Karibik má často nádych akéhosi vzdialeného sna. Ten však môže byť omnoho bližšie, než si myslíte, pretože svet je stále menším a menším miestom. Veď si len vezmite, že aj sem za ostrovmi, akými sú Trinidad a Tobago, to bude lietadlom trvať len niekoľko hodín. Ako vyzerá dvojica ostrovov na juhu Karibiku? Vyberte sa ich spoločne s nami spoznať.
EXOTIKA JUŽNÉHO KARIBIKU
Trinidad a Tobago je zaujímavá krajina. Mnohí ani netušia, že majú svoju nezávislosť a pokojne ich priradia iba k ďalším karibským ostrovom s tým, že určite budú niekomu patriť. V roku 1962 sa však na ostrovoch zmenili pomery. Angličtina zostala ako oficiálny jazyk, no namiesto britskej vlajky sa nad Trinidadom a Tobagom rozprestrela ich vlastná zástava a krajina dostala svoju nezávislosť. Dnes je zvláštnym paradoxom, pretože sa zmieta na pomedzí Karibiku a Južnej Ameriky, a kým ostatné karibské ostrovy hrajú všetko na turizmus, Trinidad a Tobago má ropu aj zemný plyn. Ak by sem nikdy turisti neprišli, stále by sa mali lepšie, než na mnohých iných ostrovoch. Sudičky to chceli inak a obdarili Trinidad a Tobago krásou, a tak sa sem predsa len tešia ľudia z celého sveta, aby mohli poodkryť tajomný závoj karibského raja. Tobago, menší z dvojice ostrovov, je zaujímavejším a exotickejším miestom, kde sa to zaujímavosťami len tak hemží. Malé lietadlo sa z letiska Piarco na ostrove Trinidad ešte len odlepí zo zeme a o pár minút už pilot hlási, aby sa pasažieri pripútali, pretože sa blíži prílet na maličké letisko na juhu Tobaga. Vitajte v raji. Znejú niektoré slogany ostrova a prvý nádych tropického vzduchu je predzvesťou, že vás tu čaká absolútna exotika.
NAJLEPŠIE JEDLO OSTROVA
Tobago naozaj nie je obrovským ostrovom. Má len cca 300 kilometrov štvorcových, čo je len o pár menej než európska Malta a žije na ňom niečo cez 60 tisíc obyvateľov. Cesta z letiska do hlavného mesta Scarborough má len niekoľko minút a nečakajte tu ani dopravné zápchy, pretože tie sa tu objavia iba zriedkavo. Scarborough je najväčším mestom Tobaga a žije v ňom takmer tretina celého ostrova. Je to zvláštne mesto. Akoby nemalo žiadne centrum, námestie, pamiatky a ľudia sa tu stretávali iba na trhovisku či na nábreží s výhľadom na prístav. Raz za čas sem príde obrovská turistická loď, ktorá na deň zaplní všetko naokolo, no inokedy je to mesto, kde sa nepohne ani lístok na strome. Má však v sebe nádych karibského miesta – a to je to, čo sa vám na ňom napokon zapáči. Na trhovisku stretnete zopár predavačov s trsmi banánov, ananásmi, maniokom, zemiakmi, limetkami a neodmysliteľným čili, ktoré miestni skutočne milujú. Hlavná ulica mesta lemuje záliv a ostatné sa s ňou prepájajú tak, že tu nedá zablúdiť. Najviac života nájdete práve oproti prístavu. Malé stánky predávajú drobnosti, ak príde loď, objavíte tu magnetky a suveníry, no bez lode zmiznú aj predajcovia, pretože do hlavného mesta zavíta len minimum turistov. Ľudia skôr na Tobagu skončia na plážach a na najkrajších miestach ostrova. Miestna krčma má v sebe takú hlasnú hudbu s karibskými rytmami, že vás jednoducho zláka dnu. Osadenstvo je viac než zvláštne. Niekoľko pripitých štamgastov posedáva za stolom s pivovými fľaškami v rukách a jemne vlnia hlavou do rytmu a dvaja chlapi s dredmi si premeriavajú každého, kto sa ocitol na pive medzi nimi. Pre hlasnú hudbu sa ľudia nedokážu ani rozprávať, ale zdá sa, že to nikomu neprekáža, Každý sem prišiel za svojím pivom Carib a uzavrel sa do svojho hlučného sveta. O pár desiatok metrov ďalej stojí stánok, kde ponúkajú najtypickejší streetfood celého Trinidadu a Tobaga. Ak tu budete, musíte ochutnať Doubles! Má síce indický pôvod, ale udomácnil sa tu natoľko, až sa stal najobľúbenejším pouličným jedlom. Doubles má svoje meno odvodené od toho, že dostanete dve placky zvané Baras, na ktoré sa navrství zmes cícerového kari a niekoľko druhov čatní. Ak si dáte Doubles „so všetkým“, dostanete nielen cícer, ale aj nakrájané uhorky, kokosové čatní a celkom slušnú, pikantnú zelenú omáčku z čili. Tá explózia chutí vás nadchne a premení sa na najvýraznejšiu spomienku zo Scarborough.
