Vidieť veľkú päťku, hľadieť na Kilimandžáro, ochutnávať skvelé jedlá a cítiť africké rytmy, to všetko vás Keňa naučí

SRDCE RUŠNÉHO NAIROBI
Keňa so svojou božskou prírodou nikdy nebude o krásnych mestách, no predsa len, Nairobi má niečo, čím si vás získa. Nie sú to historické príbehy, akými sa môžu popýšiť mnohé európske mestá. Založili ho len v roku 1899, a to len preto, že sa Briti rozhodli postaviť železnicu a k nej sa patrilo vybudovať mesto. Zo zeme sa zdvihli prvé domy, z nich sa vytvorili prvé ulice, v uliciach sa objavili prvé skupinky ľudí a odrazu svet spoznal Nairobi. Chatrče vystriedali výškové budovy a Nairobi je dnes jedna z najmodernejších metropol afrického kontinentu. Za sto rokov tu Masajov s ich stádami vystriedali biznismeni 21. storočia. Boli to Masajovia, ktorí dali názov celému mestu. V ich jazyku totiž Nairobi znamená „chladné vody“, teda malé riečky, ktoré si týmto priestorom razili cestičky. Štvrť zvaná Central leží uprostred mesta. Je najokázalejšou v Nairobi a svojou modernosťou často púta pozornosť. Z jednej strany ju vymedzuje obrovský park Uhuru a hneď vedľa neho stojí radnica aj výšková budova KICC, ktorá v sebe ukrýva kongresové centrum s menom bývalého prezidenta Joma Kenyattu. Kult jeho osobnosti podporujú portréty, názvy ulíc, ale aj bankovky či socha, ktorá stojí v tieni obrovskej budovy. Kongresové centrum je so svojimi 105 metrami najvyššou budovou v okolí, a tak ponúka dokonalú panorámu celého Nairobi. Tu pochopíte, že hlavné mesto je domovom pre takmer päť miliónov ľudí.

Nairobi – panoráma Nairobi z Kongresového centra. Foto: Tomáš Kubuš

Nairobi vyzerá z výšky možno ešte krajšie, než v skutočnosti je. Nižšie koloniálne stavby s patinou histórie sa striedajú s výškovými budovami a pomedzi ne sa vtisli zelené parky. Hotová idylka. Hore na vyhliadku prichádza viacero domácich. Páry tu hľadajú útočisko pred svetom pod nimi, hľadia na strechy budov a snívajú, zatiaľ čo rodiny s deťmi si ukazujú najznámejšie miesta. Panoráma Nairobi vám poskytne inú perspektívu mesta a bola by škoda ju vynechať. Dole v meste vás na prechádzku opäť zlákajú ulice a ani neviete ako a ocitnete sa na prahu Masajskej tržnice. Trhovisko má niekoľko chodieb, aj centrálnu časť, no už od prvého momentu vás uchvátia pohľady na bežný život. Pred malými obchodíkmi s mäsom postávajú muži lákajúci okoloidúcich na nákup, no vyzerá to tak, že viac času strávia v rozhovoroch pri cigarete s priateľmi. Hoci sa masajský bazár považuje za turistický ťahák, má aj svoje chaotické priestory, kde sa váľajú odpadky a kde sa vôňa krásnych kvetov mieša s arómou grilovaného mäsa. Najobletovanejšie sú maličké podniky, kde grilujú kenskú špecialitu nyoma choma. Až vnútri dostane trhovisko turistické črty. Stovky suvenírov, masajské drobnosti, oblečenie, topánky, tričká, sošky drevených zvierat, maľované obrázky, masky a z milých ľudí vonku sa stávajú dotieraví predavači s vidinou rýchleho zisku. K zaujímavým častiam Nairobi patrí aj oblasť okolo mešity Jamia, ktorá zdobí štvrť svojimi štyrmi vysokými minaretmi. Mnohí okolo nej len prejdú a zhltne ich Jamia Mall, nákupné centrum naplnené elektronikou, mobilnými telefónmi či odevmi. Za knižnicou, ozdobenou dvomi levmi, čistia  chlapci topánky a kde tu si všimnete žobráka. Odrazu dostáva Nairobi punc kontrastov. Podvečer sa mesto zaplní ľuďmi. Domáci milujú vysedávanie v podnikoch a reštauráciách, a tak sa môže stať, že ak sa vyberiete na večeru, nemusíte nájsť miesto. Nairobi má veľa prekvapení!

