Výskum, ktorý zmenil psychiatrickú liečbu
V 70. rokoch 20. storočia sa stanfordský psychológ David Rosenhan a ďalších sedem duševne zdravých, bezproblémovo fungujúcich členov spoločnosti dali hospitalizovať do liečební duševne chorých po celej Amerike, aby tak odskúšali, nakoľko sú psychiatrické nálepky oprávnené. Boli nútení zostať tam, kým „nedokážu“, že sú duševne zdraví, a všetci ôsmi odchádzali nielen so znepokojivými diagnózami, ale s ešte hrozivejšími príbehmi zo svojej liečby. Rosenhanov prelomový výskum vniesol do psychiatrie zásadnú zmenu, ktorá viedla k zatváraniu psychiatrických inštitúcií, ale aj navždy zmenila spôsob určovania psychiatrických diagnóz. Susannah Cahalan nám v tomto priam detektívnom príbehu predstaví svoj brilantný výskum a ukáže, že nie všetko sa odohralo tak, ako sa javilo na prvý pohľad.
SUSANNAH CAHALAN: MAJSTER PRETVÁRKY
Ikar, 2021

Na prvý pohľad dokonalý zločin
Majiteľ kníhkupectva Bruce Cable sa pripravuje na návrat úspešnej spisovateľky Mercer Mannovej, keď hurikán Leo nečakane zmení smer a rúti sa rovno na ostrov. Napriek povinnej evakuácii sa Bruce rozhodne zostať. Hurikán spôsobí hotovú spúšť a pripraví o život desiatku ľudí. Jednou z obetí je aj Nelson Kerr, Bruceov priateľ a autor trilerov. Čoskoro však vysvitne, že utrpel viacero podozrivých úderov do hlavy. Kto si mohol želať Nelsonovu smrť? Bruceovi napadne, či pochybné postavy z Nelsonových románov nemajú základ v skutočnosti. Pustí sa do pátrania na vlastnú päsť, v Nelsonovom počítači nájde rukopis nového románu, v ktorom medzi riadkami objaví čosi, čo prekoná všetky Nelsonove zápletky.
JOHN GRISHAM: VRAŽDA NA OSTROVE CAMINO
Ikar, 2021

Román, ktorý otvára oči aj dušu
Autorka Eliška Tanzer v knihe rozpráva svoj vlastný životný príbeh a opisuje strastiplnú cestu z rómskej osady až do Anglicka. Je to pozoruhodný príbeh dievčaťa z rómskeho geta o ceste za lepším životom a prekonávaní mnohých prekážok. Eliška sa narodila do rodiny prostitútok v rómskom gete na východe Slovenska. Vyrastá v ťažkých podmienkach a zúfalo sa snaží nájsť si svoje miesto vo svete. Túžba po vzdelaní a lepšom živote ju zavedie až do Británie. Hoci sa táto destinácia zdá ako splnený sen, premení sa na nočnú moru. Mladá dievčina v sebe musí nájsť silu a odhodlanie prekonať mnoho prekážok, aby sa mohla stať tým, čím chce a nezabudla pritom snívať.
ELIŠKA TANZER: VYRÁSTLA SOM V GETE
Lindeni, 2021

Keď mŕtvi ožívajú
Šéfkuchár Jared Keaton je neodolateľný, charizmatický človek, ale aj psychopat. Odpykáva si doživotný trest za brutálnu vraždu svojej dcéry Elizabeth. Jej telo pri vyšetrovaní nenašli a Keatona odsúdili najmä vďaka svedectvu detektíva Washingtona Poa. Keď sa do zapadnutej policajnej stanice dopotáca mladá žena s nezvratným dôkazom o tom, že je Elizabeth Keatonová, Poe sa ocitá v situácii, v ktorej môže stratiť oveľa viac než len prácu. S geniálnou, no svojskou analytičkou, ktorou je Tilly Bradshawová, hľadá odpoveď na najdôležitejšiu otázku zo všetkých: ako môže byť niekto mŕtvy a zároveň nažive? Lenže Elizabeth opäť zmizne a všetky stopy zrazu vedú k nemu.
M. W. CRAVEN: ČIERNE LETO
Ikar, 2021

Keď temná minulosť vypláva na povrch
Autor bestsellerov Výkrik a Komplot prichádza s ďalším napínavým príbehom, ktorý bravúrne spája skutočné historické udalosti s najnovšími vedeckými poznatkami. Nikdy ste ani na okamih nezapochybovali, že viete všetko o človeku, ktorého poznáte celý život? Inšpektorka osloskej polície Sarah Geringënová na to nemala dôvod, kým nezačala vyšetrovať okolnosti šokujúcej smrti svojho otca. Jeho telo našli v pracovni posypané bielym práškom, so zmrzačenými prstami a s tajomným kľúčom v žalúdku. Sarah sa po prepustení z väzenia, kam sa dostala po poslednom prípade, okamžite vydáva po stopách vraha. Aké hrôzy bude musieť podstúpiť, aby rozlúštila otcovo temné tajomstvo?
NICOLAS BEUGLET
: DIABOLSKÝ OSTROV
Lindeni, 2021

Vtipná obdoba jednej politickej frašky
Mnohí odporcovia brexitu označovali proces vystúpenia z Európskej únie za kafkovsky absurdný a týmto motívom sa inšpiroval aj Ian McEwan v novom románe Šváb, ktorého základná premisa vychádza z Kafkovho románu Premena. McEwanova kniha je síce satirou na brexit, no autor nemá ambíciu zmeniť niekoho názor. Je to text na pobavenie pre ‎tých, ktorí sa na tému vedia pozrieť s nadhľadom a zasmiať sa na nej, aj keď cez slzy. Ian McEwan patrí k najznámejším súčasným britským autorom. Je nositeľom viacerých prestížnych literárnych ocenení, za román Amsterdam získal Bookerovu cenu. Podľa viacerých jeho románov boli nakrútené úspešné filmy, najznámejším je Atonement (Pokánie).
IAN McEWAN: ŠVÁB
Slovart, 2021

Ako na dokonalé sústredenie
Kultová kniha bestsellerového motivačnej literatúry Cala Newporta prináša tipy, ako dosiahnuť dokonalé sústredenie v roztržitom svete. Väčšina ľudí stratila schopnosť ísť do hĺbky – dni namiesto toho trávia horlivým vybavovaním nepodstatných e-mailov a na sociálnych médiách bez toho, aby si uvedomovali, že to ide aj inak. „Hlboká práca“ je schopnosť zamerať sa na kognitívne náročnú úlohu bez rozptyľovania. Titul od Cala Newporta vám pomôže zlepšiť sa v tom, čo robíte, a zároveň dosiahnuť v kratšom čase oveľa viac. Vďaka tomu zažijete pocit skutočného naplnenia, ktoré pramení z majstrovského ovládania tejto zručnosti. Ak ju ovládnete, dosiahnete mimoriadne výsledky.
CAL NEWPORT: HLBOKÁ PRÁCA
Lindeni, 2021

Začítajte sa:

Strážca vody: Príbeh nabitý napätím, bolesťou a skutočnými postavami
Ako sa do knižnice volá, tak sa z knihy ozýva
Zimná voda: Strach a napätie na každej stránke