Masku šaša nemali, a tak som musel improvizovať a nakoniec sa rozhodol, že ten pomyselný slovenský karneval zábavy začiatkom novembra nevynechám, no v žiadnom preoblečení sa neocitnem. Zábava bola obstojná, úlohu šaša som si zastal, a to som nepotreboval žiadny okázalý kostým. Toľko môj Haloween v skratke.

 

Byť šašom je v dnešnej spoločnosti dvojsečná zbraň. Vedieť ľudí rozosmiať, a pritom ich neuraziť, sa rovná vysokému kultúrnemu zážitku. Ak je človek občas v role šaša, musí mať šťastie aj na publikum, ktoré musí mať dávku nadhľadu, vedieť prijať kritiku a neraz si dokázať robiť večné žarty zo samých seba. Určite ste aj vy prišli na to, že tento humor sa v našej krajine nenosí a spoločnosť si žiada uhladených ľudí najlepšie bez názoru, ktorí preukazujú chorobnú lojalitu a nechcú nikomu hocičo negatívne povedať do očí. Najlepšie to sledujeme v politike, kde šašov nevidíte, no poslušných psíkov bez základných morálnych hodnôt áno.

Šašovia v stredoveku boli vzácne tvory, ako jediní mohli kráľovi za každých okolností povedať pravdu do očí. Tiež však museli vedieť za každých okolností kráľa zabaviť, čo bolo neraz nie vždy jednoduché. Počuť pravdu povedanú do očí, je ťažké, no určite je lepšie raz si ju vypočuť, ako žiť roky v klamlivej falošnej predstave plnej ideálov. Neraz aj ja dostanem od spoločnosti spätnú väzbu, že rola šaša mi ide zo všetkých najlepšie. Sám ju vnímam ako jednu zo svojich silných stránok a nikdy sa za ňu hanbiť nebudem. Samozrejme, ešte musím potrénovať balans medzi zábavou a urážkou, no to má všetko svoj čas. Mám však obrovské šťastie na publikum, ktoré je veľmi inteligentné a ocení, ak im dokážem priniesť úsmev na ich tváre. Niekedy mám pocit, že naša spoločnosť potrebuje viac šašov, lebo žijeme v chorom svete pretvárky, falše a intríg, ten svet sa nám zo zištných dôvodov páči.

 

Moja rola vášho zabávača sa po siedmich mesiacoch končí. Som rád, že prichádza na pozíciu šéfredaktora Jozef Grondžák a prinesie vám aj na nový pohľad na život mužov. Ten však stále bude o ženách, dobrých autách, jedle a znova o ženách. Špeciálne v novembri, milí páni, nezabudnite si hodiť jednu bezbolestnú prehliadku u vášho urológa, o čom je celosvetová kampaň Movember, aby ste potom mohli občas aj vy byť tými zábavnými šaškami, napríklad pre vaše nežné polovičky. A že ženy milujú humor viac než drahé auta či obrovské svaly, vám viem potvrdiť aj z osobnej skúsenosti. Hlavne buďte zdraví, to vám prajem každý mesiac – a výnimkou nie je ani november. Zvyšok už potom zvládate viac než ľahučko.

Juraj Vnuk – riaditeľ časopisu BREAK