Nairobi – žirafy môžete kŕmiť a budete mať krásny zážitok. Foto: Tomáš Kubuš

NA SLOVÍČKO SO ŽIRAFAMI
Nairobi je fascinujúce aj v tom, že stačí vyjsť len pár kilometrov z mesta a ocitnete sa v národnom parku, kde môžete absolvovať svoje prvé safari. Výškové domy centrálneho mesta sa ešte dvíhajú v diaľke a vy už vidíte zvieratá, za ktorými ste sa do Kene vybrali. Ak však hľadáte ešte autentickejší zážitok, vyberte sa v Nairobi do okrajovej štvrte zvanej Langata a môžete zažiť niečo, o čom sa vám ani nesnívalo. Práve tu môžete v Giraffe Center stretnúť zoči-voči žirafu. Centrum pre žirafy nie je ZOO bez nápadu, práve naopak, vzniklo už v roku 1979 ako miesto, kde sa začali venovať záchrane žirafy Rotschildovej, ktorá bola mimoriadne vzácna. Toto krásne a vznešené zviera sa začalo vytrácať z voľnej prírody a na tomto miesto to túžili aspoň trochu zmeniť. Začínali s dvomi mláďatami a za roky tvrdej práce sa premenili na jedno z najdôležitejších afrických miest na ich záchranu. Za posledné roky vypustili odtiaľto viacero vzácnych žiráf do rôznych kenských národných parkov. Najkrajším miestom je drevená plošinka, odkiaľ môžete krásne zvieratá sledovať. Prichádzajú k nej, lebo dobre vedia, že ich budete môcť nakŕmiť. Niekedy príde jedna, inokedy dve či štyri, no prídu len vtedy, keď sa im chce. Unikátnu šancu na to, aby ste mohli kŕmiť žirafy jednoducho musíte využiť. Milovník zvierat si tu príde na svoje a tento zážitok pokladá za jeden z najkrajších z celého Nairobi. Žirafy dlhý čas pozorujete a občas im dáte niečo pod zub. Ten drsný jazyk, ten si naozaj zapamätáte.

Súčasťou parku je aj luxusná rezidencia Giraffe Mansion, ktorú krásne zahaľuje brečtan. Rodina MacKintosh si ho nechala v roku 1932 postaviť v škótskom štýle a dnes ho pozná celá Afrika. Jeho izby už vystriedal nejeden štátnik, prezidenti, herci či rôzne celebrity, pretože práve tu môžete zažiť raňajky so žirafami. Sedíte za stolom, spokojne si vychutnávate svoj začiatok dňa a cez okno sa k vám nakloní žirafa čakajúca na to, o čo sa s ňou podelíte. Keňa je plná skvelých momentov.

Nairobi – miestna tržnica, kde nájdete suveníry aj život. Foto: Tomáš Kubuš

VITAJTE V MASAI MARA
Opustíme mestský svet Nairobi a vyberieme sa na juhozápad k hraniciam s Tanzániou, kde v okolí rieky Mara leží obrovský park plný zvierat. Jeho meno je Masai Mara a patrí k najdokonalejším a najzaujímavejším parkom celej Afriky. Byť v Masai Mara znamená splniť si ďalší sen. Domy posledných štvrtí Nairobi sa stratia, človek sa ani nenazdá a odrazu stojí nad údolím Great Rift Valley s výhľadom na prenikavo zelenú krajinu. V okolí sa blázni niekoľko paviánov a zopár predavačov suvenírov sa vás snaží presvedči o tom, že jediné, čo potrebujete k životu je zbierka drevených zvierat, ktoré na vás v Masai Mara čakajú. Safari v Masai Mare má v sebe moment nádherného prekvapenia. Ráno, ešte za jemnej tmy, si dajte kenský čaj s mliekom a cukrom a vyrazte za zážitkami ukrytými v nádhernej savane. Zrána je vzduch príjemne svieži, krajina tichá, pokojná a čoskoro ju zaleje slnko svojou prítomnosťou. Prekročíte bránu do parku a akosi podvedome viete, že toto bude jedno z najväčších afrických dobrodružstiev.

