Výhody dvojpodlažných domov

Začnime výhodami dvojpodlažných domov. Zrejme najväčšou je, že dvojpodlažné domy sú v porovnaní s bungalovmi kompaktnejšie. S dvojpodlažným domom získate na rovnakej zastavanej ploche v podstate dvojnásobnú úžitkovú plochu. To oceníte napríklad vtedy, ak máte menší pozemok, na ktorom si prípadne musíte nechať priestor aj pre objemnú žumpu a pod. Alebo aj vtedy, ak jednoducho túžite po čo najväčšej záhrade.

Ďalšou výhodou dvojpodlažných domov je šetrenie. Na čom konkrétne? Čo sa stavby týka, tak na základoch, kvalitnej strešnej fólii a streche celkovo a tiež na izolácii. Počas bývania potom ušetríte na vykurovaní, keďže teplo prirodzene stúpa nahor a tak už vykurovaním dolného poschodia budete čiastočne vykurovať aj poschodie horné.

Výhodou je aj akési „prirodzené“ členenie interiéru, ktoré dvoma poschodiami vzniká. Ak chcete, môžete tak mať dom rozdelený na dennú (dolné poschodie) a nočnú časť (horné poschodie). Alebo môže byť poschodie vyčlenené vašim záľubám. Čo takto si na poschodí zriadiť „brloh“ s veľkou telkou, kvalitným ozvučením, či hernou konzolou PlayStation 5? Fantázii sa medze nekladú.

Nevýhody dvojpodlažných domov

V úvode sme spomenuli, že všetko má svoje pre a proti a dvojposchodové domy nie sú výnimkou. Aké sú teda ich nevýhody? Začnime samotným faktom, že ide o dvojposchodový dom a teda jeho zákonitou súčasťou musí byť aj schodište. Nevýhodu pocítite už pri sťahovaní sa. Vynášať na poschodie kusy nábytku dá totiž zabrať, aj keď ide len o jedno poschodie. Našťastie, súčasťou moderného sektorového nábytku bývajú aj menšie kusy, s ktorými to budete mať jednoduchšie. Stále však treba na schodište myslieť, pretože sťahovaním sa „behanie“ po schodoch nekončí a zažívať ho budete každý deň. A tiež platí, že časť plochy, ktorú získate druhým poschodím, vám (na oboch poschodiach) zaberie práve schodište.

„Dvojsečné“ je v určitej miere aj spomínané šetrenie. Áno, všetko vyššie uvedené platí, ale do úvahy treba vziať aj to, že stavba dvojposchodového domu je v porovnaní so stavbou bungalovu o niečo komplikovanejšia a to môže navýšiť jej cenu. Pri počítaní ekonomickej výhodnosti tak netreba zabúdať na tento faktor.

A komplikovanejšie môže byť aj navrhovanie dvojpodlažného domu. Obzvlášť v špecifických prípadoch, akými sú napríklad aj podkrovné izby a strešné okná. V tomto prípade to totiž nebude len o tom, či sa rozhodnúť pre odolné eurookná a o podobných rozhodnutiach ako pri klasických oknách. Oveľa dôležitejšie bude správne navrhnúť počet a veľkosť strešných okien pre každú podkrovnú miestnosť. Cez strešné okná totiž do interiéru preniká výrazne viac slnečných lúčov a ak to preženiete, v lete sa môže z vášho podkrovia stať horúci skleník.