Milióny na konte alebo úspech v súťaži
Ak za vesmír považujeme všetko, čo sa nachádza nad takzvanou Kármánovou hranicou vo výške približne 100 km nad zemským povrchom, tak ho doposiaľ navštívilo 645 ľudí. V zozname sú najmä americkí astronauti a sovietski, respektíve ruskí kozmonauti. No v posledných rokoch na zoznam čoraz častejšie pribúdajú takzvaní „vesmírni turisti“.
Za vôbec prvého vesmírneho turistu je považovaný americký milionár Dennis Tito,na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dostal v apríli 2001. Necestoval tam pritom s americkou NASA, ale s ruským Roskosmosom. Ten totiž na rozdiel od NASA súhlasil, aby boli spustené komerčne ladené misie pre záujemcov, ktorí sú ochotní za výlet do vesmíru slušne zaplatiť a zároveň prejdú aspoň základným výcvikom.
NASA si pre obavy o bezpečnosť stanovila niekoľko podmienok, a tak sa Tito nemohol napríklad svojvoľne pohybovať po americkej časti stanice a prespávať musel zakaždým v „zaparkovanom“ Sojuze. Bohatý Američan, ktorý mal v čase letu šesťdesiat rokov, sa po misii vyjadril, že vidieť Zem z obežnej dráhy bolo najväčším zážitkom jeho života a už len to samotné stálo za všetky peniaze. Do roku 2009 ho napodobnilo sedem ďalších vesmírnych turistov. Bol medzi nimi Kanaďan Guy Laliberté, zakladateľ Cirque du Soleil, či Američan Richard Garriot, ktorý sa stal len druhým človekom v histórii, ktorého otec bol taktiež vo vesmíre – astronaut Owen Garriot.
KDE JE VLASTNE HRANICA?
Po tejto prvej skupine vesmírnych turistov nasledovala dlhá odmlka až do júla 2021. Vtedy sa za Kármánovu hranicu počas krátkeho desaťminútového letu dostala posádka lode spoločnosti Blue Origin, pričom na jej palube bol aj Jeff Bezos, zakladateľ Blue Origin a v tom čase najbohatší človek na svete. Išlo o prvý komerčný let, ktoré v nasledujúcom období okrem Blue Origin začala ponúkať aj ďalšia spoločnosť Virgin Galactic.
V jej prípade je hovoriť o návšteve vesmíru ešte o niečo diskutabilnejšie, keďže malý raketoplán VSS Unity po odpojení sa od nosného lietadla, ktoré ho najprv vynesie do výšky približne 14 km, vystúpa len na necelých 90 kilometrov od zemského povrchu. Záujemcovia zaplatia za pätnásťminútový zážitok 400 000 amerických dolárov. Súčasný vývoj, najmä pod vplyvom týchto súkromných „dopravcov“, nahráva tomu, že na hranicu zemskej atmosféry sa v blízkom čase pozrie oveľa viac ľudí, ktorí nie sú astronautmi. S Blue Origin to počas jeho doterajších šiestich letov zažili napríklad herec William Shatner, známy ako predstaviteľ kapitána Kirka zo seriálu Star Trek, či dobrodruh Victor Vescovo, ktorý sa dostal aj na dno Mariánskej priekopy, na oba póly Zeme aj na Mount Everest.
DO VESMÍRU CEZ SÚŤAŽ
Niektorí „noví“ vesmírni turisti však stále cestujú aj na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Spoločnosť Space Adventures, ktorá organizovala lety na ISS z rokov 2001 až 2009, zastrešila cestu japonského miliardára Jusaku Maezawu a jeho osobného asistenta. Koncom decembra 2021 strávili na obežnej dráhe dvanásť dní, pričom najväčší internetový predajca oblečenia v Japonsku mal za tento pobyt zaplatiť okolo 80 miliónov dolárov. Maezawa má však ešte výrazne väčšie ambície a chce financovať prvý súkromný oblet okolo Mesiaca.
Posádku zloženú z rôznych umelcov, ktorí podľa neho dokážu najlepšie sprostredkovať svoj zážitok ostatným, vyberal z viac ako milióna uchádzačov. Dopraviť by ich mala vesmírna loď Starship od spoločnosti SpaceX, na ktorej čele stojí Elon Musk. SpaceX už dlhšie lieta so svojimi ďalšími vesmírnymi loďami Crew Dragon na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, keďže na základe zmluvy s NASA zabezpečuje dopravu astronautov z územia USA. Crew Dragon má za sebou aj jednu misiu s vesmírnymi turistami, ktorá sa pohybovala po obežnej dráhe Zeme, a to dokonca až vo výške 585 kilometrov, čo je vyššie ako ISS.
Misia Inspiration4 trvala takmer tri celé dni a bola výnimočná aj tým, že celú jej štvorčlennú posádku tvorili vesmírni turisti a na palube chýbal profesionálny astronaut. Umožnila to skutočnosť, že celý let prebiehal automatizovane a bez prispenia posádky. Veliteľom misie bol americký miliardár Jared Isaacman, ktorý zaplatil aj za zvyšné tri miesta posádky. Svojich členov posádky si vybral v súťaži. Vesmírne lode Crew Dragon využíva aj posledný z aktívnych hráčov v doprave vesmírnych turistov. Americká spoločnosť Axiom doposiaľ na ISS vyslala tri súkromne financované misie a v poradí štvrtá by mala odštartovať najskôr v októbri 2024 a na palube bude aj víťaz reality show „Space Hero“.
autor: Ján Karašinský
foto: Shutterstock