Opak sa stal pravdou, hoci k tomu prispela aj smutná udalosť vo forme nečakaného úmrtia spoluzakladateľa a klávesistu Andyho Fletchera. Album dostal príznačný názov Memento Mori.

https://www.instagram.com/p/Cq79-y1tovM/Materiál na pätnásty album Depeche Mode s názvom Memento Mori začal vznikať na začiatku pandémie a tematicky odzrkadľoval aktuálnu dobu. Po Fletchovej smrti (†26. mája 2022) sa duo Martin Gore a Dave Gahan rozhodli v príprave albumu pokračovať. Ich novinka nie je až taká pochmúrna, ako by sa podľa názvu dalo očakávať. Tucet skladieb mapuje obrovskú rozmanitosť nálad a textúr. Niektoré skladby pôsobia introspektívne a osobne, zatiaľ čo iné sú katarzné a radostné. Depešáci na ňom ponúkajú širokú škálu emócií vybalansovaných na hrane medzi životom a smrťou, so všetkými charakteristickými prvkami Depeche Mode v plnej paráde.

MEMENTO MORI
Album otvára skladba My Cosmos Is Mine. Pôsobí chladne a vzdialene. Vokály prichádzajú odkiaľsi z diaľky na pozadí kláves a elektronických prvkov, čo podčiarkuje vesmírnu tému titulu. Nasleduje jemná pieseň v strednom tempe Wagging Tongue s množstvom typických DM swaggerov, zatiaľ čo text núti človeka prehodnotiť svoj život a čas. Stručnou, ale silnou meditáciou o nesmrteľnosti je vecička Ghosts Again, ktorú možno považovať za najlepší singel depešáckej dvojice. Vystrieda ju pôvabná a dramatická balada plná ľútosti s názvom Don’t Say You Love Me. Po pulzujúcom elektropope v podobe My Favourite Stranger strhne na seba pozornosť Martin Gore. Jeho emotívny a strašidelný vokálny prejav zarezonuje v éterickej balade Soul With Me. Napriek tomu, že skladba Caroline’s Monkey, je jednou zo štyroch skladieb, ktoré napísal Martin Gore spolu s Richardom Butlerom z Psychedelic Furs, znie tak, že by mohla byť súčasťou ich klasického albumu Violator.

Za veľmi zaujímavú možno považovať skladbu Before We Drown, ktorá kombinuje melódiu v štýle Davida Bowieho s prenikavými klávesmi. Pieseň People Are Good prinesie poslucháčom, okrem povedomého názvu skladby, aj známy a nezameniteľný zvuk, typický pre tvorbu Depeche Mode v 80-tych rokoch. Upokojujúco pôsobí najmä časť, keď Gahan spieva „Heaven help me/Heaven help us“ (Nebo, pomôž mi / Nebo, pomôž nám). Rovnako pôsobí aj skladba Never Let Me Go, ktorá nasleduje za pesničkou Always You. Záverečnou a melancholickou skladbou albumu je Speak to Me. Pôsobí veľmi krehko a jemne, keď Gahan precítene žiada o ukázanie cesty. Okolité zvuky v intenzívnom crescende, však nakoniec prevezmú vládu nad pesničkou a ukončia album vysokofrekvenčnými statickými zvukmi.

Depeche Mode už v minulosti dokázali pretaviť nepokoj, napätie či temnejšie momenty života na niečo hudobne magické. Album Memento Mori je toho ďalším dôkazom. S odchodom jedného zo svojich členov sa vysporiadali s gráciou a hudobný svet obohatili možno o ich najlepší album tohto milénia.

DISKOGRAFIA POSLEDNÝCH ROKOV
1 VIOLATOR: Mute Records, 1990
2 SONGS OF FAITH AND DEVOTION: Mute Records, 1993
3 ULTRA: Mute Records, 1997
4 EXCITER: Mute Records, 2001
5 PLAYING THE ANGEL: Mute Records, 2005
6 SOUNDS OF THE UNIVERSE: Mute Records, 2009
7 DELTA MACHINE: Columbia Records, 2013
8 SPIRIT: Columbia Records, 2017