Filmový priemysel má nesmiernu moc. Dôkazom toho sú aj mestá, ktoré vďaka filmom a seriálom zažili cestovateľský boom.
10. Ischia: Talentovaný pán Ripley
V roku 1999 sa v kinách objavil film s Mattom Damonom a Judom Lawom, ktorý na malý ostrov Ischia neďaleko talianskeho Neapola pritiahol tisíce turistov. Väčšina z nich chcela vidieť rovnomenné mesto, kde sa nakrúcalo množstvo scén Talentovaného pána Ripleyho. V samotnej Ischii žije približne tretina z obyvateľov tohto husto osídleného ostrova a jej dominantou je Aragónsky hrad, mohutná pevnosť, ktorá dominuje nad severným koncom Neapolského zálivu. Ostrov ročne navštívi až šesť miliónov ľudí a samotným mestečkom Ischia prejde veľká väčšina z nich. K pravidelným návštevníkom patrila bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová, no v tunajších kúpeľoch rada oddychovala aj slávna Elizabeth Taylorová.
9. Bruggy: V Bruggách
Ak ste ešte nevideli film V Bruggách s Colinom Farrellom, mali by ste to ihneď zmeniť. Iný film o dvoch nájomných vrahoch, ktorí sa majú na čas ukryť v Belgicku, no spustia pri tom v pokojnom meste poriadny rozruch, asi nenájdete. Mimochodom Ralph Fiennes tu hrá chlapíka, ktorého by radšej z diaľky obišiel aj Voldemort. Jednu z hlavných úloh tu ale stvárňujú samotné Bruggy, ktoré nemožno označiť len za kulisu. V akomkoľvek inom meste by táto snímka nefungovala tak dobre, ako práve v Bruggách. Mieša sa v nich historická, romantická, rozprávková, mystická i tajomná atmosféra, ktorá z filmu urobila skutočne jedinečnú gangsterku. No a film na oplátku v Bruggách vyvolal prudký nárast turizmu.
8. Montauk: Večný svit nepoškvrnenej mysle
„Stretneme sa v Montauku.“ zašepká Kate Winsletová Jimovi Carreymu tesne predtým, než si on nechá vymazať spomienky na ich spoločný vzťah. Vzhľadom na to, koľko ľudí v roku 2004, keď sa Večný svit nepoškvrnenej mysle ocitol v kinách, Montauk na východnom konci Long Islandu navštívilo, asi tušíte, že sa tu hlavní hrdinovia filmu naozaj stretli. V Montauku toho pritom nie je až tak čo vidieť, a hoci sa pýši charakteristikou „plážový rezort“, kúpať by ste sa tu asi nechceli. V okolitých vodách sa totiž rodia žraloky modré a v miestnom prístave je vystavená sklolaminátová kópia päťmetrového predátora, dosiaľ najväčšieho, akého sa tu podarilo uloviť. Ak by ste podobného stretli vo vode, namiesto nepoškvrnenej mysle by ste zrejme mali poškvrnené plavky. V tom lepšom prípade…
7. Salzburg: Za zvukov hudby
Ak vezmete do úvahy infláciu, bude šiestym najzárobkovejším filmom všetkých čias muzikál Za zvukov hudby z roku 1965. Hoci sa jeho dej odohráva v Salzburgu, nedajte sa zmiasť, nejde o rakúsku, ale o hollywoodsku produkciu. V 60. rokoch vedel o štvrtom najväčšom meste Rakúska mimo Európy málokto, no po tomto úspešnom muzikáli sa stalo doslova slávnym, a to aj v zámorí. Aj po takmer 60 rokoch od uvedenia Za zvukov hudby do kín sem prúdia turisti, ktorí chcú vidieť, kde sa nakrúcali najznámejšie scény tejto snímky. Dokonca existujú firmy, ktoré sa zaoberajú výhradne výletmi po filmových miestach. Salzburg tak zo slávy muzikálu ťaží dodnes a môže mu vďačiť za to, že turistický priemysel v meste dosiahol naozaj vysokú úroveň.
6. Punxsutawney: Na Hromnice o deň viac
Ak by existovalo mesto, v ktorom by ste chceli prežívať jeden a ten istý deň stále znovu a znovu, asi by to nebolo pennsylvánske Punxsutawney. Rovnako bol na tom aj Bill Murray vo filme Na Hromnice o deň viac, keď uviazol v bizarnej časovej slučke, z ktorej nevidel úniku. Dej filmu sa točí okolo reportéra, ktorý prichádza do Punxsutawney, aby tu zdokumentoval každoročný sviatok predpovedania jari. Medzi miestnymi sa totiž nielen vo filme, ale aj v realite povráva, že ak svišť Phil vylezie z nory a uvidí svoj tieň, bude zima trvať ešte šesť týždňov.
V roku 2024 tieň nevidel a ľudia sa radovali, že jar príde skoro. Keďže je však Phil svišťom a nie meteorológom, predpovede mu príliš nevychádzajú. Mýli sa asi v 60 percentách prípadov.
