Samozrejme, o svoju domácnosť je potrebné sa aj starať. Aký typ bývania je z tohto pohľadu menej náročným? Byt alebo dom?

Absencia kanalizácie nemusí znamenať menší komfort

Zrejme vám napadla odpoveď, že jednoznačne byt. Ten si predsa vyžaduje menej starostlivosti ako dom, na ktorom je stále čo robiť (hlavne, keď sa ešte staráte aj o záhradu). Aj starostlivosť o dom však môže byť jednoduchá. Ako? To vám prezradia naše tipy.

Najskôr začneme jednou vecou, ktorá sa nebude týkať všetkých. Záleží totiž od pozemku, ktorý ste si pre stavbu domu vybrali. Má pripojenie na kanalizačný systém? Ak nie a ešte rozmýšľate, čo s odpadovou vodou, čo takto sa rozhodnúť pre betónový septik? Tie sa vyznačujú jednoduchou konštrukciou a naviac ide v podstate o formu bezúdržbovej čističky. Absencia kanalizácie tak nebude mať negatívny vplyv na komfort vášho bývania.

Dokonale čistá kúpeľňa bez námahy

Poďme teraz do kúpeľne. Tá je miestnosťou, ktorá slúži každodennej hygiene a pritom ju samotnú je celkom náročné udržiavať dokonale čistú. Množstvo rôznych zákutí a takmer neustále zvýšená vlhkosť tomu rozhodne nepomáhajú. Pomôcť s údržbou vašej budúcej kúpeľne si však môžete už pri jej zariaďovaní.

Pre aspoň čiastočné riešenie sa stačí inšpirovať aktuálnymi trendmi v interiérovom dizajne, v ktorých je v popredí minimalizmus, čiže čo najčistejšie línie a čo najmenej rušivých prvkov. Napríklad moderné závesné WC dokonale spĺňajú túto definíciu. Majú podomietkové nádržky, takže je jednoduchšie čistiť nielen samotné WC, ale aj podlahu v jeho okolí.

Uľahčite si aj upratovanie kuchyne

Podobný princíp môžeme zaviesť aj v kuchyni. Tu tiež v posledných rokoch dominuje minimalizmus, ktorý nielen vyzerá moderne, ale je aj praktický. Jeho súčasťou je čo najviac vstavaných spotrebičov, ktoré potom voľne nestoja niekde na kuchynskej pracovnej doske a „nechytajú“ všetok prach a iné nečistoty. Rozhodne sa tak oplatí vybrať si vstavanú mikrovlnnú rúru, či vstavany kávovar Miele.

Mimochodom, keď už sme pri elektrospotrebičoch a teda elektrickej energii, počítate pri svojom novom dome aj s inštaláciou fotovoltiky? Všetky elektrospotrebiče, ktoré je možné v moderných domácnostiach nájsť, spotrebujú slušnú porciu elektrickej energie. Tak prečo nejakú nezískať zo slnka a neznížiť si tak sumu na účtoch?

Komfortná starostlivosť o trávnik

Elektrickú energiu potrebuje aj kosačka, ktorá ku každému domu s trávnatým pozemkom jednoznačne patrí (iba ak by ste mali naozaj veľký, či členitý pozemok a lepšou voľbou pre vás by bola benzínová kosačka). A viete, čo je naozaj praktické? Skĺbiť výhody elektrickej a benzínovej kosačky.

Práve kvalitné aku kosačky sú totiž (obrazne povedané) kombináciou týchto dvoch druhov kosačiek. „Požičiavajú“ si totiž tichý chod a dobrú manévrovateľnosť elektrických kosačiek a komfort v podobe absencie kábla, ktorý poznajú majitelia benzínových kosačiek. S aku kosačkou bude kosenie vášho trávnika skutočne bezproblémové.