skúšať iných chalanov a pár slov sme prehodili aj po zápase. Vždy je dobré vo svete stretnúť svojich rodákov, návšteva Žilinčanov aj mňa potešila.

Spoločná večera Hrivíka, Cehlárika a žilinských priaznivcov v Novgorode. Foto: arch R.K.

 

MAREK HRIVÍK (30)
– narodil sa 28. augusta 1991 v Čadci,
– je odchovancom žilinského hokeja a rodákom zo Žiliny,
– spoluhráči a kamaráti ho prezývajú Hrivo,
– okúsil NHL v dresoch New York Rangers a Calgary,
– v KHL hral za Podolsk, v súčasnosti za Nižný Novgorod,
– vo švédskom tíme Leksand vytvoril údernú dvojičku s Petrom Cehlárikom a v minulej sezóne sa stal najlepším hráčom tamojšej SHL ligy,
– na posledných Majstrovstvách sveta v hokeji v Bielorusku patril medzi najvýraznejšie postavy slovenskej reprezentácie.


PETER CEHLÁRIK (26)
– narodil sa 2. augusta 1995 v Žiline,
– je odchovancom žilinského hokeja, no už od 16 rokov pôsobil vo Švédsku,
– v NHL si zahral v drese Bostonu, počas štyroch sezón má 40 štartov s bilanciou 5 gólov a 6 asistencií,
– spoločne s Marekom Hrivíkom zažiaril minulú sezónu v Leksande, keď v 45 zápasoch strelil 20 gólov,
– aktuálne hrá za úradujúceho majstra ruskej KHL Avangard Omsk,
– je ofenzívnym lídrom slovenskej hokejovej reprezentácie, na MS 2021 v Bielorusku bol vyhlásený za najlepšieho útočníka šampionátu.

Mohlo by vás zaujať:

Hokejisti chcú konečne prelomiť svoje zakliatie
Hokej hrajú aj mladé sexi krásky
Top 10 najlepších bitiek: Keď sa hokej zmení na box