Pred 50 rokmi bola na ženevskom autosalóne 1971 predstavená nesporná hviezda podujatia: žlté Lamborghini Countach LP500. O 10:00 hod vo výstavných priestoroch Carrozzeria Bertone absolvoval prototyp prvé verejné vystúpenie. Jeho odhalenie bolo také úspešné, že spoločnosť pretekala s časom, aby uspokojila požiadavky zákazníkov a previedla futuristický predvádzací automobil na sériové auto, aspoň v malých sériách.

Projekt Countach s interným kódovým označením LP112 (LP označuje zadnú pozdĺžnu polohu 12-valcového motora) vychádzal z túžby Ferruccia Lamborghiniho zachovať imidž spoločnosti v popredí štýlu a technológia nadväzujúca na Miuru. Za týmto rekordným úspechom stál inžinier Paolo Stanzani, ktorý bol roku 1968 bol vymenovaný za generálneho a technického riaditeľa zodpovedného za mechanickú časť modelu. O čisté a futuristické línie auta sa postaral Marcello Gandini.

Foto: lamborghini.com

Pôvod názvu auta spočíva v dialekte regiónu Piemont. V posledných fázach montáže bolo auto ukryté v kôlni pre poľnohospodárske stroje na farme neďaleko Grugliasca, aby sa predišlo prípadným prerušeniam práce, kde ho „objavil“ farmár, ktorý v úžase zvolal a nadšenie: „Countach!“ (slovo v piemontskom dialekte vyjadruje úžas). Keď sa o tom Gandini dozvedel, usúdil,  že toto slovo má veľkú komunikačnú silu, a presvedčil o tom aj Nuccia Bertoneho, Ferruccia Lamborghiniho a jeho kolegu Paola Stanzaniho. V rokoch 1974 až 1990 bolo vyrobených 1 999 Countachov v piatich rôznych sériách. Objavil sa aj na plagátoch celej jednej generácie pánskych izieb a bol použitý v desiatkach filmov, čo umožnilo Lamborghini prežiť najťažšie roky histórie a natrvalo vstúpiť do siene legiend.

VIDEO:  Minulosť nedávno ožila v jednom kompletne zrekonštruovanom Countachu LP500, nad ktorým strávil tím profesionálov 25 000 hodín práce. Model sa zúčastnil prehliadky Concorso d’Eleganza Villa d’Este (1. – 3.10. 2021) v kategórii Concept, kde ho návštevníci po 50 rokoch mohli opäť obdivovať.

Mohlo by vás zaujať:

Moderná pocta, ktorá ťaží z dedičstva: Countach LPI 800-4
Lamborghini Diablo 6.0 SE: Nestarnúca ikona medzi superšportami
Nové Lamborghini Huracan Evo RWD Spyder vám vyčistí hlavu aj peňaženku