Slovensko onedlho opäť začne žiť hokejom! Už o necelé dva mesiace začne u našich českých susedov 87. ročník majstrovstiev sveta v hokeji. Zápasy sa budú konať od 10. do 26. mája v Prahe a Ostrave a fanúšikov čaká mix zaujímavých turnajov so športovými hviezdami zo zámorských ale aj domácich tímov. Slovenské národné hokejové mužstvo sa poctivo pripravovalo na tohtoročné majstrovstvá na čele s trénerom Craigom Ramsayom a prvý zápas ho čaká so silným Nemeckom 10. mája.

Medailové úspechy Slovenska na MS

Slovenské národné hokejové mužstvo nie je žiadnym nováčikom na majstrovstvách a je hrdým nositeľom niekoľkých medailí. Doposiaľ získalo na MS v Rusku v roku 2000 striebro, v roku 2002 celá krajina oslavovala prvé zlato v histórii samostatného slovenského tímu od rozpadu Česko-Slovenska. V roku 2003 sa slovenské národné hokejové mužstvo tešilo vo Fínsku z bronzu a v roku 2012 získalo po prehre s Ruskom striebro.

Svetový pohár v ľadovom hokeji 2024 Česká republika je pre Slovensko významný aj kvôli našej spoločnej histórii. Československý národný tím patril k popredným reprezentačným hokejovým mužstvám a na MS v hokeji získal zlatú medailu 6-krát. Po rozpade si Česko doteraz vybojovalo prvenstvo 6-krát, zatiaľ čo Slovensko dosiahlo na zlato len raz. Pripravte sa na prirodzenú bratskú rivalitu a zaujímavé momenty, ktoré tohto roku prinesú MS v ľadovom hokeji.

MS v hokeji 2024: skupiny, tímy, predpovede

Slovenské národné hokejové mužstvo sa na MS 2024 pripraví prvými tréningovými zápasmi v apríli proti Švajčiarsku, Nemecku, Česku, Poľsku a USA. Prvý oficiálny zápas ich čaká 10. mája s Nemeckom. Náš tím sa nachádza v skupine B spoločne s USA, Nemeckom, Švédskom, Lotyšskom, Francúzskom, Kazachstanom a Poľskom. Zápasy skupiny B sa odohrajú v Aréne Ostravar v Ostrave, zápasy skupiny A (Kanada, Fínsko, Švajčiarsko, Česko, Dánsko, Nórsko, Rakúsko, Veľká Británia) a štvrťfinále sa uskutočnia v O2 Aréne v Prahe.

MS v hokeji 2024: kľúčoví konkurenti a predpovede víťazov

Súperi sú síce silní, ale šance na víťazstvo pre slovenské národné hokejové mužstvo sú vcelku priaznivé. Šance na výhru sa úmerne zvýšili vypadnutím Ruska a Bieloruska z majstrovstiev, čo je pre hokejový tím Slovenska obrovská motivačná výhoda (na MS 2000 Slovensko prehralo vo finále s Ruskom a prišlo o zlatú medailu). Napriek tomu, že minuloročné majstrovstvá skončili pre Slovákov bez medaily (obsadili 9. miesto), zverenci Craiga Ramsayho by si radi vybrúsili postup do finále, ktoré sa bude konať v nedeľu, 26. mája.

Podľa odborných predpovedí slovenských online kasín a stávkových kancelárií je jednoznačným favoritom na výhru Kanada a to predovšetkým kvôli svojej úspešnej histórii v ľadovom hokeji. Doposiaľ je Kanada držiteľom 28 zlatých medailí, čo je najviac zo všetkých zúčastnených krajín vôbec. Ak ste vášnivý tipér, alebo len chcete využiť voľné točenia dnes v kasíne, spoľahnite sa na odborné predpovede o istom víťazovi a uzavrite stávku na hokej. Šťastie na výhru v športe je však vrtkavé a história ukazuje, že aj z vopred predpokladaných porazených sa môžu stať víťazi. To dokazuje aj nečakané, ale o to krajšie víťazstvo slovenského národného hokejového mužstva vo finálovom zápase proti Švédsku na MS 2002.

Slovenské národné hokejové mužstvo: zoznam hráčov, potenciálne zoskupenie

Národná slovenská hokejová reprezentácia oficiálne vznikla v roku 1993 po rozpade Česko-Slovenska z bývalej Československej hokejovej reprezentácie. Od roku 2017 je trénerom mužstva Kanaďan Craig Ramsay, hviezdne obsadenie sa skladalo z hráčov ako Miroslav Šatan, Zdeno Cíger, Zdeno Chára, Andrej Sekera a mnohých ďalších. Na tohtoročné MS v hokeji Slovensko zvolalo do tímu mladé nádejné talenty a ostrieľaných zámorských hráčov.

Ostrieľaní hráči z NHL pomôžu Slovensku dosiahnuť úspech na MS 2024

Podľa očakávaní by mali všetci zámorskí hráči hrať na MS. Patria medzi nich obrancovia Erik Černák, Martin Fehérváry, Šimon Nemec a útočníci Juraj Slafkovský, Tomáš Tatar, Martin Pospíšil a Adam Ružička. Otázne je, či sa MS zúčastnia aj reprezentanti z KHL. Craig Ramsay by rád videl týchto silných a skúsených hráčov v tíme, ale Slovenský zväz ľadového hokeja 27. marca 2023 rozhodol  o tom, že hráči z KHL nebudú nominovaní na svetový šampionát. Generálny manažér reprezentácie a šéf SZĽH Miroslav Šatan tvrdí, že konečné rozhodnutie padne v apríli pred začiatkom majstrovstiev.