KÚSOK HISTÓRIE S VÝHĽADOM
Karibik pre mnohých nie je o historických miestach, pretože v ňom vidia záblesk krásneho raja s bielymi plážami, no ak sa pozriete bližšie, predsa len objavíte zaujímavé príbehy. Tieto končiny boli totiž divadlom, v ktorom hralo niekoľko hercov, a tí sa bili o svoje publikum poskladané z menších či väčších ostrovov. Holanďania, Francúzi aj Briti rozohrali partiu, na konci ktorej boli dejiny plné čiar, ktorými si podelili svoj vplyv. Aj ostrov Tobago by mohol rozprávať v jednom dejstve a najlepšie to dokladuje na vysokom pahorku nad hlavným mestom Scarborough, kde ležia ruiny pevnosti Fort King George. Vyšliapať nahor k pevnosti z prístavu dá v tropickom teple poriadne zabrať, no človek má možnosť vďaka tomu nahliadnuť do každodenného života domácich. Posedávajú vonku pred domami, z mnohých domov hrá hudba v karibskom rytme a napokon je to život ako všade inde, len tu má prímes exotiky. Hore na pahorku, kde leží pevnosť, sa rozbehla skupinka školákov a najviac ich zaujímajú staručké delá namierené na more. Už v roku 1777 sa britský guvernér lord George Macartney rozhodol, že Tobago potrebuje pevnosť, ktorá bude chrániť vstup do prístavu v Scarborough. Briti začali pomaličky, bez náhlenia pracovať na tom, aby pahorok premenili na pevnosť, hoci prešli len štyri roky a odrazu nad týmto miestom viala francúzska trikolóra. Francúzi nestrácali ani minútu a pustili sa do toho, čo Briti začali. Ich pevnosť menila mená, no napokon tú poslednú, a teda Fort Liberte, získali krátko na to opäť Briti. Dejiny také typické pre tieto končiny, keď sa stále menili nielen vlajky, ale aj jazyky a kultúra. Aj vďaka tomu má napokon región Karibiku takú unikátnu zmes života. Briti napokon pevnosti vtlačili meno kráľa Juraja III. a nebyť hurikánu z polovice 19. storočia, dnes by zrejme vyzerala úplne inak. Je tu veľmi príjemne. Krásny maják ukradne väčšinu pohľadov a pevnosť ponúkne skutočne podarený výhľad. Vidno nielen zátoku s hlavným mestom, ale aj niekoľko ďalších zátok a známu oblasť Bacolet Bay s jej plážami. Delá už majú len symbolickú funkciu a najkrajšou budovou celého areálu je skladisko zbraní. Rastie nad ním obrovský starý strom a kamenný domček pod ním tak vyzerá ako rozprávková chalúpka. Hoci je Tobago a Karibik skôr o krásnej prírode, plážach či oddychu, predsa len má v sebe kúsky vzácnej mozaiky historických príbehov.
