V minulosti to bol šport, ktorému sa venovali nadšenci pobytu v zimnej prírode či profesionálni a dobrovoľní členovia horskej služby. Skialpinizmus v posledných rokoch nabral na popularite a zaradil sa dokonca medzi olympijské športy. S premiérou na OH 2026 v Taliansku.
Na Slovensku sú najznámejším podujatím v skialpinizme trojdňové preteky „Bokami Západných Tatier“, ktoré sa najbližšie uskutočnia od 14. do 16. marca 2024. Pôjde o pätnásty ročník pretekov. Ich história sa začala v roku 2008. Vtedy sa tri horolezecko-skialpinistické kluby z Bobrovca, Žiarskej doliny a Roháčov -Zuberca dohodli, že spoločne zorganizujú náročné trojdňové preteky s prvkami lezenia, zlaňovania a strmých zjazdov. Skialpinistické preteky dvojíc „Bokami Západných Tatier“ sa konajú pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku JAMES a ani v okolitých krajinách nemajú obdobu. „Už naši starí otcovia a praotcovia nám zanechali krásne názvy a pomenovania, ktoré vychádzali z ich života tak, ako ich aj oni dostali do vienka. Či už to boli pastieri, drevorubači alebo gazdovia, tak vždy, keď sa vybrali do hôr, vravievali „ideme do bokov“. Tak ako chodievali oni, aj my pôjdeme bokami. A to nielen súťažiť, ale aj obdivovať naše hory, ktoré nás pozorujú od vekov,“ približuje vznik názvu pretekov predseda organizačného tímu Michal Danko.
60 KILOMETROV A 6 000 METROV PREVÝŠENIA
Na „Bokami“ súťažia dvojčlenné tímy počas troch dní v troch rôznych dolinách. V každom dni absolvujú jednu etapu, pričom etapy sa začínajú masovým štartom, na ktorom je pripravených približne sto dvojíc. Prvý deň súťažia v Bobroveckej doline (Babky, Sivý vrch), pokračujú v Spálenej doline (Salatín, Brestová) a končia sa kráľovskou etapou v Žiarskej doline (Plačlivô, Hrubá kopa). Najlepší strávia v teréne dokopy približne päť hodín, pričom prekonajú okolo 60 kilometrov a 6 000 metrov prevýšenia. Trasa nie je každý rok presne rovnaká, ale v niektorých častiach sa mení. „V predošlých rokoch patrili medzi najnáročnejšie úseky hlavne zafixované úseky legendárnych Troch kôp, ale aj prechody cez hrebene Západných Tatier, keď sa pretekári dostali z liptovskej strany až na oravskú alebo naopak. Takisto zlaňovanie skalných úsekov a zlyžovanie strmých úsekov na lane. Tento ročník pripravujeme viacero noviniek. „Bokami“ budú zároveň majstrovstvami SR v skialpinizme dvojíc
a v rámci MSR sme pripravili aj juniorskú etapu a skrátili ženské etapy, aby sme prilákali viac dvojíc,“ prezrádza Danko. Skialpinizmus v sebe kombinuje tri prvky: výstup na lyžiach do kopca, peší výšľap a zjazdové lyžovanie. Skialpinisti totiž najskôr potrebujú vystúpať na určitý vrchol alebo orientačný bod a potom z neho zlyžovať. V závislosti od podmienok sa hore dostávajú buď pomocou skialpových lyží so špeciálnym viazaním (s pohyblivou pätou) a pásmi na sklzniciach, ktoré umožňujú chôdzu do kopca, alebo pešo s lyžami na chrbte, keď napríklad prekonávajú strmé časti trate či lezú cez skalné úseky. Do cieľa následne zlyžujú. Avšak ani v zjazdovej časti si nemôžu oddýchnuť a šetriť sily. Trasa totiž často vedie cez náročné úseky, je veľmi strmá a jej podklad sa mení v závislosti od počasia.
MINULÝ ROK HROZILO ODTRHNUTIE LAVÍN
Až do minulého štrnásteho ročníka organizátorom počasie zakaždým prialo. V roku 2023 však pretekári zažili vôbec najhoršie počasie, čo vyústilo až k zrušeniu záverečnej etapy. Z premočeného snehu hrozilo odtrhnutie lavín. „Keď sme niekedy zažili rizikové situácie, tak boli zapríčinené zraneniami pretekárov vo vysokohorskom teréne. Neraz pri nich musel zasahovať aj vrtuľník. Práve pre takéto situácie máme zazmluvnenú zdravotnícku asistenciu od Horskej záchrannej služby,“ predseda organizačného tímu pretekov. Na predchádzajúcom ročníku sa zúčastnilo 40 mužských, 26 veteránskych a 5 ženských dvojíc. Rekordné počty zaznamenávali pred pandémiou, keď do Západných Tatier prichádzalo až 250 pretekárov z rôznych krajín sveta.
DEŇ PO PIERRA MENTE
V predošlých piatich ročníkoch triumfoval s rôznymi partnermi zakaždým Jakub Šiarnik, slovenská jednotka v tomto športe. V minulosti sa víťazmi pretekov stali viacerí ďalší slovenskí pretekári vrátane Milana Madaja, ktorý sa na stupne víťazov dostal aj na francúzskej Pierra Mente. Svetovo najvýznamnejšie a najsledovanejšie podujatie vo svete skialpinizmu tento rok štartuje len o deň skôr ako „Bokami“. „Keďže sa pohybujeme vo vysokohorskom
teréne, tak divákov je v horných úsekoch trate o niečo menej, ale na štarte a cieli každej etapy býva výborná atmosféra. Rovnako ako aj na záverečnom ceremoniáli, ktorý býva ukončený spoločnou after párty,“ hovorí Danko, s tým, že na organizácii podujatia sa počas celého roka podieľa 15 členov tímu a počas vyvrcholenia v podobe samotných pretekov spolu až 130 ľudí.
autor: Ján Karišinský
foto: Adrián Kašniar,Gabriel Lipták, Matej Rumanský