Roviny Masai Mara sa rozutekali až k horizontu a tam pozvoľna narastú do jemných pahorkov. Stačí pár minút a ocitnete sa v dokumentárnom filme. Prvé zebry, pakone aj impaly sa predvádzajú, a hoci ste vo vytržení, za niekoľko hodín zistíte, že ich uvidíte niekoľko stoviek. Aj tak je to krásny pocit, odrazu sledovať zebry ako sa premávajú len kúsok od vás. Už z tohto srší taká podmanivá exotika, že by vám to mohlo aj stačiť. Netrvá to dlho a objaví sa prvé stádo byvolov. Vznešene sa prechádzajú, zastavujú sa sledujúc krajinu a občas si všimnete, ako sa na ich chrbtoch vozia pestrofarebné vtáčiky. Z ničoho nič sa k scéne pridajú dva pštrosy, utekajúce zebry, ktoré niečo vystrašilo a napokon po nich aj antilopy topi. Jemne zvlnená krajina vás vťahuje hlbšie a hlbšie až do miest, kde zo savany vyrastá vyššia tráva.

Masai Mara – odpočívajúce gepardy- Foto: Tomáš Kubuš

SLONY, LEVY AJ GEPARDY
a zdá sa, akoby tu doslova čakal. Predvádza sa, pózuje, azda chce, aby všetci zabudli na slony či žirafy. Keď vidí, že turisti neprestávajú cvakať svojimi mobilmi či fotoaparátmi, zdvihne sa a odíde. Zase mu to raz vyšlo. Levov je v Masai Mara viac a ešte krajšie stretnutie s nimi je pod a dokonca majú so sebou aj sloníča. Ak niekto nikdy o safari nesníval, tak vedzte, že je o čom, je to niečo neskutočné! Nie levy, slony sú kráľmi savany. Kráčajú krajinou pomaličky, bez náhlenia, s vedomím, že im to tu všetko naokolo patrí. Po slonoch sa o pozornosť hlásia žirafy. Kým v parku na okraji Nairobi žijú žirafy Rotschildove, na savane v Masai Mara dominujú žirafy masajské. Nikto nemá lepší prehľad o tom, čo sa na savane deje ako práve oni. Dvaja samci sa stretnú zoči-voči a chvíľku sa predvádzajú. „Bojujú medzi sebou a niekedy bojujú tak tvrdo a dlho, až jeden z nich spadne na zem,“ prezradí šofér džípu, ktorý prežil na savane v Masai Mara väčšinu svojho života. V parku ste len niekoľko hodín, no už teraz máte pocit, že to nemôže byť lepšie. Pravda je taká, že to ešte bude lepšie!

Krásu krajiny vie podčiarknuť aj počasie. Raz je zamračené, o chvíľku vysiela obloha doslova depresívne signály s dažďom klopkajúcim na dvere a o pár minút sa šedé oblaky stratia a nad savanou zasvieti slnko. Počasie na savane je ako život sám. Toto sa opakuje hoci aj niekoľkokrát za deň. O chvíľku stretneme nášho prvého leva v Masai Mara. Tróni na veľkom kameni vyhriatom od slnka a zdá sa, akoby tu doslova čakal. Predvádza sa, pózuje, azda chce, aby všetci zabudli na slony či žirafy. Keď vidí, že turisti neprestávajú cvakať svojimi mobilmi či fotoaparátmi, zdvihne sa a odíde. Zase mu to raz vyšlo. Levov je v Masai Mara viac a ešte krajšie stretnutie s nimi je pod košatým stromom. Stretneme hyeny kŕmiace sa zvyškami antilopy, no keď si všimneme geparda, vyberieme sa za ním. Až keď sme bližšie, spozorujeme, že sa nejedná o geparda, ale je to leopard. Je azda najvzácnejším zvieraťom „big five“, teda „veľkej päťky“, ktorú viete na svojom safari pozbierať. Patrí medzi ne byvol, slon, leopard, lev a nosorožec a každý ich túži vidieť, hoci safari ponúka toľko ďalších a krásnych zvierat. Leoparda naša prítomnosť neotravuje, kráča krajinou smerom ku kríkom, na chvíľu sa v nich stratí a vzápätí vyjde von, aby si našiel obrovský kus tieňa pod stromom. Tam si sadne a oddychuje.

