Takmer každý z nás si túto značku automaticky spojí s pozíciou dvorného dodávateľa vozového parku pre Agenta 007. A je to práve osoba Jamesa Bonda, ktorá dodáva výrobcovi výkonných modelom so sídlom v Gaydone neopakovateľný imidž. Neraz v minulosti to bola práve atraktívna nálepka služobného automobilu britského superšpióna, ktorá zachránila Aston pred krachom či zánikom. Po roku 2007, keď sa malosériový výrobca odčlenil spod ochranných krídel koncernu Ford, vymenil Aston Martin hneď niekoľko súkromných vlastníkov. Posledným v poradí je kanadský milionár a šikovný biznisman Lawrence Stroll. Ten už neraz v minulosti dokázal spopularizovať a premeniť na zlaté vajce okrem iného aj niekoľko dnes mimoriadne úspešných módnych značiek.

Investícia do syna
Motoristický nadšenci s určitosťou registrujú pod priezviskom Stroll aj mladíka menom Lance. V tomto prípade ide o syna majiteľa značky Aston Martin. Ten je už niekoľko rokov súčasťou kolotoča F1. V tomto smere preto neprekvapí, že otec Stroll sa rozhodol vyťažiť z potencionálnej synergie kráľovnej motoršportu a automobilky Aston Martin. Tradičná britská zelená farba je aj preto od aktuálnej sezóny opäť súčasťou kolotoča F1 práve v zastúpení značky Aston Martin. Za ambicióznu stajňu okrem mladého Lanca mimochodom preteká aj 4-násobný majster sveta Sebastian Vettel. Z prínosu kanadského kapitálu neprofituje len tím F1, ale aj samotná automobilka. Lawrence má veľmi dobre vzťahy aj s automobilkou Mercedes, čo môže mať pozitívny dopad na budúcnosť tohto automobilového klenotu. Nakoniec motorová divízia AMG s Britmi už nejaký čas úzko spolupracuje. V civilnej sfére okrem novinky v podobe obľúbeného SUV s označením DBX a klasickej línie športových modelov, majú Briti v talóne aj nový hyperšport s mýtickým označením Valkyrie. A práve tento exkluzívny model zohráva kľúčovú úlohu pre imidž značky.

Foto: Aston Martin

Vývoj špičkového hyperšportu
Valkyrie dnes ideálne zapadá do filozofie ambicióznej automobilky so slávnym menom, ktorá sa chce v strednodobom horizonte patriť medzí lídrov F1. Pre objektívnosť treba v tejto súvislosti uviesť, že projekt Aston Martin Valkyrie začal vznikať ešte skôr ako do automobilky oficiálne vstúpil jej súčasný majiteľ. Prvý prototyp extrémneho hyperauta uzrel svetlo sveta už v roku 2016. Iróniou osudu je fakt, že na vývoji tohto modelu veľmi úzko spolupracoval aj konkurenčný tím z F1 – Red Bull Racing. Po viacerých prvotných avízach debutovala sériová Valkyrie s karosériou typu coupé práve v tomto roku. Dokonale načasované marketingové oživenie tohto projektu predstavuje v súčasnosti aj horúca novinka v podobe ešte donedávna utajovaného druhého karosárskeho variantu s prívlastkom Spider.

Extrémne kabrio
Nový model Valkyrie Spider nielenže vďaka otvorenej streche sľubuje ešte intenzívnejšie zážitky z jazdy, ale reálne tento exkluzívny hyperšport ešte viac autenticky prepája so svetom motopostom F1! Otvorená verzia disponuje odkladateľným strešným panelom vyrobeným z extrémne pevného a zároveň ľahkého uhlíkové vlákna. Ten si ale vzhľadom na šetrenie hmotnosti musí posádka demontovať manuálne. Konštrukčnými zmenami pri novej verzii museli logicky prejsť aj efektné dvere. Klasická Valkyrie ponúka riešenie v podobe krídlových dverí s uchytením práve na strešnom module. O prvok superauta reprezentovaný výklopnými dverami ale neprišla ani nová otvorená verzia! Výklopný mechanizmus je v tomto prípade zakomponovaný do ich prednej časti. Spider okrem tejto odlišnosti disponuje aj mierne odlišnou aerodynamikou či ďalšími nevyhnutnými konštrukčnými zmenami.

Foto: Aston Martin

Výkon, ktorý budí rešpekt
Bez zmien tu v porovnaní z verziou coupé zostala technika v útrobách. O pohon oboch modelov Valkyrie sa stará extrémny atmosférický vidlicový 12-valec o objeme 6,5 litra a samostatným výkonom 1130 koní. Pohonná jednotka ako taká v tomto prípade pochádza z vývoja renomovanej spoločnosti Cosworth. Zároveň ide v tomto prípade o vôbec najvýkonnejší sériový atmosférický motor! O výkonový doping sa v tomto prípade namiesto prepĺňania stará rekuperačná technológia KERS známa práve zo sveta F1. Vďaka nej je k dispozícii celkový systémový výkon na úrovni 1155 koní. Verzia Spider sa aj vďaka tejto náloži ponúka maximálnu rýchlosť až 350 km/h. Toto však neplatí pri jazde s vetrom vo vlasoch. S otvorenou strechou je maximálka obmedzená „len“ na 330 km/h. Extrémnu vzácnosť otvorenej verzie podčiarkuje aj výrobný plán. Aston Martin počíta s výrobou len 85 kusov modelu Valkyrie Spider. Z coupé modelu pritom vznikne „až“ 150 kusov. Všetky sú, žiaľ, dnes už beznádejne vypredané.

ASTON MARTIN VALKYRIE SPIDER
Motor: zážihový V12 objem 6,5 l
Maximálny výkon: 1155 koní
Zrýchlenie 0 – 100 km/h: extrémne
Maximálna rýchlosť: 350 km/h
Cena: nie je známa

Mohlo by vás zaujať:

Z Valkyrie sa stala strela s prívlastkom AMR Pro
Valkyrie: Výnimočný projekt medzi hyperšportiakmi
Fanúšikovia simulátorov majú o jeden divoký sen navyše