10. Bloods a Crips
Tieto dva afroamerické gangy sa v správach často spomínajú jeden vedľa druhého. Už od roku 1972 vedú v uliciach Los Angeles krvavú vojnu, ktorej padli za obeť stovky ľudí. Často aj nevinných. Gangy majú pomerne komplikovanú štruktúru a skladajú sa z menších skupín, z ktorých každá má vlastné pravidlá a vodcu a funguje nezávisle od ostatných. Jasne ich však možno odlíšiť vďaka farbám, členovia Crips nosia modré veci a zločinci z Bloods zasa červené. V oboch gangoch je dovedna asi 70-tisíc ľudí, ktorí sa najčastejšie venujú vydieraniu a obchodovaniu s drogami. Chodia však ozbrojení a k stisnutiu spúšte nikdy nemajú ďaleko. Navyše sa ich aktivity už neobmedzujú len na Los Angeles a členov Bloods a Crips možno nájsť vo viacerých amerických mestách, kde rozhadzujú svoje siete.

9. ‚Ndrangheta
Skupín z Talianska bude v tomto článku viacero. Prvou je kalábrijská ‚Ndrangheta. Samozrejme, že jej členovia vo veľkom vraždia, ale branie životov je len akýmsi vedľajším produktom dvoch hlavných zárobkových činností ‚Ndranghety: pašovania drog a ilegálneho ukladania odpadu. Šokujúce sú sumy, ktoré takto kalábrijská mafia zarába. Odhaduje sa, že napríklad v roku 2013 získala predajom drog 24 miliárd eur a cez odpad ďalších takmer 20 miliárd, pričom jej celkový príjem z trestnej činnosti presiahol 53 miliárd eur. Toľko v tom čase nezarobil ani McDonald´s a išlo približne o 3,5 percenta talianskeho HDP. S takým zločineckým kolosom sa dá len ťažko bojovať a o väčších úspechoch zo strany talianskych úradov ťažko hovoriť. Existencia ‚Ndranghety nie je ohrozená a jej aktivity siahajú ďaleko za hranice Talianska.

8. Jamaguči-gumi
Japonská jakuza pozostáva z jednotlivých syndikátov a Jamaguči gumi je tým najväčším. Zároveň patrí k najbohatším zločineckým organizáciám na svete, v roku 2013 napríklad zarobil asi 80 miliárd eur. V Japonsku si pritom udržiava konštantný vplyv, je takpovediac súčasťou tamojšej kultúry a funguje v akomsi pololegálnom režime. Veď aj meno bossa Jamaguči-gumi je známe a úrady ho dokázali odsúdiť akurát za protizákonné držanie zbrane. Členovia tohto, ale aj iných syndikátov sa radi ukazujú na verejnosti a dokonca pomáhajú pri prírodných katastrofách, čím sa snažia získať si priazeň verejnosti. Polícia sa obáva, že ak by sa náhodou Jamaguči-gumi či iný z veľkých syndikátov rozpadol, v uliciach, kde vládne pokoj, by sa rozpútala vojna gangov. A tak je jakuza v podstate tolerovaná.

7. Cosa Nostra
Kto by nepoznal sicílsku mafiu? Vznikla v 19. storočí na sicílskom vidieku a prostredníctvom imigrantov neskôr rozšírila svoju pôsobnosť do USA. Jej najznámejším činom je bezpochyby atentát na sudcu a prokurátora Giovanniho Falconeho, pod ktorého obrneným konvojom v máji 1992 odpálili nastraženú výbušninu. Zomrelo vtedy päť ľudí vrátane Falconeho a jeho manželky a ďalšie desiatky sa zranili. Nielen na Sicílii, ale aj v celom Taliansku vyvolal tento nechutný útok vlnu protimafiánskych nálad, ale Cosa Nostra prežila a dodnes sa jej darí, a to aj vďaka nepísanému zákonu zvanému omertà. Ten mafiánom zakazuje pod hrozbou smrti prezrádzať policajtom akékoľvek informácie. Omertà sa uplatňuje aj v iných mafiánskych skupinách, jej pôvod je však možné vystopovať práve na Sicílii.

6. Sun Yee On
Čínska triáda Sun Yee On má vyše storočnú históriu a vznikla ešte v britskom Hongkongu v roku 1919. V súčasnosti sa považuje za najpočetnejšiu z čínskych zločineckých skupín, aj keď sa nedá presne povedať, koľko má členov. Môže ich byť až 50-tisíc a ich aktivity dávno prekročili hranice Číny. Sun Yee On dnes operuje napríklad aj v USA, Austrálii, Brazílii, Rusku a prakticky v celej západnej Európe. Zaoberá sa akoukoľvek zločineckou činnosťou, z ktorej tečú peniaze, ale vraždy z pomsty či v rámci zastrašovania sú tiež jej bežnou praxou. Jej najväčším konkurentom je triáda 14K, s ktorou Sun Yee On súperí najmä v oblasti obchodovania s drogami. Mimochodom, hovoriť by sa malo skôr o hongkonských či taiwanských triádach, na pevninskej Číne prakticky neexistujú. Tam si nad obyvateľstvom drží pevnú kontrolu vláda.