Masai Mara – prechádzka slonov po savane. Foto: Tomáš Kubuš

Keď si ráno rozospatí sadáte do džípu, nedokážete si predstaviť, čo všetko tu zažijete. Ocitneme sa na brehu rieky Mara. Pri slávnej migrácii zohráva mimoriadne dôležitú úlohu. Prechádzajú tadiaľto tisíce a tisíce byvolov či zebier. Teraz je tu netypický pokoj zmiešaný s tichom. V rieke sa kúpe skupinka hrochov a občas niektorý z nich vyšplechne prúd vody či „zamáva“ ušami. Nezdá sa to, no hrochy patria medzi najnebezpečnejšie zvieratá Afriky. Sadneme si na deku s výhľadom na rieku a pod nami je o niekoľko metrov nižšie obrovský krokodíl. Vyruší nás jemný dážď, ale s krokodílmi to vôbec nehne. Po jedenástich hodinách je čas opustiť Masai Mara a vrátiť sa do kempu. Cestou ešte minieme stádo slonov, hyeny s mláďatkami, levov, ale aj masajských chlapcov, túlajúcich sa krajinou a pasúcich stádo kráv. Len si tak vykračujú miestami, kde sme pozorovali levy, gepardy či hyeny, ale pre nich to bude len každodenná rutina. Slnko sa skláňa ku krajine a večer ešte dlho víria v hlave myšlienky na to, čo človek na vlastné oči videl. To žiadny dokument nedokáže nahradiť.

Stará Mombasa má potenciál. Foto: Tomáš Kubuš

NAKURU A VZÁCNE NOSOROŽCE
Keď sa vyberiete z Masai Mara na sever, o niekoľko hodín sa ocitnete na brehu jazera Nakuru, kde sa rozprestiera rovnomenný národný park. Nakuru patrí medzi najunikátnejšie miesta v Keni, a tak je to jasná voľba. Práve toto miesto má totiž povesť oblasti, kde viete stretnúť najviac nosorožcov, a to je samo o sebe obrovské lákadlo. Mestečko Nakuru patrí síce medzi tie väčšie v Keni, no keď ste v ňom, nemáte ten pocit. Hlavné cesty sú spevnené, ale keď odbočíte, čakajú vás prašné cestičky z udupanej hliny. Všade sú malé obchodíky, sem tam niekto z ulice predáva ovocie či zeleninu a rozhodne si od nich kúpte čerstvé mango, pretože lepšie sa dá ochutnať azda len v Indii. Ráno je čas vyraziť za zvieratami. Prvé minúty v parku sa takmer nič nedeje, až kým pokoj nenarušia paviány skákajúce zo stromu na strom. Hneď, ako sa dotkneme jazera, objavia sa pelikány a kormorány s roztiahnutými krídlami, ktoré sušia na pahýľoch vytŕčajúcich z vody. Ešte stále sú tu aj plameniaky, hoci mnohé z nich po veľkých záplavách pred niekoľkými rokmi nadobro odleteli. Na brehu jazera odpočívajú tri levy. Spokojne odfukujú vedľa zabitej koristi a už ani nežerú, len oddychujú a je im úplne jedno, čo sa okolo nich deje. Mnohé levy v Nakuru vraj veľmi radi odpočívajú aj v korunách stromov, ale tie sa museli pred nami dobre ukryť.

