Rockerská subkultúra v podobe motorkárov na chopperoch sa čoraz viac prediera do pozornosti. Ich vplyv sa neobmedzuje iba na alkoholické megaorgie na zrazoch, ale v rámci severu Nemecka sa často začalo hovoriť o nebývalom nástupe motorkárskych bánd, ktoré kontrolujú zábavný priemysel, pohostinstvá i sexuálny priemysel vrátane obchodu s bielym mäsom. Zoznam z obvinení jednotlivých členov gangu pripomína kriminalistický katalóg priestupkov a trestných činov. To, čo sa takmer pred tridsiatimi rokmi začalo ako jednoduchý boj o teritórium s niekoľkými mŕtvymi, počas uplynulých rokov nadobudlo obludné rozmery. A to je v ostrom protiklade s prezentovaným štýlom života týchto „nadšencov“ chrómovaných motoriek, ktorí sa predstavujú ako asfaltoví romantici so silnou afinitou k voľnému štýlu života…

Silné bratstvo znamená dobrý základ:

Vlastné a väčšinou samotnými členmi tvorené prísne pravidlá i zvýšenú neochotu spolupracovať s políciou dodržiava každý člen gangu. Je to vlastne jedna z prvých podmienok úspešného fungovania ich priemyslu. Svojou hierarchiou i celkovou štruktúrou sa podobajú na talianske klany, akými sú ‘Ndrangheta, Cosa Nostra či Gomorra.
Podobne ako spomínané organizácie aj tieto gangy svojim členom ponúkajú pocit výnimočnosti i členstvo v klube vyvolených, ktorí si do konca svojho života môžu užívať ochranu pred konkurenčnými gangmi i samotnou justíciou. Výmenou za tieto výhody je prísaha, ktorá má podobne ako ochrana doživotnú platnosť. Znamená to, samozrejme, jediné: Výstupný lístok z gangu je výhradne smrť člena. Toho potom pochovávajú takmer s „vojenskými“ poctami. V boji o vplyv a finančnú moc či teritórium je násilie či streľba prirodzený prostriedok na vydobytie svojich úmyslov…

Dobrý imidž nezaškodí:

Samozrejme, navonok sa treba ukazovať v pozitívnom svetle ako žoviálny podnikateľ, darca práce ostatným s dobrými kontaktmi nielen s ostatnými podnikateľmi, ale aj s prominentmi, prípadne politikmi. Súčasťou stratégie zisku celospoločenského uznania sú investície do nehnuteľností, ich zveľadenie, zakladanie barov, reštaurácií, bezpečnostných služieb či motorkárskych obchodov, posilňovní, obchodov s rozličným tovarom a tetovacích alebo piercingových štúdií. Plán je mimoriadne úspešný a zatiaľ to gangom vychádza. Ich kontakty a zdroje informácií siahajú až k samotným najvyšším riadiacim pracovníkom polície a justície či politickým špičkám. Úspešnosť razií je tak často nižšia a percento odhalení takisto nedosahuje želané hodnoty…

Rockeri využívajú diery v zákonoch:

Podobne ako všade na svete, aj v prípade rockerov je neprehľadnosť aktivít ich najväčšia výhoda. Aj preto ich súdy na základe nedostatočných dôkazov musia jednoducho prepustiť na slobodu. A to aj napriek tomu, že patria medzi častých protagonistov obvinení z organizovaného zločinu. Zrejme najvýraznejší vplyv má motorkársky klub Hells Angels v Hannoveri. S päťdesiatimi organizovanými členmi patrí medzi najväčšie kluby v Nemecku. Ich prezident Frank Hanebuth je považovaný za hlavu rockerskej mafie v severnom Nemecku. O jeho nebezpečnosti svedčí aj krátky opis jeho zjavu. Dvojmetrový obor vážiaci stoštyridsať kíl je bývalý profesionálny boxer. Od dvanástich rokov trénoval bojové umenia a dodnes denne cvičí, absolvoval aj výcvik v izraelskej tajnej službe. Vynikal v streľbe, veď so strelnými zbraňami sa zoznámil už v detstve.
Sedel aj vo väzení za brutálne napadnutie člena svojho gangu, ktorého zbil do polomŕtva. Mimochodom, jeho protivník bol kulturista s čiernym opaskom z karate. To sa stalo pred desiatimi rokmi, no svoju neohrozenú pozíciu si upevňuje z roka na rok. Počas rokovania s partnermi si precvičuje prsty, praskajú mu v nich kosti so zvukovou intenzitou lámania dreva, prípadne si hlasno bubnuje prstami o stôl. Od jeho pobytu za mrežami si prísne stráži svoje kriminalistické konto, ak nerátame notorické porušovanie maximálnej povolenej rýchlosti v jeho vyše päťstokoňovom pick-upe…

 

Viac sa dočítate v júnovom čísle mesačníka Brejk.