NAJKRAJŠIA PLÁŽ A OTRÁVENÉ STROMY
Pigeon Point ležiaci na juhozápade ostrova Tobago má povesť najkrajšej pláže na ostrove. Je zosobnením toho, čo si človek predstaví pod pojmom Karibik. Biely piesok, ktorý je taký jemný, že ho budete mať všade. Palmy nad hlavou, voda tyrkysových odtieňov, kokosový orech či karibský rum a tá neskutočná pohoda všade naokolo. Ak ste si na Tobago prišli oddýchnuť, je len otázkou času, kedy skončíte práve tu. Platí sa tu dokonca vstupné 20 miestnych dolárov, teda niečo menej než tri eurá, ale vidíte, že je všetko udržiavané. Nielen turisti si zamilovali krištáľovo čistú vodu, ale v piatok či v sobotu tu stretnete aj množstvo domácich s rodinami. Môžete si tu nájsť svoj malý kúsok piesku, oddychovať, plávať, no ak chcete objavovať, viete sa vydať loďkou na plavbu k Buccoo Reef. Neleží od Pigeon Pointu ďaleko a je to miesto, kde sa viete ísť šnorchlovať alebo objavovať koralové dno loďkou s preskleným dnom. Koraly na útese už majú najlepšie roky za sebou, no stále tu stretnete farebné rybky a zaujímavé pohľady. Pre skúsenejších je dokonca v ponuke aj potápanie a to na Tobagu patrí medzi najkrajšie v Karibiku. Loďky napokon zastavia na mieste zvanom Nylon Pool, kde je plytčina a ľudia môžu ísť do teplej vody s jemným pieskom. Mnohí ľudia prídu na Pigeon Point a oddávajú sa karibskému ničnerobeniu, ale ak sa vyberiete odtiaľto peši preč, dostanete sa na opustené pláže, ktoré zdobia stromy s červenými tabuľkami. Ide o stromy s menom Mancinela. Za pomerne neznámym názvom sa skrýva strom, ktorý má zápis v Guinessovej knihe rekordov ako najnebezpečnejší strom sveta! Mancinela má v sebe jedovatú mliečnu šťavu, ktorá už na dotyk spôsobuje vážne zdravotné komplikácie. Každý jeden strom je označený, aby ľudia presne vedeli, s kým majú dočinenia. Najčastejšie spravia ľudia chybu, že sa pod stromom ukryjú pri daždi, čo v sebe môže skrývať obrovskú zradu. Stromy majú aj plody, ktoré spôsobujú otravu. Miestni z nich kedysi dávno vyrábali jed na svoje šípy, ktoré používali na lov alebo pri obrane. Južné Tobago má v sebe ešte ďalšiu zaujímavosť a tou je Crusoe’s Cave, teda Jaskyňa Robinsona Crusoa. Práve sem na juh ostrova totiž Daniel Defoe zasadil dej svojho príbehu o stroskotancovi, ktorý napokon dobyl celý svet.
OKOLO CELÉHO TOBAGA
Obísť celý ostrov Tobago nie je žiadnym problémom, pretože po jeho obvode spravíte len niečo menej než 150 kilometrov. Na verejnú dopravu sa tu nespoliehajte a radšej si prenajmite auto alebo rovno šoféra. Okruh Tobagom vás prevedie cez čarovné zátoky, krásne pláže aj malé mestečká, kde neplatí čas tak, ako ho poznáte doma. Kúsok od hlavného mesta Scarborough leží oblasť Bacolet Bay, kde vyrástlo niekoľko hotelov. Miestna pláž je známa aj tým, že tu dokonca v 60. rokoch mali tráviť čas The Beatles, a dnes sa tu skôr zastavia miestni než turisti. Najviac zaujímavostí leží na severe ostrova. Cesta sa obtáča okolo pobrežia a tu práve Tobago ukáže krásne svoju povahu. Na pravej strane máte more, na ľavej sa dvíhajú zelené exotické kopce obrastené nekonečnými stromami. Vnútrozemie ostrova má dodnes vzácny park s dažďovým lesom a niekoľkými vodopádmi. Tým známejším je Argyle Fall, ale ak chcete byť niekde sami, skúste si vybrať King’s Bay Waterfall a máte to. Krásny vodopád objíma celú skalu a padá z výšky asi 30 metrov. Počas obdobia sucha môže byť dokonca takmer úplne vyschnutý, no inak je to zaujímavý pohľad. Tobago vďaka svojej tropickej povahe nikdy netrpelo nedostatkom vody. Malé mestečko Speyside má dokonalú polohu na brehu zálivu, odkiaľ je najkrajší výhľad na ostrovček Little Tobago. Je celý obrastený zeleňou a dvíha sa z vody ako rajský ostrov. Tak ho okonca na začiatku 20. storočia aj prezývali, pretože tu Sir William Ingram vypustil rajských vtákov privezených z Novej Guiney. Hoci sa redpokladá, že silný hurikán z roku 1963 túto mimoriadne vzácnu populáciu operencov zničil, aj napriek tomu je dnes