Najvytúženejším zvieraťom Nakuru je však nosorožec, za ktorým sem všetci prídu. Žijú tu dokonca biele aj čierne nosorožce a ich populácia sa pohybuje niekde medzi 50 – 60 kusmi. Len pár desiatok z metrov od jazera sa objaví prvý z nich, tak mi hneď naskočia zimomriavky. Je to krásne zviera, obrovské, akési nemotorné, no vznešené a vzbudzujúce rešpekt. Akoby v nich ostalo niečo z vyhynutých dinosaurov a ich telo má v sebe kus obrovskej histórie. Samotná prítomnosť nosorožca je pre mňa osobne silným zážitkom, pre ktorý sa do Kene oplatilo cestovať. Stále je vzácne vidieť ich na vlastné oči, pretože ich už, žiaľ, na svete veľa neostáva. Ich rohy mali obrovskú cenu, a tak nosorožce kvôli nezmyselným mýtom mizli z planéty do takej miery, že patria k druhom na hranici vyhynutia. K osamotenému nosorožcovi sa o chvíľku pridajú ďalšie a medzi nimi sa objaví aj maličký nosorožec neopúšťajúci tieň svojej matky. Jeden zo stáda má nádherný obrovský roh, na ktorý je, zdá sa, pyšný, pretože ho prišiel predviesť len pár metrov od džípu Všetko je to ako z rozprávky. Pred odchodom sa zastavíme na brehu jazera pozrieť plameniaky. Vystupujeme z auta a je to zvláštny pocit, kráčať krajinou s vedomím, že možno 800 – 1 000 metrov od nás sa na brehu vyvaľujú tri levy, ktoré sme pred chvíľou videli. Sú nažraté, nebudú si nás všímať, upokojujem sa. Plameniaky sú krásne, no veľmi plaché, a tak začína hra. Priblížime sa k nim, posunú sa na šachovnici o pár políčok ďalej. Nechceme ich ale rušiť, oni sú tu doma a my môžeme byť vďační a šťastní, že nám dovolia ich navštíviť.

Girafee Manor patrí k najluxusnejším hotelom Nairobi. Foto: Tomáš Kubuš

SAFARI POD KILIMANDŽÁROM
Safari v NP Amboseli má okrem zvierat aj ďalšie obrovské lákadlo. Je ním poloha takmer na prahu majestátneho Kilimandžára. Ikonický kopec sa stal symbolom krajiny a patrí k najznámejším miestam Afriky. Nemôžeme sa čudovať, pretože stačí jeden pohľad na jeho siluetu a dostane vás. Votrie sa vám do mysle a aj keď zatvoríte oči, budete Kilimandžáro vidieť. Nočný dážď vyčistil vzduch a ráno je hora fascinujúca. Len nepatrný pásik bielych oblakov sa zachytil o jej kamenné telo a zasnežená špička je ako na zlatom podnose. Pohľad pre bohov. Taký krásny, nečakaný a unikátny, až človek nechce uhnúť pohľadom. Amboseli leží na hranici medzi Keňou a Tanzániou a preslávili ho nielen výhľady, ale aj stáda slonov. Každé safari má zvieratá, ktoré dominujú krajine, no netreba sa báť, že by ste tu nenašli nič iné.

Národný park má takmer 400 kilometrov štvorcových, takže ponúka veľa možností. Ranný dážď zamieša karty, pretože vtedy sa mnohé zvieratá stiahnu na hranicu močiaru, aby v ňom neuviazli. Ani tu nie je žiadnym prekvapením, keď vás privítajú zebry, pakone či antilopy, neskôr levy a samozrejme, slony. Rozmáčaný terén Amboseli nahráva do karát hrochom, a tak obsadili hneď niekoľko miest. Kúpu sa, ukrývajú vo vode a občas im zo zelenej krajiny vytŕča len hlava. Niekedy si dokonca myslíte, že sledujete netypický kameň položený v krajine, no ten sa odrazu pohne a ožije. Krásne stretnutia. Voda prilákala aj pelikány, plameniaky, volavky, žeriavy s korunkami na hlavách, divé kačice či obrovské a zvláštne bociany marabu. Sú akoby z iného sveta a stretnúť ich v tme, by rozprúdilo fantáziu a nahnalo hrôzu. Stáda slonov kraľujú v Amboseli tak, ako to bolo cítiť aj v Masai Mara. Máte chuť vyskočiť z auta a kráčať vedľa nich. Nabažení krajinou si sadnite na pohár čaju alebo pivo Tusker v krásnej lodge Ol Tukai s výhľadom na savanu, z ktorej sa dvíha Kilimandžáro.