5. Ájt Bin Haddú: Gladiátor a mnoho ďalších
Čo majú spoločné Lawrence z Arábie, Honba za klenotom Nílu, Múmia, Gladiátor, Alexander, Kráľovstvo nebeské a Princ z Perzie? Každý z týchto filmov sa aspoň čiastočne nakrúcal v miniatúrnom mestečku na juhozápade Maroka. Ájt Bin Haddú je takzvaným ksarom, špecifickým typom opevneného sídla, ktoré je od roku 1987 zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Mnohé tunajšie budovy sa dočkali rekonštrukcie práve vďaka tomu, že sa tu nakrúcali hollywoodske trháky, a miestni sa na turistov zrejme tiež nesťažujú. Ájt Bin Haddú a jeho okolie sú totiž vďaka turizmu podstatne bohatším regiónom než iné vidiecke oblasti Maroka. Obyvatelia by určite súhlasili, že je lepšie servírovať kávu než pásť kozy v rozpálenej púšti.
4. Dubrovník: Hra o tróny
Nielen filmy, ale aj seriály vedia urobiť mestá slávnymi. Dôkazom toho je Dubrovník, ktorý sa v Hre o tróny stal Kráľovým prístaviskom. Vzhľadom na obľúbenosť tohto televízneho fenoménu si iste viete predstaviť, koľko jeho fanúšikov chcelo na vlastné oči vidieť, kde sa nakrúcal. V roku 2016, keď sa Hra o tróny kúpala vo vlnách najväčšej popularity, si lístky na prehliadku hradieb Dubrovníka kupovalo v priemere desaťtisíc ľudí denne. Ak ste na vlastné oči chceli vidieť, čo znamená anglický pojem „overtourism“ v praxi, stačilo počas sezóny zájsť do Dubrovníka a vychutnať si tú atmosféru más turistov. A hoci sa problém s nadmerným turizmom pomaly vytráca, stále je lepšie vydať sa sem na výlet v zime.
3. Matamata: Pán prsteňov
Nový Zéland je síce nádherný, no ak by tu Peter Jackson nenakrútil trilógiu Pán prsteňov, určite by sem neprúdilo také množstvo turistov. Svoje o tom vedia aj obyvatelia Matamaty na severe krajiny. Mestečko nemá ani desaťtisíc obyvateľov a napriek tomu sa teší obrovskej popularite. Na neďalekej farme dal Jackson vybudovať kulisy mesta Hobitov a novozélandská vláda mala toľko rozumu, aby ich nedala zbúrať. Naopak, uvidela v nich príležitosť na zisk a z kulís spravila turistickú atrakciu, z ktorej ťažia obyvatelia Matamaty dodnes. O ich obchodnom duchu svedčí aj fakt, že turistické informačné centrum vybudovali v architektonickom štýle hobitov.
Bližšie k Tolkienovmu svetu sa už v realite zrejme nedostanete.
2. Casablanca: Casablanca
Znie to neuveriteľne, no Casablanca má už 82 rokov. Samozrejme, máme na mysli film, mesto je oveľa staršie a jeho korene siahajú do 7. storočia pred Kristom. Nebyť však Ingrid Bergmanovej a Humphreyho Bogarta, väčšina z nás by dnes zrejme uvažovala nad tým, kde sa Casablanca vôbec nachádza. Títo dvaja hereckí velikáni sa ale postarali o to, že Casablancu aj po desaťročiach navštevujú filmoví fanúšikovia z celého sveta. A neprekáža im ani to, že celá snímka sa nakrúcala v Los Angeles a ani jedna postava v nej nerozpráva arabsky. Ľudia jednoducho chcú na vlastnej koži zistiť, či má mesto naozaj takú atmosféru ako vo filme. Mimochodom, v Casablance sa odohráva aj časť filmu Spojenci s Bradom Pittom a Marion Cotillardovou z roku 2016.
1. Savoca: Krstný otec
Fanúšikovia najslávnejšieho mafiánskeho románu všetkých čias určite vedia, že keď Vito Andolini dorazil do New Yorku, prijal za svoje priezvisko názov sicílskeho mesta, v ktorom sa narodil. Mnohí z tých, ktorí videli film, akosi automaticky mieria do skutočného Corleone a chcú vidieť, kde sa nakrúcali niektoré zo scén. Ostávajú však sklamaní. Aby naživo videli miesta z Coppolovho Krstného otca, museli by totiž zamieriť do malej dediny Savoca. Stále tu funguje bar Vitelli, miesto, kde Michael Corleone požiadal otca Apollonie o jej ruku, za videnie však stoja aj ďalšie miesta známe z kultového filmu. Ak sa niekedy vydáte spoznávať východné pobrežie Sicílie, určite Savocu neobíďte. Coppola tu má dokonca sochu, miestni mu totiž vďačia za to, že je Savocaveľkými písmenami zapísaná v mape turizmu. A na záver ešte jedna zaujímavosť: starí rodičia Al Pacina, ktorý hral Michaela, naozaj pochádzali z obce Corleone. Tomu sa vraví náhoda…
autor: Filip Hloža, foto: Shutterstock