Vážili, prepočítavali a  recitovali siahodlhé zoznamy dovolených a  zakázaných potravín. Pritom by to mohlo byť také jednoduché. Rozhodli sudičky, že budeš vyzerať ako hroch? Zmier sa s tým. Ak chceš s tým bojovať, rob to potichu a neotravuj. Ak vám to znie povedome, pre istotu prinášame zoznam najfrekventovanejších fitnes magorov. Schválne, či sa v ňom nájdete.

Tí z nástenky

Každé fitko ju má. Sieň slávy s fotografiami tých, ktorí to dokázali. Alebo, súdiac podľa toho, ako ešte stále vydupávajú do bežiaceho pásu slonie stopy, uviazli niekde na polceste. Ale buďme humánni a zatlieskajme im… S jedincami zo siene slávy sa netreba púšťať do reči. Väčšinou sa debata zvrtne na dlhý monológ o tom, čo všetko zo stravy vylúčili a koľko toho denne odcvičia. Ak nechcete počúvať výpočet receptov pripravených bez múky, bez vajec, bez mlieka, bez cukru a soli a cítiť sa menejhodnotne, lebo včera u mamy ste sa sčemerili zo segedínskeho guláša s piatimi knedľami, obmedzte interakciu na jeden očný kontakt a pozdrav. Väčšina z nich vás aj tak nemusí, lebo verí tomu, že za svoju asketickú postavu vďačíte genetike.

Osobní tréneri

K najotravnejším magorom patria tí samozvaní, ktorí vymenili pornočasopisy za pár výtlačkov Muscle & Fitness, absolvovali zopár tréningov pod vedením skúsených a uverili, že majú na to, aby koučovali ostatných. Väčšinou ide o  dvoj- až trojčlenné skupinky riadené jedným akože alfa samcom v tričku s nápisom „trainer“, ktorý svojich „cvičencov“ šikuje od stroja k stroju, nakladá im úplne nezmyselné váhy a pri tom ich povzbudzuje v myjavskom nárečí. Zvyšok osadenstva budú skôr štípať oči a budú sa snažiť nájsť v priestore koridor so závanom čerstvého vzduchu, aby unikli zvyškovým stopám raňajok na báze cesnaku a klobásy uvoľňujúcim sa do atmosféry pri každom mimovoľnom grgnutí. O tom, ako páchne čerstvo vylúčený pot po rannom steroidovom kokteile, niekedy nabudúce.

Seniori

Odhodlaný senior je totiž jeden z najobávanejších prototypov magora, na akého môžete natrafiť. Väčšinou prichádzajú na odporučenie lekára, ktorý im na posilnenie srdcovej činnosti a proti vysokému tlaku naordinoval pohyb. A oni potom namiesto prechádzky v parku okupujú bežecké pásy. Tí oduševnenejší to skúšajú aj so strojmi, čo v konečnom dôsledku vyzerá tak, že niekoľko strojov bude počas nasledujúcej hodiny nedostupných, pretože dôchodca predsa potrebuje medzi sériami veľa odpočívať. Požiadať ho o uvoľnenie väčšinou nemá zmysel. Odíde, až bude mať odcvičené alebo ho odvezú rovno na cintorín.

Jumping? Vážne?

Nejako sme si už stihli zvyknúť na to, že ženy chcú byť emancipované. Sú úspešné karatistky, kickboxerky, džudistky, hádžu kladivom. O niečo znepokojujúcejšie je, že teraz sa chcú emancipovať už aj muži a vyzerá to tak, že im neprekáža byť občas za baby. Nárast počtu mužského osadenstva na jumpingu a piloxingu sa zdá šokujúci rovnako ako pohľad na chlapa pri pole dance. Zatiaľ jedinou nepokorenou hranicou v tomto ohľade zostáva twerking. Deň, keď muži padnú na kolená a začnú pohadzovať zadnicami, bude predzvesťou apokalyptického konca sveta.

Digitáli a narcisti

Vykonávať akúkoľvek fyzickú aktivitu bez toho, že by si dokázali svoje výsledky porovnať s priemernými hodnotami nameranými minulý týždeň a prípadne ich ešte aj „šerovať“ na sociálnej sieti, je pre nich nemysliteľné. Spoznáte ich podľa káblov a fakt hnusných držiakov na mobilné zariadenia na paži. A, pochopiteľne, žiadny výkon nesmie zostať nepovšimnutý. A tak sa obnažujú do pol pása nahí na Instagrame a Facebooku a sedem dní v týždni dúfajú, že si ich konečne všimnú producenti z DC Comics a navlečú ich do elasťákov s veľkým S na hrudi.

Trendy 2016

VIRTUÁLNE HODINY

Toto by sa vám mohlo páčiť. V princípe to vyzerá tak, že budete cvičiť pred veľkým plátnom, na ktorom vám budú predcvičovať špičkoví tréneri. Najzaujímavejšie na tom všetkom však budú kulisy. Jogu si zacvičíte pri indickom chráme, zabeháte si pri kanadskom jazere alebo si prejdete na spinningu trasu Tour de France. U nás zatiaľ ešte v plienkach, ale určite to príde.

SPIDERAP

Nech to znie akokoľvek americky, tento trend vymyslel Talian a osobný tréner Rudy Alexander. RAP je akronym a znamená Rudy Alexander Program. Čo je „spider“, to si už väčšina z vás vie predstaviť. Ide o špeciálny opasok so štyrmi pružnými lanami, ktoré sa uchytia na nohách a na rukách, a potom vám budú sťažovať akýkoľvek pohyb o  tridsať percent. Ak máte radi „bondage“, prídete si na svoje…

JUMPBOXING

Český vynález, ktorý „umenie“ skákania na trampolíne kombinuje s prvkami boxu. Ak sa vďaka nim budete cítiť pri skákaní na trampolíne mužnejšie, nie je dôvod do toho neísť. Na zvýšenie náročnosti tréningu a potvrdenie hladiny testosterónu môžete použiť činky.

FITBOX

Ďalší bojový hybrid, ktorý sľubuje až osemsto spálených kalórií za hodinu. Spolu s ostatnými cvičencami si pri ňom poskáčete po hale a vybijete energiu pri kopoch a úderoch do boxovacích totemov. Sú aj horšie spôsoby, ako sa uvoľniť

PUMP FX

Dobrá správa pre všetkých, ktorí sa stratia aj na jednosmerke a nevedia, čo je pohybová pamäť. Jednoduché skupinové cvičenie s nakladacou činkou, pri ktorom si veľkosť záťaže určujete sami.

 

Foto: pixabay.com