Amboseli – krása Kilimandžára sa vryje do mysle. Foto: Tomáš Kubuš

SNEHOBIELE PLÁŽE INDICKÉHO OCEÁNU
Na prahu chaotickej a historickej Mombasy nájdete krásne pláže Indického oceánu. Tie najznámejšie ležia severne od mesta v oblasti zvanej Malindi, no ak sa vydáte na juh, objavíte svet Diani Beach, kde budete obklopení krásou snehobielej pláže a sladkého ničnerobenia. Stačí hodinka z Mombasy a budete na pláži s kokosovým orechom v ruke spomínať na krásne safari. Mestečko Ukunda ponúka veľký výber ubytovania, no najmä časť pláže tu má rozprávkový nádych. Nad hlavami rastú vysoké štíhle kokosové palmy a za pol dolára si viete kokosový orech vychutnať skoro vždy, keď naň dostanete chuť. Pláž Diani Beach dýcha takmer karibskou atmosférou. Biely piesok, nádherné more s tyrkysovými odtieňmi, teplý vzduch, plejáda čerstvého ovocia a skvelé jedlo s výhľadom na oceán. Ak hľadáte bezbrehý oddych, práve ste ho našli. Najkrajšie sa tu prechádza ráno, keď ešte nie je vzduch horúci a vlhký, no keď máte pocit, že sa to začína diať, iba skočte do vĺn Indického oceánu a užijete si to.

Zaujímavým fenoménom v týchto končinách je veľmi silný odliv, aký ste možno zažili na Zanzibare. Každý jeden deň sa jeho čas mení, tak nikdy presne neviete, kedy príde, no on rozhodne príde. Odliv je natoľko silný, že sa more „stratí“ pokojne aj zopár desiatok metrov. Ak ho vnímate len tak, že vám niekto vzal oceán na kúpanie, ochudobníte sa o unikátny pohľad. Pri odlive sa totiž viete prejsť plážou a objaviť naozaj krásne mušle či rozmanité morské živočíchy. Odliv priláka aj domácich, aby pozbierali dary mora a o niekoľko hodín je zase všetko v najlepšom poriadku. Diani Beach sa stane príjemným prekvapením a rozhodne stojí za to vidieť ho na vlastné oči!

Mombasa – Fort Jesus je pod patronátom UNESCO. Foto: Tomáš Kubuš

CHAOS MENOM MOMBASA
Mombasa je miesto, ktoré symbolizuje chaos, závan Orientu, niečo neuchopiteľné, čo tam kdesi poletuje v úzkych uliciach či na trhoviskách. Mombasa privíta návštevníka horúčavou, lepkavou vlhkosťou, ktorá z tela pozvoľna vysáva život. Bolo by ľahké ukryť sa do klimatizovanej miestnosti alebo si sadnúť niekde pod točiacu sa vrtuľu, ale to by ste Mombasu nikdy nespoznali. Starému mestu dominuje portugalská pevnosť Fort Jesus z konca 16. storočia. Portugalci ovládali Indický oceán, portugalsky sa hovorilo v indickej Goe, poznali ju v Malake, neskôr v Macau, Portugalci obchodovali na ománskych bazároch, Zanzibare, hľadali miesta v Mozambiku a svoje korene chceli zapustiť aj tu, na pobreží Kene. Podarilo sa im to, hoci nie na dlho, pretože neskôr hegemóniu nad Indickým oceánom chytili do vlastných rúk Briti. Fort Jesus je dnes spomienkou na portugalskú éru. Zopár múrov, bastióny, múzea a unikátne vyryté obrazy Portugalcov na stene. Mnohí povedia, že tam „nič nie je“, ale nedajte sa oklamať. Uličky starého mesta zívajú prázdnotou, sem tam nimi prefrčí tuk tuk a len kde tu stretnete domácich posedávať na schodoch. Farebné domy ladené do žltých odtieňov, staručké budovy, v ktorých cítiť, že keby vedeli a mohli prehovoriť, boli by to krásne príbehy.

Tu je Hotel Africa starší než storočie, tam zase nádherná budova staručkej pošty. Kde tu vytŕčajú do ulice staré drevené balkóny a všade naokolo vnímate tú miznúcu krásu. Turistov je tu minimum. Mombasa stále nemá dobré meno, ľudia sa boja kriminality a ak sa raz strasie tejto povesti, bude to ťahák. Dajte si obed vo Forodhani s výhľadom na mesto a napokon sa straťte v malej tržnici s čerstvými rybami. Najkrajším trhoviskom je MacKinnon market, ktorý otvorili v roku 1914. Aj tu na vás čaká spleť farebného ovocia, korenín, zeleniny, a tak skôr či neskôr podľahnete. Nechajte sa na ulici zlákať aj na maru bhajia, miestny streetfood zo zemiakov, falafelu a dokonalých omáčok z kokosového mlieka či s chuťou limetky. Podvečer sa ešte vyberte k „Sloním klom“ symbolu mesta a napokon zapadnite do koloniálneho podniku na drink, čaj alebo skvelé jedlo. Napokon sa vám Mombasa zapíše do spomienok veľkými písmenami.

