Deti totižto rýchlo rastú a rovnako rýchlo sa mení nielen ich vkus a záľuby, ale aj to, čo vo svojej izbe objektívne potrebujú.

Kvalitný koberec bez detského motívu môže poslúžiť roky

V ideálnom prípade je potrebné zariadenie detskej izby vyberať tak, aby malo potenciál využitia aj o pár rokov. Samozrejme, nedá sa to vždy, ale sú veci, pri ktorých je to možné. Ako napríklad v nasledujúcich prípadoch.

Začnime od podlahy. Ak ste podobne, ako v prípade nášľapov na schody, zvolili pre podlahu v detskej izbe drevo, rozhodne nemôžeme hovoriť, že ide o studenú podlahu. Drevo je pocitovo teplé, ale predsa len si detská izba pýta koberec. Nielenže sú koberce ešte teplejšie, ale výhodu majú aj v tom, že sú mäkké, takže prispievajú k celkovej bezpečnosti detskej izby.

Ak chcete do detskej izby vybrať koberec, ktorý tam vydrží roky, vyhnite sa výrazným detským motívom a zvoľte niečo neutrálnejšie. V takomto prípade koberec poslúži aj keď sa z dieťaťa stane študent.

Bodové svietidlá dizajnovo splynú so zvyškom miestnosti

Obráťme teraz pohľad zo zeme na strop. Svietidlo s detským motívom? To môže byť milé, ale keď vaše dieťa podrastie, budete ho meniť. Oveľa lepším riešením je nakúpiť CD profily, UD profily, sadrokartónové dosky a bodové svietidlá.

A čo s nimi? No predsa môžete v detskej izbe urobiť sadrokartónový strop s bodovými svietidlami (alebo si ho dajte urobiť skúseným profesionálom). Bodové svietidlá sú minimalistické, pôsobia nerušivým dojmom a hodia sa do akejkoľvek miestnosti. A to vrátane detských aj študentských izieb.

Skriňa v neutrálnych farbách poslúži škôlkarovi aj stredoškolákovi

A ako vyberať nábytok tak, aby vydržal čo najdlhšie? Samozrejme, posteľ bude treba časom väčšiu, detský stolík bude nahradený „naozajstným“ písacím stolom a to isté platí aj pre stoličku. Ale čo sa nábytku poskytujúceho úložný priestor pre rôzne hračky, spoločenské hry, či oblečenie týka, ten predsa môže vydržať dlhšie.

Skrine, či komody vyberajte v neutrálnych farbách a dbajte na kvalitu prevedenia vrátane nábytkových závesov a pántov. Je totižto dôležité, aby takéto kusy nábytku „vydržali“ nielen funkčne, ale aj dizajnovo.

Keď vaše dieťa dospeje do bodu, kedy namiesto hračiek bude potrebovať úložný priestor pre náplň HP 300 a ostatné, ktoré bude potrebovať do tlačiarne (a ďalšie „kancelárske“ potreby), určite sa mu nebude páčiť ak bude mať stále tú detinsky vyzerajúcu skriňu, ktorú tam má od malička. A vy budete musieť zháňať novú.