Seniori z KHL, hráči z AHL a juniori: kto z nich podporí slovenské národné hokejové mužstvo?

Ak by bolo hráčom KHL povolené zúčastniť sa MS, zoznam tímu by doplnili  útočníci Adam Liška, Michal Krištof a Tomáš Jurča. K obrancom by sa pridali Michal Čajkovský, Martin Gernát, Christián Jaroš a Mislav Rosandič. V KHL pôsobí aj dvojica slovenských brankárov Patrik Rybár a Adam Húska.

Prílev hráčov z AHL a juniorov je podľa manažéra reprezentácie otázne. Radi by videli v tíme niektorých hráčov ako napríklad Samuela Kňažka, Adama Sýkoru alebo Pavla Regendu, avšak pri hokejistoch z AHL je otázne, o ktorého by tréneri mali záujem. Z juniorov by sa do reprezentácie mohol dostať Filip Mešár, ktorý už so seniormi hral v prípravnom zápase.

MS v hokeji 2024: rozpis zápasov Slovensko

Rozpis zápasov pre slovenské národné hokejové mužstvo je nasledovný:

Dátum zápasu Čas zápasu Súperi
piatok 10. 5. 16:20 SLOVENSKO – Nemecko
nedeľa 12. 5. 12:20 SLOVENSKO – Kazachstan
pondelok 13. 5. 16:20 USA – SLOVENSKO
streda 15. 5. 20:20 SLOVENSKO – Poľsko
sobota 18. 5. 20:20 Francúzsko – SLOVENSKO
nedeľa 19. 5. 20:20 SLOVENSKO – Lotyšsko
utorok 21. 5. 20:20 Švédsko – SLOVENSKO

Šance na výhru pre slovenské národné hokejové mužstvo na MS 2024

Kľúčovými favoritmi na výhru sú po Kanade tímy Švédska a Fínska, prekvapiť môžu Nemci, ktorí by radi konečne získali zlatú medailu a Američania, ktorých sila tkvie v mladých dychtivých hráčoch. Šance našich chlapcov sú v skupine B priaznivé v zápase Slovensko – Nemecko hokej, s ktorým majú skúsenosti z niekoľkých zápasov o konečné umiestnenie.

V prípade hokeja Slovensko – USA sa majú fanúšikovia na čo tešiť, pretože tesne pred MS 2024 si hokejisti zmerajú sily vo svojej najsilnejšej zostave v prípravnom zápase s USA. Pretože mnoho hráčov má skúseností a hraje v NHL, sily budú pomerne vyrovnané. Hokej Slovensko – Kazachstan bude po minuloročnej prehre 3:4 v Rige po samostatných nájazdoch zaujímavý. V prípade hokeja Slovensko – Lotyšsko by slovenský tím nemal zaspať na vavrínoch, keď v minuloročnom dueli porazil Lotyšov 2:1.

Slovenský hokej podporuje celé Slovensko

Hokej na Slovensku dnes má dlhoročnú tradíciu, je súčasťou slovenskej kultúry, národnej hrdosti a identity. Slovenskí fanúšikovia sú na svojich hráčov patrične hrdí a vyjadrujú hráčom počas zápasov obrovskú podporu a motiváciu. V aréne sa fanúšikovia prejavujú veselým skandovaním, spievaním a krikom povzbudzujúcich hesiel slovenskému mužstvu. Fanúšikovia prežívajú úspechy s neuveriteľnou radosťou bujarými oslavami. Po prehre sa na ich tvárach objavia slzy, až také silné city prežívajú skalní fanúšikovia, nielen tí slovenskí, počas hokejových zápasov.

MS 2024 vstupenky

Skalní fanúšikovia si na zápasy hokeja Slovenska mohli kúpiť vo forme rôznych balíčkov od 10. októbra 2023. Začiatkom roka 2024 sa začali predávať lístky na konkrétne zápasy online, alebo v predajniach Ticketportal. Fanúšikovia si môžu zakúpiť na zápasy hokej Slovensko – Česko dopravu priamo k arénam, hotelové pobyty, alebo VIP vstupenky.

Dokáže slovenský tím siahnuť na prvenstvo na MS v hokeji 2024?

Miesto a čas Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2024 je známy, naši českí bratia ich budú organizovať už po tretíkrát. Slovenské národné hokejové mužstvo sa pod vedením ostrieľaného trénera Ramsayho a manažéra Miroslava Šatana poctivo pripravuje na prípravné zápasy a turnaj od jesene minulého roka. Čakajú ich staroznámi rivali a takmer domáce prostredie arén v Ostrave a prípadne v Prahe, ak postúpia do finále.

Napriek nepriaznivým predpovediam, že slovenské národné hokejové mužstvo má menšie šance na postup do prvej trojky (favoritom je Kanada, Švédsko, Fínsko, USA, Nemecko a Česko), v prospech vyššieho postupu hraje predovšetkým tím zložený zo skúsených seniorských hráčov z NHL a silná podpora fanúšikov.