Masai Mara – typická savane Kene je niekedy ako Noemova archa. Foto: Tomáš Kubuš

ZAUJÍMAVOSTI

Keňa je krajina, do ktorej potrebujete vízum, ale vybavíte si ho veľmi ľahko cez internet.

K unikátnym miestam v Keni patrí ostrov Lamu na severovýchode krajiny. Jeho farebné uličky sú dokonca zapísané v UNESCO.

Kenská kuchyňa je veľmi zaujímavá. Ochutnajte nyoma choma, skvelé grilované mäso, grilovanú tilapiu alebo banánové matoke či výborné kozie mäso.

Ak plánujete cestu z Nairobi do Mombasy, neleťte lietadlom, ale vyberte sa naprieč krajinou na super modernom a rýchlom vlaku. Prejdete cez NP Tsavo a z okna môžete pozorovať zvieratá ako na safari.

Krásne pláže nájdete v oblasti Diani Beach a v okolí Malindi.

Keňa je krajina, do ktorej idete kvôli zvieratám a parkom, ale ak milujete históriu, tak na východnom pobreží nájdete ruiny swahilských miest Gede alebo Jumba Mtwana.

Ak milujete čaj, Keňa pestuje vlastný, a tak si domov určite vezmite niekoľko balíčkov značky Kericho.

Diani Beach – snehobiele pláže južne od Mombasy. Foto: Tomáš Kubuš

Keňa patrila dlhé roky pod správu Veľkej Británie, dokonca Alžbeta II. sa práve v Keni dozvedela o smrti svojho otca Juraja VI. a následne sa stala britskou kráľovnou.

Ak pôjdete na safari, nebuďte v Masai Mara iba jeden deň, pretože budete ľutovať, že ste nezostali dlhšie. Každé safari je iné a pokojne si ich na jednej ceste nakombinujete viacero, budete z nich nadšení.

Keňa patrí medzi popredných vývozcov kvetín a veľké množstvo kvetov v Európe pochádza práve odtiaľto.

Hoci je Kilimandžáro krásnym symbolom a z NP Amboseli ho budete vidieť, jediné cestičky na jeho vrchol vedú zo susednej Tanzánie.

Nairobi v sebe ukrýva známy slum zvaný Kibera. So sprievodcom po boku odhalíte zaujímavý svet.

V apríli a máji býva obdobie dažďov, a tým pádom menej zvierat v národných parkoch.

Ak idete na safari pozorovať veľkú migráciu zvierat, najvhodnejším mesiacom na návštevu Kene je júl. Zaplatíte síce najviac, ale vidieť tisíce zvierat v pohybe je obrovský zážitok.

Chcete zažiť niečo unikátne? Čo by ste povedali na let balónom ponad rannú savanu Masai Mara? Safari z výšky je úplne odlišné od toho, ktoré zažijete dole.

KEŇA
Rozloha: 580 367 km2 (48. miesto na svete)
Obyvateľstvo: 55 864 000 (27. miesto na svete)
Najvyšší bod: 5 188 m n. m. (Mount Kenya)
Vznik republiky: 12. december 1964 (nezávislosť od Veľkej Británie)
Zriadenie: republika (prezident William Ruto, od r. 2022)
Náboženstvo: kresťanstvo 86 %, islam 11 %, bez vyznania 1,7 %
Jazyk: swahilčina
Mena: kenský šiling
Hlavné mesto: Nairobi
Najväčšie mestá: Mombasa, Nakuru, Kisumu, Eldoret, Malindi

Od autora ďalej ponúkame:

Gruzínsko: Pohostinní ľudia a krása Kaukazu
Maurícius: Perla Indického oceánu
Madeira: Ostrov večnej jari