Komu by nechýbali kaviarničky či cukrárne s dokonalými dezertmi roztrúsené v európskych mestách?

Sacherova torta (Rakúsko)
V Európe niet ikonickejšieho dezertu než Sacherova torta a ak ju chcete skúsiť v najlepšej forme, vyberte sa do Viedne. Vedeli ste, že korene tejto sladkej torty siahajú dokonca až na Slovensko? Sacherovu tortu vytvoril Franz Sacher ako 16-ročný učeň, ktorý len zaskakoval za hlavného kuchára na dvore kniežaťa Klemensa von Metternicha v jeho vile Rennwegen. Chystala sa veľká oslava a bolo treba vytvoriť niečo nové, netradičné a Franz sa rozhodol, že pripraví tortu a keďže tá Metternicha očarila, podávala sa aj na oslave. Metternich ani Franz Sacher nepoznali tortu, tak ako si ju vychutnávame dnes, pretože polevu z tmavej čokolády a marhuľový džem do receptu pridal až jeho syn Eduard. Práve on sa narodil v Želiezovciach počas toho, ako jeho otec varil pre grófsku rodinu. Originálnu Sacherovu tortu si dnes môžete vychutnať vo viedenskom Hoteli Sacher. Má jemne horkú chuť vďaka čokoláde, príjemne sladkú vďaka marhuľovému džemu a je mimoriadne lahodná.

Foto: Unsplash

Cannoli (Sicília)
Sicília je unikátnym regiónom, a tak sa nikto nepozastaví nad tým, že tu nájdete aj jeden z najchutnejších dezertov Európy. Cannoli si dnes už všetci spoja s chrumkavými trubičkami, ktoré naplnia čerstvou, sladučkou riccotou z ovčieho mlieka. Aspoň tak to káže tradícia, hoci dnes ju často nájdete s riccotou z mlieka kravského. Keď je riccota dnu, už ju na okrajoch len stačí ozdobiť kúskami kandizovaného ovocia, čokoládou alebo obľúbenými pistáciami. Tie najlepšie zo Sicílie pochádzajú z oblasti Bronte. Zahryznite sa a cítite, ako sa jemná riccota rozlieva ústami, premieša sa s chrumkavým cestom a napokon celú chuť zvýraznia pistácie. Hoci sú cannoli sýte, verte, že neostane len pri jednej „trubičke“ a sicílske cukrárničky vďaka nim budú patriť medzi vaše najobľúbenejšie miesta.

Foto: Unsplash

Tiramisu (Taliansko)
Kto by už dnes nepoznal slávne talianske Tiramisu, však? Ak by ste ho chceli ísť ochutnávať do miesta jeho vzniku, museli by ste cestovať do mesta Treviso na severe krajiny a verte, že je to skvelý výlet prepletený chuťou. Pôvod Tiramisu je jemne zahalený rúškom tajomstva. Oficiálne sa hovorí o tom, že prišlo na svet v polovici 20. storočia práve tu v Trevise, no objavujú sa aj správy, že ho tu poznali už o mnoho skôr. Jeden z príbehov totiž hovorí o tom, že ho mali podávať už okolo roku 1800 v nevestinci, kde ho vytvorili ako afrodiziakum zo surovín, akými boli vajcia, cukor, piškóty, mascarpone, káva a kakao. Tak či onak, akoby sa Tiramisu na desiatky rokov vytratilo a opäť sa o ňom v Trevise začína rozprávať až v druhej polovici 20. storočia. Sadnite si do miestnej kaviarničky s cukrárňou Treviso Nascimben a nechajte sa opiť jeho dokonalou chuťou.

Foto: Freepik

Kremšnita (Slovinsko)
Krémeš, ako ho poznáme, pre nás nie je žiadnym prekvapením a pre mnohých je najobľúbenejším dezertom na svete. Hrá to na jednoduchosť a možno si práve tým dokázal získať davy obdivovateľov. Ak by sme išli do histórie, ocitli by sme sa v časoch Rakúsko-Uhorskej monarchie, kde bol krémeš mimoriadne obľúbený a takmer každá krajina mala svoju vlastnú predstavu o tom, ako by presne mal vyzerať. Vanilkový krém či puding je dušou dezertu a na vrch netreba nič, stačí práškový cukor. K najlepším verziám tohto dezertu patrí Kremšnita pochádzajúca z neďalekého Slovinska, teda z brehov krásneho jazera Bled. Práve tu stojí Hotel Park, kde mal v roku 1953 cukrár Ištvan Lukačevič začať s tradíciou, ktorá pokračuje dodnes. Od tohto momentu sa ich tu vyrobilo a predalo už viac než desať miliónov, a tak si môžete byť istí, že presne vedia, ako ho vypilovať do dokonalosti.

