Svoje skúsenosti chce pretaviť aj na politickom poli, keď bude v septembrových voľbách kandidovať pod hlavičkou strany HLAS – sociálna demokracia. Teda nielen o športe bol náš exkluzívny rozhovor po svetovom šampionáte špičkového rýchlostného kanoistu v nemeckom Duisburgu.

Posledné voľby poslali do národnej rady mnoho športovcov, darilo sa hlavne tenistom, prečo by mali ľudia teraz voliť úspešných vodákov?
Nerád by som hodnotil prácu iných športovcov v parlamente, tieto voľby ukážu, či je toto povolanie v krajine žiadané. Chcem nadviazať na skúsenosti v športe, pretože dlhodobo reprezentujem krajinu a pohybujem sa vo svete, kde vidím mnoho inovácií a možností, ako zlepšiť stav športu na Slovensku.

Vašou základnou prioritou je šport, alebo máte aj iné nosné témy?
Robíme vonkajší šport, teda máme blízko k prírode a ochrana životného prostredia je pre mňa rovnako kľúčová téma. Chcem upozorniť na osvetu medzi ľuďmi, aby sme sa viac starali o prírodu. Som z južného Slovenska, rád by som tento kraj reprezentoval v parlamente. Myslím si, že politické strany maďarského spektra sú dosť rozhádané a nemajú reálnu šancu dostať sa do národnej rady. Bola by škoda, keby tento región nikto nezastupoval. Nehovorím to iba ako športovec, ale ako obyvateľ tohto čarovného kraja.

Foto: archív E.V.

Ste pripravený hneď vymeniť kajak a pádlo za kravatu a oblek?
Nebol by som prvý poslanec s dvojitou úlohou. V prvom rade mám športový sen dostať do sa Paríža 2024 na letnú olympiádu, no tiež čakám na výsledky predčasných volieb. Takto to vyšlo, nie som už najmladší a reálne každým dňom zvažujem život po kariére. Zaujímam sa o šport aj z pohľadu jeho rozvoja a budúcnosti na Slovensku. Naskytla sa šanca ísť kandidovať, tak ju chcem využiť, aby som mohol ľuďom aj pomôcť konkrétnymi skutkami.

Prečo ste si vybrali stranu HLAS – sociálna demokracia?
Peter P​ellegrini nám počas jeho obdobia v pozícii premiéra výdatne pomáhal s rozvojom športu i dotáciami. Páči sa mi jeho idea, v ktorej dominuje silný štát pomáhajúci ľuďom. Niekedy je človek bezradný, lebo mu skutočne nikto nepomôže a vtedy musí prísť na rad silný štát. Som vďačný strane aj za miesto na kandidátke, lebo s číslom 26 mám veľkú šancu dostať sa do parlamentu. Vážim si dôveru strany, ktorú do mňa vložila a nechcem ju sklamať.

Prioritne ste športovec, v čom vidíte najväčšie problémy tohto segmentu v rámci Slovenska?
Niekto by povedal, že mládež už nemá záujem športovať, ale u nás v Komárne máme v klube veľmi veľa detí. Dokonca ich už musíme aj odmietať, lebo kapacity sú naplnené. Nechoďme si po rady ďaleko, Česko či Maďarsko nám ukazuje, že ak dáme do športu viac financií, prídu aj výsledky. Nestačí to len stále lepiť pár eurami, rázne budujme športoviská a úspechy prídu. Nie hneď, ale časom… Verte mi, že to nie sú vyhodené peniaze, lebo sa to celej krajine vráti v podobe zdravšej populácie a šport je z dlhodobého horizontu vynikajúca investícia.

Foto: archív E.V.

Snívate svoj sen o olympiáde v roku 2024, podarí sa vám to?
Verím tomu. Prvá šanca nám teraz na svetovom šampionáte v nemeckom Duisburgu ušla, no máme priestor budúci rok v máji. Dovtedy sa naša forma musí zlepšiť. Urobíme pre to s celým tímom maximum.

Občas chytíte do rúk náš pánsky časopis BREAK? Aký typ žien sa vám páči?
Určite si v čase voľna prečítam niečo z nášho sveta, je to dobrý relax popri kávičke. Najkrajšia žena je moja manželka a moje skvelé dve deti, tým je povedané všetko.

Čo by ste zaželali našim čitateľom ako niekoľkonásobný olympijský medailista?
Táto doba praje sociálnym sieťam, preto chcem každého povzbudiť, aby popri tomto fenoméne nezabúdal na šport. Ak športujete, ste aj zdravým človekom, preto pre svoje zdravie niečo aktívne urobte nielen počas tohto mesiaca september. Každý jeden pohyb je prospešný, doba nás robí pohodlnými, ale nedajte sa a športujte. V našej strane HLAS – sociálna demokracia máme špičkový program na rozvoj športu, aj na zmenu financovania. Napríklad chceme zadefinovať rozdelenie akejsi minimálnej športovej infraštruktúry pre krajské mesto, okresné mesto či menšie mestečko. Ak tam niečo chýba, nemajú plaváreň alebo futbalové ihrisko, štát ho pomôže vybudovať. Ak tam je, ale je potrebná rekonštrukcia, štát pomôže. Zároveň sa šport dostane medzi priority najbližších spolupracovníkov samotného premiéra, lebo len tak naň môžeme upriamiť pozornosť.

Foto: archív E.V.

KTO JE ERIK VLČEK (41)?

Bydlisko: Komárno

Rodinný stav: ženatý – manželka Denisa, dve krásne dcérky

Úspechy: ako jediný Slovák sa zúčastnil šiestich olympiád, držiteľ štyroch olympijských medailí (2x striebro, 2x bronz), 10-krát majster sveta, 11-krát majster Európy v rýchlostnej kanoistike

Voľby 2023: kandiduje za stranu HLAS – SD pod číslom 26