S trpasličími ponorkami experimentovali napríklad Taliani, Nemci, Japonci či Američania. Úlohou takého malého podvodného plavidla boli hlavne sabotáže na kotviace lode alebo úlohy pri pobreží. Ako námorná veľmoc mali v tomu čo povedať aj Briti. Po projektoch Chariot a Welmanch prišla úspešná séria, známa ako trieda X. Ako jej predchodcovia, tak aj ona, bola skôr nenápadným doplnkom ako hlavnou zbraňou. Na miesto nasadenia boli miniponorky dotiahnuté klasickou veľkou ponorkou (trieda T alebo S) a vypustené na misiu. Neskôr opätovne zobrané do závesu a odtiahnuté do bezpečia.

Prvý útok trpasličích ponoriek X-Craft bol vedený proti nemeckej bojovej lodi Tirpitz. Na operácii sa zúčastnilo šesť strojov, ale iba dve dokázali položiť nálože, ktoré plávajúcu pýchu nacistov vážne poškodili. Neskôr sa zúčastnili aj vylodenia v Normandii. Z triedy X vznikla v roku 1944 aj vylepšená verzia XE, z ktorej postavili šesť kusov. Tie slúžili iba vo vodách ďalekého východu, kde robili vrásky na čelách japonských admirálov.

Foto: wikipedia / Beadell, S J (Lt), Royal Navy official photographer

X-Craft
Posádka: veliteľ, kormidelník, strojník (neskôr aj potápač)
Rozmery: dĺžka 15,6 m, šírka 1,75 m
Pohon: 4V naftový motor, 42hp (31,3 kW) pri 1800 ot / min a elektrický motor Keith Blackman, 30 hp (22,3 kW) pri 1650 ot./min
Výtlak: 30 ton
Rýchlosť: na hladine 6,5 uzla (12,0 km/h), pod vodou 5,5 uzla (10,2 km / h)
Max. ponor: cca 91 metrov
Výzbroj: dve 2 tonové podvodné časované míny plnené amatolom

Mohlo by vás zaujať:

HMS Upholder: Najnebezpečnejšia britská ponorka 2. svetovej vojny
Ponorka, ktorá napadla USA
Zbrane 2. svetovej vojny: Príbeh U-166 sa uzavrel až v roku 2014