5. Camorra
Poslednou talianskou mafiou v tomto článku je kampánska Camorra. Na rozdiel od Cosy Nostry, ktorá má hierarchickú štruktúru, tvoria Camorru rôzne klany a každý z nich má vlastného šéfa. Vnútorná konkurencia neraz vyúsťuje v násilnosti v uliciach. K najziskovejším oblastiam kampánskej mafie opäť patrí obchodovanie s drogami a protizákonné vyvážanie odpadu, neraz aj toxického. Aktivity Camorry v tomto odvetví spôsobili doslova ekologickú katastrofu a odhaduje sa, že na nelegálne skládky sa v desaťročiach na prelome milénií vyviezlo najmenej desať miliónov ton priemyselného odpadu. Výskyt rakoviny v takzvanom „trojuholníku smrti“ regióne, ktorý sa stal najväčšou nelegálnou skládkou v Európe, vtedy vzrástol o takmer 50 %. Camorra tak má na svedomí aj značný počet úmrtí civilistov.

4. Albánska mafia
Vernosť, česť a rodina, tri zásady, ktorých sa vraj držia zločinci z albánskej mafie. Tá je dobre organizovaná a pomerne konzervatívna, väčšina jej členov sa napríklad žení len v rámci daného mafiánskeho klanu, takže dostať sa „dnu“ je mimoriadne ťažké. Klany mávajú svoje chápadlá rozprestreté v mnohých štátoch a aj keď majú stovky či tisíce členov, v rámci klanu sú všetci akousi širokou rodinou. A kto by nedbal na tri zásady, určite bude dbať na strach. Ten sa albánskej mafii darí šíriť vďaka mimoriadne brutálnym metódam naozaj úspešne. O efektivite a nebezpečnosti tejto organizovanej skupiny svedčí aj fakt, že ovládla obchod s drogami v Spojenom kráľovstve a svojho času sa jej obávala aj Cosa Nostra.

3. Solncevské bratstvo
V 80. rokoch vznikla v ZSSR skupina, ktorú nepoložil ani pád železnej opony. Práve naopak, stala sa oveľa silnejšou a dnes sa o nej hovorí ako o najmocnejšom ruskom zločineckom syndikáte. Začiatkom 90. rokov malo Solncevské bratstvo namále a súperilo o vplyv aj samotnú existenciu s čečenskou mafiou. Dnes je všetko inak a syndikát vládne pevnou rukou. Spolupracuje napríklad aj s kolumbijskými kartelmi, prostredníctvom ktorých prevádzkuje obchodovanie s drogami, a na základe údajov zverejnených cez Wikileaks sa dá predpokladať, že aspoň isté odvetvia „biznisu“ prevádzkuje pod ochranou FSB. Hoci je Solncevské bratstvo decentralizované, funguje v ňom čosi ako výkonný výbor pozostávajúci z 12 najvyššie postavených členov. Ten dozerá na všetky aktivity syndikátu.

2. Mara Salvatrucha (MS-13)
Aj táto zločinecká skupina začínala v Los Angeles, vraj na „ochranu“ imigrantov zo Salvádoru pred inými gangmi. Postupne sa ale Mara Salvatrucha stala najnebezpečnejším z nich. Jej potetovaní členovia, ktorých počet sa celosvetovo odhaduje asi na 50-tisíc, sa venujú akejkoľvek trestnej činnosti, na akú si spomeniete. Vydieranie, pranie peňazí, únosy, prevádzačstvo, kupliarstvo, obchodovanie s drogami aj ľuďmi, vraždenie, lúpeže, to všetko patrí do portfólia MS-13. Gang je známy svojou brutalitou a tým, že neberie ohľady ani na ženy a deti a úmyselne ich zabíja. K mnohým vraždám dochádza aj pri masakroch členov konkurenčných zločineckých skupín v preplnených väzniciach Latinskej Ameriky, kde Mara Salvatrucha tiež operuje. Gang je ale najbrutálnejší v samotnom Salvádore, kde dochádza dokonca k hromadným vraždám v uliciach.

1. Kartel Sinaloa
Väčšina zločineckých skupín sa snaží operovať v čo najväčšej tajnosti. Mexické kartely, spomedzi ktorých je Sinaloa tým najmocnejším, však fungujú ako polovojenské skupiny a púšťajú sa do otvoreného boja s políciou aj armádou. V rámci tejto vojny zomrelo od roku 2006 najmenej štvrť milióna ľudí, ťažko ale povedať, koľko obetí je priamo spojených len so Sinaloou. Okrem iného sa členovia kartelov preslávili aj tým, že na internete s obľubou zverejňujú brutálne videá z popráv, čím ešte znásobujú svoj vplyv prostredníctvom zastrašovania. Samotná Sinaloa vznikla v roku 1989 a už za čias slávy Pabla Escobara v 90. rokoch bola mocnejšia než kolumbijský Medellínsky kartel. Boj s ňou sa zdá byť nekonečný. Policajti môžu zatknúť či zabiť akékoľvek množstvo členov Sinaloy a vždy sa na ich miesto hneď dostanú noví regrúti, ktorí prahnú po rýchlom zbohatnutí. Ani fakt, že v tomto karteli v súčasnosti údajne prebieha boj o moc, nie je príliš lichotivý. Ak sa aj Sinaloa rozštiepi alebo stratí svoje dominantné postavenie, jej revír okamžite zaberú zvyšné kartely. Mexická drogová vojna sa preto zrejme tak rýchlo neskončí.


Mohlo by vás zaujať:

Sú všetci mafiáni psychopati? Budete prekvapení
Americká mafia
Herná legenda je spať v plnej sile – Mafia: Definitive Edition