je Little Tobago rajom pre ornitológov. Neďaleko ostrova sa pod hladinou nachádzajú vzácne koralové útesy, a ak plánujete na ostrove potápanie, zrejme skončíte práve tu. Za kopcom sa v ďalšej zátoke udomácnilo mestečko Charlotteville, jedno z najväčších na Tobagu. Naokolo sú prenikavo zelené kopce a pláž zdobia palmy. Hŕstka rybárov sa ešte motá okolo svojich drevených člnov, iní už sedia pri pive na drevených laviciach miestnej krčmy. Nábrežie mestečka je posiate starými domami a túla sa tu iba zopár ľudí. V malom dome pripravujú niekoľko lokálnych špecialít, no najčastejšie je v ponuke to, čo dá more. Charlotteville leží na severnej strane Tobaga. Tá má prezývku „karibská strana“ a aj na mori je to cítiť. Kým juh obmýva Atlantický oceán, tu na severe už dostáva more svoje tyrkysové či zelenkavé odtiene. Kúsok za mestom, tam, kde začína cesta stúpať do pahorkov, sa z ničoho nič objaví na hlavnej ceste obrovský had. Je to veľhad kráľovský, najväčší had ostrova, ktorý môže mať pokojne až štyri metre. Je krásne vidieť ho len tak, plaziac sa krajinou, v ktorej žije. Tobago má vo svojich útrobách až 47 druhov hadov! Had sa odplazí do trávy a cesta sa zarezáva hlbšie a hlbšie. Všade naokolo je odrazu všetko prenikavo zelené a koruny stromov akoby držali pokope celú krajinu. Najkrajšie stromy tu volajú kapok a niektoré sú staré viac než dvesto či tristo rokov. K najútulnejším plážam na severe patrí zátoka Englishman’s Bay. Má v sebe nádych divokosti, pretože tu nie sú žiadne ležadlá, slnečníky, nič, čo by dokázalo pokaziť dojem. Rastú tu palmy, nájdete tu dokonca kokosové orechy, a ak si chcete splniť sen o opustenej pláži, toto bude on.
HLAVNÉ MESTO KRAJINY
Trinidad je hneď na prvý pohľad úplne iný ostrov než Tobago. Je väčší, nemá v sebe toľko exotiky a rajských prívlastkov a má v sebe aj hlavné mesto krajiny Port of Spain. Dnes je Port of Spain zvláštnym mestom, pretože v sebe chce spojiť karibské tradície, no hľadí aj do budúcnosti. Je z neho ekonomické a finančné centrum južného Karibiku, a keď sa dokonca viacero karibských oblastí a ostrovov dalo dokopy pod názvom West Indies, Port of Spain bolo de facto ich hlavným mestom. Aj napriek tomu, akoby mu niečo chýbalo. Akoby nemalo dynamiku Južnej Ameriky ani rytmus Karibiku a potácalo sa niekde medzi nimi. Ešte v 16. storočí ho založili Španieli ako Puerto Espaňa, no hoci sa im spočiatku darilo, takmer sa stratili a objavili sa tu Francúzi. Španieli sa však nedali, ale napokon to boli Briti, ktorí koncom 18. storočia pripravili inváziu a obsadili Trinidad. Centrum mesta má pomerne pravidelnú sieť ulíc, a tak sa tu niet ako stratiť. Nábrežie zdobí terminál s trajektmi a za ním sa dvíhajú najmodernejšie budovy celého mesta. Tam bije finančné srdce Trinidadu a sídli tu centrálna banka. Autá premávajú pozdĺž dlhočiznej ulice, ktorá predstavuje netypické Námestie nezávislosti. To nemá tvar štvorca či obdĺžnika, ale spája v sebe dve hlavné ulice. Domov tu našlo niekoľko pouličných predavačov drobností, kde -tu spí pod stromom či priamo na chodníku bezdomovec a občas si vás niekto zvláštne premeriava. O pár ulíc je historické námestie Woodford Square ozdobené vzácnymi budovami. Katedrála Trinity zo začiatku 19. storočia kričí už na prvý pohľad, že jej korene zasadili Briti po tom, ako dostali do rúk celý ostrov. Naproti je obrovitánska budova miestneho parlamentu. Nikto jej nepovie inak než Červený dom, a ak by sme hľadali najkrajšiu budovu celého centra, práve by sme sa na ňu pozerali. Britský architekt si za základ vzal francúzsku architektúru a netradične ju premiešal s britskou, no, žiaľ, budova vyhorela takmer do tla. V roku 1990 si parlament prežil svoju smutnú epizódu dejín, pretože ho obsadila islamská skupina, ktorá si za rukojemníka vzala samotného premiéra aj viacerých členov vlády. Park stojaci naproti je plný ticha a takmer úplne prázdny. Len krásna koloniálna fontána v ňom má svoje miesto.