Foto: Unsplash

Madeleines (Francúzsko)
Francúzske „madlenky“ možno nespĺňajú kritéria najzaujímavejších dezertov, no rozhodne tu majú svoje miesto. Stali sa symbolom aj ikonou a dnes patria k tradícii, ktorú by ste si nemali nechať ujsť. Základom je piškótové cesto prepletené s mandľami, kam sa pridáva aj na jemno nastrúhaná citrónová kôra. Na počiatku madleniek sú legendy, a tak sa dodnes úplne presne nevie či ich mala upiecť Madeleine Paulmier pre francúzskeho kráľa Ľudovíta XV., alebo to bolo dievča menom Madelaine, ktorá madlenky v tvare mušlí rozdávala pútnikom na ceste sv. Jakuba. Tak či onak, za miesto ich vzniku sa považuje francúzske mesto Commercy a to je na svoj sladký odkaz pyšné dodnes. Nedá sa ním prejsť bez toho, aby ste skôr či neskôr tento lotrinský poklad ochutnali.

Foto: Unsplash

Pasteis De Nata (Portugalsko)
Najikonickejšou sladkosťou celého Portugalska je Pasteis de Nata. Dlho sa držali len v Portugalsku či v jeho vlastných kolóniách, no dnes dobýjajú svet a ochutnať ich viete bez problémov už aj u nás. Pasteis de Nata predstavuje dezert s jemným, chrumkavým cestom, ktorý naplnia lahodným krémom a na vrchu ho posypú voňavou škoricou. Nájdete ho takmer v každej kaviarničke či cukrárni Portugalska, no za tými najoriginálnejšími treba ísť do lisabonského Belému, kde ich mali vymyslieť ešte pred 18. storočím. V kláštore mali nadbytok vaječných žĺtkov a tak vymysleli recept, ktorý si žije vlastným príbehom. Cukráreň Pasteis de Belem sa dnes môže pýšiť originálnym receptom stráženým ako najväčší poklad sveta. Raz tieto koláčiky ochutnáte a viete, že sa s nimi budete musieť stretnúť znovu. Oni si svoju dokonalosť uvedomujú tiež, pretože ich zaradili medzi najlepšie jedlá na svete! A to už za pokus stojí, nie?

Foto: Unsplash

Schwarzwalder Kirschtorte (Nemecko)
Schwarzwaldská čerešňová torta je nemeckým fenoménom vo svete najlepších európskych dezertov. V roku 2015 oslávila svoje 100. narodeniny a rozhodne nemieni skončiť. Dušou celého dezertu je čokoláda, višne a šľahačka, pričom základ torty sa pripraví z múky, vajec, cukru a kakaového prášku. Nesmie tu chýba ani niekoľko kvapiek višňovej pálenky, ktorá dodá dezertu typickú chuť. Torta je obľúbená aj preto, že v sebe spája niekoľko elementov od sladkých, kyslých a horkých chutí. Za „vynálezcu“ Schwarzwaldskej torty sa považuje cukrár Josef Keller, ktorý ju vytvoril v Cafe Agner v mestečku Bad Godesberg. Dnes ju nájdete po celom Nemecku (a nielen tam) a ak ju milujete natoľko, že kvôli nej chcete cestovať, tak v mestečku Todtnau nájdete aj festival venovaný sladkej pochúťke.

Foto: Unsplash

Esterházy torta (Maďarsko)
V našich končinách nie je dezert zvaný Eszterházy žiadnou novinkou, ale to je len preto, že vznikol v časoch Rakúsko-Uhorskej dynastie a na jaj počiatku mal byť cukrár z Budapešti na konci 19. storočia. Spája v sebe chuť maslového krému, vanilky či dokonca koňaku a keď sa preloží mandľovým cestom a na vrchu zaleje jemnou glazúrou, tak ste objavili svätý grál. Milovníci tohto dezertu nie sú vôbec prekvapení z toho, že sa vyšvihol medzi špičku v celom Rakúsko-Uhorsku a dobyl pomyselný cukrový Olymp. Dnes v ňom často namiesto mandlí nájdete vlašské orechy, ale na chuti to sladkému dezertu rozhodne neuberá.

Foto: Freepik


Mohlo by vás zaujať:

Najdrahšie dezerty: Koľko stoja hriešne luxusné sladkosti?
Ako chutí svet: Peruánske šišky zo sladkých zemiakov
Ako si pripraviť proteínové lievance vhodné pred silovým tréningom