Základným predpokladom golfovej hry, okrem hráča samotného a jeho výstroja, je golfové ihrisko. Plocha, na ktorej sa rozprestiera osemnásť (niekedy aj menej alebo viac) golfových jamiek, ktoré hráča potešia alebo aj privedú do zúfalstva. Ale prečo je tých jamiek práve osemnásť? Nestačilo by desať, dvanásť alebo pre dlhšiu hru aj dvadsať jamiek?
Golfové pravidlá, ale aj golfové ihriská majú za sebou historický vývoj. Za kolísku golfu je považované ihrisko Old Course v škótskom mestečku St. Andrews, ktoré zohralo kľúčovú úlohu v štandardizácii počtu golfových jamiek na jednom ihrisku. Pôvodne malo toto slávne škótske ihrisko 22 jamiek, pričom golfisti hrali 11 jamiek tam a 11 jamiek späť. V roku 1764 sa však rozhodli skrátiť počet jamiek na 18 tým, že spojili niektoré kratšie jamky. Toto rozhodnutie sa postupne stalo vzorom pre ostatné golfové ihriská. V 19. storočí sa čoraz viac golfových ihrísk inšpirovalo práve týmto ihriskom v St. Andrews a začalo prispôsobovať svoje ihriská na 18 jamiek. K tomuto trendu prispeli aj zvyšujúce sa medzinárodné turnaje a potreba jednotného formátu hry. Do konca 19. storočia sa 18 jamiek stalo všeobecne akceptovaným štandardom pre golfové ihriská po celom svete. Od tohto počtu sa následne odvodil aj počet jamiek na menších ihriskách, čo je spravidla polovica, teda deväť jamiek alebo tretina, teda šesť jamiek.
Každá golfová jamka má svoj par (normu) počtu úderov, na ktoré treba jamku zahrať (samozrejme, hovoríme o kvalitných hráčoch). Súčet parov 18 jamiek golfového ihriska dáva celkový súčet paru ihriska. Najzákladnejším súčtom je par ihriska 72. Takéto ihrisko obsahuje štyri jamky s parom 3, štyri jamky s parom 4 a štyri jamky s parom 5. Táto štruktúra umožňuje kvalitným golfovým architektom rozdeliť ihrisko na náročnejšie a jednoduchšie pasáže a dokáže tak poskytnúť hráčov rozmanité výzvy a príležitosti na preukázanie svojich golfových schopností v rôznych situáciách – od dlhých a náročných jamiek až po kratšie a technickejšie jamky.
Samozrejme, aj štandardizácia počtu golfových jamiek na ihrisku je opradená množstvom fám a zaručených historiek o vzniku magického počtu 18. Asi najznámejšou a medzi golfistami aj najobľúbenejšou fámou je fáma o whisky. Tá hovorí, že počet golfových jamiek na 18 bol stanovený preto, lebo vo fľaši bolo 18 „štamperlíkov“ whisky, a keď ju hráč dopil, bol koniec hry. Táto fáma je síce veľmi populárna, ale aj dosť nepravdepodobná, vzhľadom na to, že každý jeden hráč má inú predstavu o objeme fľaše a následne aj štamperlíka. Táto fáma rovnako nemá ani žiadny historický základ.
Nepochodí ani fáma o magickom čísle. Niektorí ľudia veria, že číslo 18 prináša šťastie a harmóniu, čo je dôvodom, prečo sa stalo štandardom pre počet jamiek na golfovom ihrisku. Ale tu neexistuje žiadny relevantný dôkaz, že by bol počet jamiek určený na základe numerológie alebo iných obradných praktík. A mnohí ambiciózni golfisti sami vedia, že mnohokrát po prekonaní osemnástich jamiek golfového ihriska určite nemôžu hovoriť o šťastí a už tobôž nie o harmónii.
Asi najpravdepodobnejšie by mohla vyznieť fáma o kráľovskom výnose, ktorá hovorí, že škótsky kráľ Jakub II. vydal nariadenie o zjednotení počtu jamiek na golfovom ihrisku, aby zabezpečil konzistentnosť hry po celom kráľovstve. Z tejto fámy je pravdivá asi len polovica. Pravdou je, že Jakub II. a pred ním ešte v roku 1457 škótsky parlament vydali nariadenie, ktoré sa týkalo golfu, ale, žiaľ, úplne opačné. Golf a futbal boli týmto nariadením zakázané. Hlavným dôvodom tohto zákazu bol fakt, že tieto hry odvádzali pozornosť mladých mužov od vojenského výcviku lukostreľby, ktorý bol v tej dobe považovaný za kľúčový pre obranu kráľovstva. Zákaz sa niekoľkokrát zopakoval v roku 1471 a 1491 počas vlády už spomínaného Jakuba II. a Jakuba IV., ale jeho účinnosť bola určite veľmi obmedzená.
Hoci sú mnohé tieto fámy veľmi zábavné, zostaňme pri overenom fakte a spomeňme si naň nielen pri návšteve slávneho Old Course v St. Andrews, ale aj pri bežnej hre na golfovom ihrisku.
Autor: Jaroslav Lacuška
Foto: Shutterstock, Freepik.com