SEDEM KRÁSNYCH BUDOV
Port of Spain nepatrí k najbezpečnejším mestám sveta a občas z neho naozaj nemáte dobrý pocit. Kráčate mestom, a to je akési chladné, hoci máte na čele pot z tropickej horúčavy. Je sviatok a všetky obchody sú zatvorené. Na rohoch postávajú pofidérne postavičky a občas čakáte, či sa niečo nezomelie. Z ničoho nič sa v šedivej zástavbe mesta objaví moderná budova, ktorá si potykala s futurizmom. Nestratila by sa ani v moderných metropolách sveta. Za svojím zaujímavým zovňajškom skrýva národnú akadémiu múzických umení. Pred ňou sa pri pamätníku spomína na obete viacerých vojen a na opačnej strane obrovského parku sa dvíha pahorok s vilami a dobrými adresami. Port of Spain je obrovské mesto kontrastov. Na uliciach jazdia drahé autá, mnohí zbohatli na rope, no časť populácie žije v slumoch bez budúcnosti. Obrovským parkom na okraji mesta je Queens’s Park Savannah, ktorý má 110 hektárov. Má v sebe niekoľko nádherných stromov a za nimi hrajú chlapci kriket. Ten sem priniesli Briti a pre mnohých je práve on najpopulárnejším športom celého ostrova. Okraj parku v Port of Spain patrí aj ulici Maraval Road, ktorá na sebe spája azda sedem najkrajších budov celého Trinidadu. Je to výstavný kúsok mesta, a hoci neleží v centre, každý, kto je v Port of Spain, sa tu chce ocitnúť a pozrieť si ju na vlastné oči. Najkrajšia stavba leží na konci ulice. Ide o Queen Royal College z roku 1902 a pripomína britské stavby v Indii. Ešte stále do nej prúdia žiaci a stále je živou školou. Musí byť fantastické učiť sa o histórii v takejto krásnej budove. Vedľa je bývalé sídlo biskupa a dokonca tu mal svoju okázalú rezidenciu aj arcibiskup. Najväčší palác patril rodine Agostini. Tá vlastnila kakaové plantáže a dnes je ich dom dokonca sídlom premiéra. Najviac pozornosti si vezme Stollmeyer’s Castle, ktorý akoby z oka vypadol škótskym zámkom. Vďaka tejto ulici si človek napokon povie, že Port of Spain je mesto, ktoré treba vidieť!
ZAUJÍMAVOSTI
Na cestu do Trinidadu a Tobaga nepotrebujeme žiadne vízum. Stačí priletieť alebo prísť a dostanete vstupnú pečiatku. Pri vstupe do krajiny budú od vás pýtať spiatočnú letenku a doklad o tom, kde budete ubytovaní a ako dlho v krajine ostanete.
Môžete si vybrať, či medzi Trinidadom a Tobagom sa budete plaviť trajektom alebo preletíte. Let trvá len cca 25 minút, cesta trajektom je dlhšia, ale zas uvidíte oba krásne ostrovy.
Venezuela je od Trinidadu vzdialená približne 11 kilometrov.
Trinidad je jeden z najväčších prírodných depozitov asfaltu. V oblasti La Brea Pitch Lake je asi 10 miliónov ton asfaltu. Pre domácich je ôsmym divom sveta a dokonca sa po asfaltovom jazere viete prejsť.
S krajinou sa spája karibská hudba a práve odtiaľto pochádza aj steelpan, bubon, ktorý je dodnes neodmysliteľnou súčasťou karibských tónov.
Tobago je celkom bezpečný ostrov, ale Trinidad má jedno prvenstvo v rámci Karibiku – je to ostrov, kde je najvyššia úmrtnosť pri vraždách. Na 100 000 ľudí tu pripadá takmer 31 vrážd a žiaden iný karibský ostrov sa v tomto Trinidadu nevyrovná.
Ak milujete karneval, nevyberte sa iba do Ria, ale príďte sem na Trinidad. Miestny karneval sa považuje za jeden z najunikátnejších v celom Karibiku.
Tobago patrí medzi najúžasnejšie destinácie na potápanie a okolo ostrova nájdete niekoľko desiatok miest, ktoré budú stáť za to. Ak potápanie milujete, ste tu na správnej adrese.
Trinidad a Tobago je bohatá krajina, a ak sa berie rebríček HDP na hlavu, potom je na americkom kontinente na treťom mieste hneď za USA a Kanadou. Odpoveďou prečo je ropa a zemný plyn, ktorého majú celkom slušné zásoby.
Tobago má svoje meno podľa fajky na tabak zvanej „tovago“.
Autor: Tomáš Kubuš
Foto: archív autora