Ale čo tak obliecť si neoprénový oblek, nasadiť potápačské okuliare, šnorchel a spoznávať umenie, históriu a zabudnuté pamiatky pod hladinou mora? Prinášame vám šesticu podmorských múzeí, ktorých zašlú slávu môžete objavovať cez vaše potápačské okuliare aj dnes. Ponorte sa s nami do hlbín a spoznajte poklady, ktoré sa ukrývajú v útrobách morí.

ZA POKLADMI Z ČIAS RIMANOV
Je len málo miest, kde možno nájsť také zachovalé umenie pod morskou hladinou, ako je tomu v oblasti Baia v provincii Neapol. V tamojšom podmorskom archeologickom parku uprostred obľúbenej dovolenkovej lokality nájdeme ruiny vtedajších cisárskych kúpeľov, vzácne mozaiky, mramorové podobizne sôch, podlahy či množstvo ďalších pokladov. Časť mesta sa v minulosti, v dôsledku vulkanickej činnosti potopila do mora a teraz odkrýva svoj stratený svet ďalším generáciám. Park bol na území zaplavenej časti mesta otvorený v roku 2002 a ponúka osem lokalít, ktoré sú v hĺbke od piatich do ôsmich metrov. Pamätihodnosti majú nevyčísliteľnú hodnotu a ich krásu možno objavovať pri šnorchlovaní alebo potápaní. (foto: iStock)

FASCINUJÚCI HERODESOV PRÍSTAV
Izrael ukrýva nespočetné množstvo antických pamiatok a niektoré z nich môžeme dnes obdivovať aj na dne Stredozemného mora. Herodesov prístav v lokalite Cézarea bol zabudnutý celé stáročia. Niekoľko dekád pred začiatkom nášho letopočtu vytvoril vtedajší panovník prístav pre tranzitný obchod s luxusným tovarom, ktorý patril medzi najvýznamnejšie tej doby. Jeho tajomstvá je dnes možné obdivovať na štyroch podmorských trasách, ktoré skrývajú zázraky vtedajšieho námorného inžinierstva, staroveké kotvy, ruiny veží, palácov, mince a iné pamiatky. Každý potápač dostane pri návšteve archeologického múzea vodotesnú mapu celej lokality s dôležitými bodmi, ku ktorým sa dostane podvodnými lanami. Pod vodou sú dodnes neobjavené artefakty, ktoré môžete nachádzať aj vy. Izraelské úrady sú totiž, na rozdiel od slovenských, vďačné návštevníkom, ktorí im pomôžu ponorené archeologické objavy vypátrať. Noví návštevníci tak nielen pomáhajú rozvíjať podmorský turizmus, ale zároveň pomáhajú objavovať kultúrne dedičstvo. (foto: pixabay.com / rwayne307)

UMENIE POD HLADINOU V MEXIKU
Jedno z najväčších podmorských múzeí sa nachádza v Cancúne na Isla Muejeres v Mexiku. Obsahuje zbierku 500 sôch venovaných výjavom zo súčasného sveta. Sochy sú umiestnené desať metrov pod hladinou a ich autori chcú poukázať na spojitosť medzi vedou a umením a zároveň spropagovať korálový svet. Jedným z dôvodov, prečo múzeum vzniklo je, aby odlákalo pozornosť od neďalekej veľkej korálovej bariéry, ktorá je často navštevovaná a tým pádom aj poškodzovaná. Plán vyšiel na výbornú a dnes múzeum navštevuje vyše 750-tisíc ľudí ročne. Na dne oceánu tak môžete vidieť kreatívne inštalácie od sôch na antický spôsob cez podobizne automobilov, vodných mín, domčekov až po ďalšie bizarné vyobrazenia. (foto: iStock)

PALÁC KLEOPATRY POD MOROM
Bezpochyby jedno z najstarších podmorských múzeí sa nachádza v Egypte. Dá sa povedať, že zárodky tohto múzea vznikli pred 1 400 rokmi, keď Egypt postihlo silné zemetrasenie a na pobrežie mesta Alexandria udrela obrovská vlna tsunami. Tá spôsobila doslova potopenie ostrova Antirodos, na ktorom sa nachádzal aj palác Kleopatry či jeden zo siedmich divov sveta – Alexandrijský maják. Na dne mora dnes môžu návštevníci obdivovať pozostatky stĺpov antického paláca s egyptskými hieroglyfmi, veľké misy a ďalšie artefakty. Počas archeologických výskumov boli v mori nájdené aj sochy či dve veľmi zachovalé sfingy. Alexandria však toho ponúka oveľa viac. Okrem paláca Kleopatry môžete v neďalekej zátoke Abu Qir objavovať aj ponorené staroveké mestá Canopus, Heracleion či Menouthis, ktoré sú doslova pretkané históriou. (foto: iStock)

PODMORSKÝ SVET NA KANÁRSKYCH OSTROVOCH
Neďaleko španielskeho ostrova Lanzarote na Kanárskych ostrovoch sa nachádza prvé múzeum pod vodou v Európe, ktoré je označované za jedno z top trojky. Obsahuje sochy ľudí, ktorí sú zobrazení pri každodenných rutinných činnostiach. Podmorské expozície sú umiestnené v hĺbke 12 metrov a sú magnetom pre veľké množstvo rýb, koralov a domovom ďalších ekosystémov. Nájdete tu aj rôzne mytologické a bizarné postavy ako napríklad človeka skríženého s kaktusom a podobne. Ťahákom je určite aj podmorský raft prepravujúci 13 utečencov, sochy detí v malých loďkách alebo socha páru, ktorý si robí selfie. Pozoruhodné sú najmä skupinové sochy ako napríklad „Ľudský kruh“, ktorý pozostáva z 200 sôch v životnej veľkosti. Múzeum je prístupné ako profesionálom, tak aj amatérskym potápačom a širokej verejnosti. (foto: iStock)

POSEIDON A ANTICKÝ SVET V SIDE
Takmer 2,5 kilometra od pobrežia tureckého mesta Side sa nachádza jedinečné podmorské múzeum, ktoré prostredníctvom umenia znázorňuje dejiny Turecka. Na 117 sochách nájdeme výjavy zobrazujúce Poseidona, Apolónov chrám, tureckú vojnu za nezávislosť, bitku pri Gallipoli a nechýbajú ani sochy ťavích karaván s obilím či záhrada kvetov na pamiatku detí, ktoré stratili svoje životy počas vojny v Sýrii. Najviac obdivovanou je práve 3,5 metra vysoká socha Poseidona, ktorá váži 50 ton. Múzeum je však prístupné len pokročilým potápačom, ktorí majú profesionálny certifikát. (foto: iStock)

Mohlo by vás zaujať:

Je najvyšší čas na podmorskú turistiku
Skrytý raj: Harbour Village Bonaire
Raj pre potápačov: Milford Sound je jazero aj more v jednom