Napriek tomu sedíme až príliš veľa. Čo to spôsobuje nášmu telu? A ako to riešiť?

Čo spôsobuje dlhé sedenie?

Niekoľko hodinové sedenie na nesprávnej stoličke môže viesť k silnej bolesti krčnej alebo krížovej chrbtice, k opuchu končatín či k bolesti zápästí. Hoci si to priamo neuvedomujeme, vyvíjame silný tlak na naše telo. Telo sa bráni a bolesťou sa nám snaží naznačiť, že niečo nie je v poriadku.

Ako sa dá bolesť zo sedenie vyriešiť?

Bolesť zo sedenia sa dá vyriešiť tým, že počas práce budete sedieť v kvalitnom kancelárskom kresle. Kvalitné kreslo v tomto prípade znamená ergonomické, čiže zdravotné. Táto stolička je navrhnutá tak, aby podporila zdravý a správny tvar vašej chrbtice. Rovnako aj hlava, lakte či kolená budú v správnom uhle a nebudú vás bolieť.

Aké benefity prináša sedenie v ergonomickom kresle?

V prvom rade kreslo eliminuje bolesť. Sedením v správnej a pohodlnej polohe zvyšujete svoju produktivitu, znižujete množstvo pracovných prestávok a čo je hlavné, zvyšujete vlastný komfort počas práce.

 

Ako si vybrať ergonomickú stoličku?

1. Pevný základ je dôležitý

Pri výbere stoličky sa zamerajte na to, aby mala pevný základ. Inými slovami, najlepšie kancelárske stoličky sú tie, ktoré majú päť koliesok. Celá stolička by sa mala otáčať presne tak, ako potrebujete. V prípade, že sa stolička dostatočne neotáča, „točiť“ budete so svojím chrbtom, čo je presne to, čomu sa chcete vyhnúť.

2. Rôzna nastaviteľnosť

Každý z nás je iný, a tak potrebuje inak nastavenú stoličku. Nastaviť by ste si mali výšku samotnej stoličky, ale napríklad aj úroveň opierok rúk, aby vás pri práci nebolelo zápästie. Správna výška prispieva k tomu, že kolená budú v optimálnom uhle a chodidlá sa budú dotýkať zeme. Operadlo sa musí dať nastaviť tak, aby kopírovalo tvar chrbtice.

3.  Nezabudnite na materiál

Materiál vám prezradí veľa o tom, ako sa vám na stoličke bude sedieť. Tkanina by mala byť vzdušná, aby sa stolička nikdy veľmi nezahriala. Stolička by mala mať dostatočne mäkké sedlo, ktoré vám bude vyhovovať. Uistite sa, že je materiál skutočne kvalitný, inak ho môžete veľmi rýchlo „vysedieť“ a stolička tak už nebude plniť svoju funkciu. Zvoliť si môžete aj kvalitné čalúnenie z pravej kože. Takýto model skvele zapadne do konferenčných miestností a iných priestorov, ktoré by mali vyzerať reprezentatívne, napríklad pri stretnutiach s obchodnými partnermi.

4.  Stolička sa vám má páčiť

Ako posledný bod uvádzame aj samotný dizajn stoličky. Veci a predmety, ktoré sa nám páčia, využívame oveľa radšej. Vyberte si preto stoličku, ktorá sa vám bude skutočne páčiť. Zaujímavý dizajn ergonomických stoličiek môže oživiť celú kanceláriu a pôsobiť prívetivo aj na potencionálnych klientov.