Mníchov/Dubaj. Vozidlá pilotnej flotily BMW iX5 Hydrogen, ktoré prišli na trh vo februári tohto roku, prvýkrát absolvovali intenzívne kolo testovania v horúcom počasí, ktoré sa konalo v Spojených arabských emirátoch. Pohon vozidla s palivovými článkami fungoval pôsobivo pri teplotách stúpajúcich na 45 °C, ako aj piesku a prachu, na meniacom sa sklone a s výraznými výkyvmi vlhkosti.

Mimoriadne účinný systém palivových článkov, dve vodíkové nádrže, elektromotor a napájacia batéria spolupracovali s centrálnou riadiacou jednotkou vozidla, aby demonštrovali svoj vynikajúci výkon a stav pripravenosti. Vývojový tím so sídlom v Mníchove skúmal funkčnosť všetkých elektrických systémov v extrémnych podmienkach, ako aj zabezpečenie dostatočného chladenia, čo umožní plný výkon vozidla. Vozidlá dokázali zabezpečiť pre automobilku BMW povestnú dynamiku jazdy.

BMW iX5 Hydrogen ide okolo sveta

Vozidlá z pilotnej flotily sú momentálne v akcii v Európe, Japonsku, Kórei, Číne, USA a na Strednom východe. Cieľom je posvietiť si na každodennú použiteľnosť vozidiel na vodíkový pohon a okrem toho získať dôležité poznatky pre vývoj potenciálneho sériovo vyrábaného modelu. Spoločnosť BMW Group využíva pilotný vozový park na poskytovanie podpory na regionálnej úrovni pre rozvoj infraštruktúry tankovania, ktorú je možné použiť so 700-barovou technológiou tankovania vo všetkých kategóriách vozidiel – od osobných áut a malých dodávok, až po autobusy a ťažké úžitkové vozidlá. Synergie medzi rôznymi oblasťami použitia ponúkajú dôležitý priestor pre rozvoj siete dodávateľov vodíkovej technológie a znižovanie nákladov.

Model BMW iX5 Hydrogen spája schopnosti jazdy na dlhé vzdialenosti a krátke zastávky pri tankovaní s jazdou bez lokálnych emisií. Za predpokladu dostupnosti potrebnej infraštruktúry má technológia vodíkových palivových článkov potenciál slúžiť ako ďalší pilier v budúcom portfóliu pohonných systémov spoločnosti BMW Group. BMW Group v rámci svojej prebiehajúcej transformácie uplatňuje prístup otvorenosti technológiám, a to aj pokiaľ ide o pohonné systémy. Spoločnosť sa preto prispôsobuje rôznym požiadavkám zákazníkov, štandardom infraštruktúry a politickým a regulačným podmienkam v rôznych regiónoch sveta. Táto flexibilita stavia spoločnosť BMW Group do pozície, keď v každej situácii dokáže rýchlo reagovať na meniace sa požiadavky na jednotlivých trhoch a v každom okamihu predložiť atraktívnu ponuku oslovujúcu čo najviac zákazníkov.

Model BMW iX5 Hydrogen využíva systém palivových článkov generujúci výkon 125 kW (170 k) a vysoko integrovanú pohonnú jednotku využívajúcu technológiu BMW eDrive piatej generácie (elektromotor, prevodovka a výkonová elektronika sa spolu nachádzajú v kompaktnom balení). Celkový výkon pohonnej sústavy dosahuje hodnotu 295 kW (401 k). Vodík potrebný pre pohon palivového článku sa nachádza vo dvojici 700-barových nádrží vyrobených z plastu vystuženého uhlíkovými vláknami (CFRP). Nádrže spolu pojmú približne šesť kilogramov vodíka. Model BMW iX5 Hydrogen vďaka tomu ponúka dojazd do vzdialenosti 504 km (podľa cyklu WLTP).

Viac info k téme na odkaze:

https://www.press.bmwgroup.com/slovak/article/search/vod%C3%ADk/

 

EMISIE A SPOTREBA CO2

BMW iX5 Hydrogen: Kombinovaná spotreba podľa cyklu WLTP: 1,19 kg H2/100 km, kombinované emisie CO2 podľa cyklu WLTP: 0 g/km

Elektrický dojazd: 504 km

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

BMW Group

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách. Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2022 celosvetový predaj viac než 2,4 mil. osobných automobilov a viac než 202 000 motocyklov.

V hospodárskom roku 2022 činil zisk pred zdanením 23,5 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 142,6 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2022 po celom svete 149 475 spolupracovníkov. Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní.

Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW – Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a samostatné servisné prevádzky v Bratislave, Žiline, Nitre a Banskej Bystrici.

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.