A prekvapenia boli hneď dve. My na duchov veríme a vy?

Je teplé septembrové ráno a pred hotelom Four Seasons je pristavený nablýskaný Phantom. Sympatický šofér Adam nás zavezie do prestížnej Galérie Hauch, nachádzajúcej sa v samom srdci Prahy. Vyberaná spoločnosť a médiá z Českej a Slovenskej republiky prichádzajú na tento slávnostný debut. Nespúšťame oči z dvoch vystavených áut, ktoré sú nasvietené, zakryté plachtou a skutočne pripomínajú duchov.

„Uvedenie nového modelu Ghost prináša aj úplne nové moderné ponímanie sveta luxusu,“ uviedol Frank Tiemann, riaditeľ pre korporátnu komunikáciu pre strednú a východnú Európu spoločnosti Rolls-Royce Motor Cars. Ďalej dodal „Keď sme odhalili nový model vozidla Ghost, okamžite sa stal vlajkovou loďou nového postopulentného sveta luxusu. S potešením môžem konštatovať, že nám naši klienti poskytli nanajvýš pozitívnu spätnú väzbu týkajúcu sa jeho minimalistickej estetiky.“

Foto: Roman Nemec

Doznieva nadšený potlesk a my môžeme obdivovať už odhalené prvé prekvapenie. Nový Ghost v búrkovo sivej farbe a s charizmaticky podsvietenou prednou maskou pôsobí majestátne, avšak jeho dynamické krivky napovedajú o jeho akčnom temperamente. Ručne maľovaná tmavá linka po oboch bokoch karosérie umocňuje jeho eleganciu. Dizajnéri, konštruktéri a remeselníci požadovali pri procese vzniku vozidla absolútnu tvorivú slobodu, aby mu tak mohli vdýchnuť jedinečnú osobnosť a špecifický charakter. Dokázali vytvoriť autentický, superluxusný produkt bez akýchkoľvek obmedzení čí kompromisov. Je dokonalý vo svojej jednoduchosti. Vytvorenie takto čistého prostredia a zážitku pre cestujúcich, vodičov aj pozorovateľov bolo pre značku jednou z najväčších výziev v celej jej 116-ročnej histórii.

Detailné technické predstavenie pokračuje príhovorom Jindřicha Ježdíka, Sales Managera značky. „Je postavený na architektúre pevného hliníkového priestorového rámu Rolls-Royce. Pohon a riadenie všetkých kolies pre bezprecedentnú vyváženosť a istotu. Po prvýkrát použitý systém odpruženia Planar významne zvyšuje agilitu a ľahkosť ovládania vozidla. Charakteristická pohonná jednotka V12 twin-turbo so zdvihovým objemom 6,75 litra disponuje výkonom 571 koní a poskytuje krútiaci moment 850 Nm. Z 0 na 100 km/h sa dostane za skvelých 4,8 sekundy a maximálna rýchlosť je limitovaná na 250 km/h. S ohľadom na jeho temperament treba počítať s kombinovanou spotrebou od 15,2 do 15,7 litra na 100 kilometrov,“ slávnostne uzatvára.

Napätie sa opäť stupňuje v momente, keď Kristýna Perglerová z RR Marketing odhaľuje druhého ducha. Je to nový Ghost Extended temnej smaragdovej farby! Aj v tomto prípade Rolls-Royce citlivo vypočul požiadavky svojich klientov a prináša predĺženú verziu tohto technologického zázraku. Je dizajnovaný pre klientov, ktorí si chcú bez kompromisov užiť jeho komfortný priestor zadnej časti vozidla a jazdu prenechajú na svojho šoféra.

Foto: Roman Nemec

S Kristýnou Perglerovou sa pozrieme do elegantného interiéru oboch vozidiel, len čo sa automaticky otvoria dvere po stlačení ovládača. „Estetika interiéru uplatňuje rovnaké minimalistické princípy ako exteriér. Pre docielenie príjemného útočiska a uvoľnenej atmosféry vo vnútri vozidla preto neboli použité okázalé detaily ani povrchné ozdoby. To všetko dáva vyniknúť samotnej podstate automobilu a zároveň umožní maximálnu možnú mieru personalizácie prostredníctvom Bespoke programu. Ako napríklad rozloženie žiariacich „hviezd“ na vnútornej strane strechy. Prvky interiéru sú naladené na špecifickú zvukovú frekvenciu a vytvárajú jedinečný pocit pokoja. Mnohé z nás si túžia po celom dni vyzuť lodičky a zrelaxovať nohy na mäkkom koberčeku, ktorý je vyrobený z huňatej srsti kalifornských oviec. Pozrite si predný panel. „Illuminated Fascia“ po prvýkrát predstavuje podsvietené označenie modelu Ghost, ktoré je obklopené 850 hviezdami. V jednoduchosti je krása!“ konštatuje s úsmevom.

A prečo práve Praha? Slovo si berie Karel Kadlec, Dealer Principal spoločnosti Rolls-Royce Motor Cars Prague, ktorá bola nedávno ocenená prestížnou cenou European Dealer of the Year Award. Dokázala zvíťaziť v konkurencii s ďalšími predajnými miestami naprieč Európou vrátane Nemecka. Toto ocenenie je už piatou cenou v priebehu piatich rokov. „Od chvíle, keď sme v roku 2015 získali autorizáciu ako predajca vozidiel značky Rolls-Royce, pôsobíme na mimoriadne vycibrenom a jedinečnom trhu. Kľúčovým pilierom nášho úspechu je veľmi výrazné portfólio motorových vozidiel Rolls-Royce určených pre najrôznejšie typy klientov. Ghost bol v Českej republike a na Slovensku mimoriadne úspešný, a preto pevne verím, že aj nový model pridá do tohto úspešného príbehu svoju novú kapitolu.“

Ako po jedinečnej vernisáži geniálneho sochára či maliara, aj v tomto prípade odchádzame oslnení a plní veľkých dojmov. Nový Ghost je po technologickej i dizajnérskej stránke majstrovské dielo. My mu držíme palce a prajeme veľa nadšených zákazníkov.

Mohlo by vás zaujať:

Rolls možno bude hore aj dole bez
Nový Rolls-Royce Phantom redefinuje pojem slova luxus
Slovák, ktorý dobyl Rolls – Royce