Ak plánujete grilovačku s partiou, viete, že bez prípravy to nepôjde. Nenechajte nič na náhodu. Kľúčové je zvoliť vhodné miesto, ako je napríklad pergola pri rodinnom dome, ktorá vám poskytne prístrešie aj v prípade nepriaznivého počasia.

Tipy, ako pripraviť grilovačku

Grilovačka si vyžaduje prípravu a to bez ohľadu na to, koľko ľudí chcete pozvať. Vezmite si papier a pero a spíšte si všetko, čo musíte zabezpečiť, do prehľadných poznámok. Čo je dôležité?

1.    Pod pergolu umiestnite vhodné sedenie

Pergola je ideálnym miestom na grilovanie, pretože vďaka nej vás počasie neprekvapí. Pod pergolu umiestnite vhodné sedenie tak, aby každý z vašej partie mal dostatok miesta. Pod strechu dajte aj nápoje a jedlo.

2.    Zaistite dostatok kvalitného mäsa

Grilovať bez mäsa je pre väčšinu ľudí nepredstaviteľné. V dostatočnom predstihu si objednajte primerané množstvo mäsa od lokálneho farmára. Ak hostia preferujú bravčové, dajte šancu pliecku s kosťou, kolenu, rebierkam alebo karé. Z hovädzieho stojí za to sviečková. Výborne chutia aj grilované kuracie stehná či prsia.

3.    Nezabúdajte na vegetariánov

Ak sú medzi vašimi priateľmi vegetariáni či dokonca vegáni, zabezpečte im na grilovanie alternatívu mäsa. Vegetariáni ocenia napríklad syry. Vegáni si pochutia na grilovanom tofu či zelenine.

4.    Nepodceňujte marinády

Kupované marinády sú plné nežiaducich aditív. Poľahky si vyrobíte vlastné, napríklad z olivového oleja a byliniek. Domáce marinády sa dajú použiť nielen na mäso, ale aj spomínané syry, tofu či zeleninu.

5.    Vyberte kvalitné grilovacie uhlie

Kľúčom k úspechu prvotriednej grilovačky s partiou je gril s kvalitným grilovacím uhlím. Pri jeho výbere dbajte na to, aby zvyšková vlhkosť bola čo najmenšia, ideálne do 4 percent. Na etikete nájdite aj informáciu o tom, aký je podiel popola. Ak je vyšší ako 8 percent, drevené uhlie nekupujte. Pozrite sa tiež na to, či fixná viazanosť uhlíka je aspoň okolo 80 percent a násypná hmotnosť predstavuje 130 kg/m3.

6.    S domácich chlebom a zeleninovými šalátmi zabodujete

Ku grilovanému mäsu či syrom patrí chrumkavé pečivo. Ak si ho viete upiecť doma, partia to ocení. V prípade, že nie, vždy si môžete chlieb a pečivo objednať vo vychýrenej pekárni vo vašom meste. Dajte si záležať aj na príprave dvoch či troch druhov šalátov, ktoré sú v lete príjemným osviežením.

7.    Pozitívne sa nalaďte

Vaše myšlienky tvoria realitu, a preto sa na grilovačku pozitívne nalaďte. Nenechajte sa znechutiť ani prípadným upršaným počasím, veď pergola vás pred dažďom ochráni. Dobrá nálada je totiž jednou z najdôležitejších ingrediencií pre dokonalú grilovačku.