Bologna: Kulinársky raj
Vraví sa, že nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili. Táto poučka síce platí, ale nič nemení na fakte, že jedenie si v Bologni naozaj užijete. Pre cestovateľov, ktorí si potrpia na kulinárske zážitky, bude hlavné mesto regiónu Emilia-Romagna rajom na Zemi. Málokto sa prívlastkom „tlstá“ pýši, ale Bologna a jej obyvatelia sú naň právom hrdí. Navyše je lacnejšia a menej preplnená než napríklad Rím či Florencia, ponúka však rovnako atmosférický zážitok plný histórie, dobrého jedla a kvalitného vína. Stačí sa v centre, ktoré dýcha dejinami, nechať zlákať do niektorej z reštaurácií, prípadne zavítať na trh s potravinami, kde stánky lákajú zákazníkov všetkými zmyslami a nedá sa im odolať. V skratke: ak si chcete udržať štíhlu líniu, do Bologne necestujte.

Foto: iStock

Aarhus: Vyrazte za kultúrou
Kodani síce nemožno uprieť obľúbenosť a popularitu, Dánsko ale skrýva aj iné mestské klenoty. Napríklad Aarhus, ktoré je po Kodani druhým najväčším sídlom v krajine. V roku 2017 sa stalo Európskym hlavným mestom kultúry a treba povedať, že plným právom. Na kultúru tu totiž človek narazí na každom kroku. Či už v niektorom z múzeí, ktorým neoficiálne kraľuje múzeum umenia ARoS, alebo na nespočetnom množstve festivalov, ktorými hýri Aarhus najmä v letnom období. Užiť si tu dokonca môžete aj filmový festival Film i Skoven, ktorý sa odohráva v skutočnom lese a nie v mestskej džungli. To ale neznamená, že ulice nemajú čo ponúknuť. Stačí sa pozrieť na tvorbu miestnych graffiti umelcov, kvôli ktorej netreba navštevovať žiadne z múzeí. Kultúra je v Aarhuse jednoducho všade.

Foto: iStock

Budapešť: Nočný život
Do Budapešti je to od nás prakticky na skok a je isté, že ak holdujete nočnému životu, v metropole našich južných susedov sa do sýtosti vybláznite. O pomyselný titul mesta s najlepším nočným životom síce Budapešť súperí s Berlínom, ale odpovedzte si na otázku: „Nie sú pre mňa Nemci až príliš strojení?“ Ak odpoviete kladne, zamierte radšej na juh. Chcete nejaký konkrétny tip? Čo tak koncert na Dunaji? Klub A38 sa nachádza priamo v útrobách bývalej ukrajinskej nákladnej lode, a hoci ho navštevujú davy, predpokladáme, že vám to nebude vadiť. Alebo je vašou šálkou kávy skôr niečo vážnejšie? Nech sa páči, zamierte večer do opery, ktorá patrí k najkrajším na svete. Najmä predtým nenavštívte niektorý z povestných stánkov s rýchlym občerstvením a nedajte si niečo pikantné, nech sa vám nestane nehoda.

Foto: iStock

Bledské jazero: Keď láka dobrodružstvo
Ťažko by ste hľadali fotogenickejšie horské prostredie než to, ktoré sa nachádza neďaleko slovinskej Ľubľany. Niet divu, že ide o najpopulárnejší rezort v celej krajine. Ak sa ale vyhnete preplnenému júlu a augustu, stane sa Bledské jazero vašou vysnívanou destináciou. Pre sólo cestovateľov je priam ideálna, najmä pre tých, ktorí si chcú užiť porciu adrenalínu. Môžete si tu užiť splavovanie divokých riek na kajakoch i kanoe, horské bicyklovanie, lezenie po skalách a mnoho ďalšieho. Bledské jazero sa navyše vyznačuje pomerne veľkým množstvom hotelov a reštaurácií, ktoré prevádzkujú tunajšie rodiny. To znamená, že sa vám neraz dostane osobnejšieho prístupu a zároveň získate náhľad do správania a zvykov miestnych. Plusom je aj fakt, že z Ľubľany sa sem dostanete autobusom za dve hodiny.

Foto: iStock

Mníchov: Tu rozhodne nebudete sami
Hlavné mesto Bavorska už na prvý pohľad očarí človeka architektúrou a zachovalým historickým jadrom, ktoré miluje turistov. Na druhej strane tu z nejakého dôvodu nebudete mať pocit, že je mesto preplnené. Výnimkou je, samozrejme, Oktoberfest, kedy je v Mníchove tak plno, že ešte aj šoféri v MHD musia stáť. Počítajte však s tým, že aj mimo pivného festivalu si tu neužijete pokoj. Či už pôjdete do miestnej pivárne Hofbräuhaus, kde si pri veľkých stoloch vychutnáte zlatistý mok s miestnymi, alebo budete skúmať poklady minulosti v Residenzmuseu, rátajte so spoločnosťou. Mníchov jednoducho nemá rád osamelosť a pri jeho návšteve s tým treba počítať. Odmení sa vám však nádhernými zážitkami.

Foto: iStock

Tresco: Lákavá samota
Tresco je druhým najväčším ostrovom súostrovia Scilly, o ktorom ste možno ani nepočuli. Leží juhozápadne od anglického Cornwallu a ak túžite po ostrovnej atmosfére niekde v Európe, ale zároveň mimo Stredomoria, je priam ideálny. Nemá rozlohu ani 300 hektárov, čo je, svojím spôsobom, výhoda. Celý ho spoznáte doslova za pár dní a potom už vás nebude trápiť, že ste si počas výletu niečo nestihli pozrieť. Zvyšok dovolenky môžete stráviť tým, že si budete užívať pokoj a vracať sa na krásne miesta, ktoré ste predtým stihli navštíviť. Napríklad miestnu botanickú záhradu z 19. storočia, kde rastie asi 20-tisíc exotických rastlín. Alebo si požičiate kajak a doprajete si trocha adrenalínu na otvorenom mori a deň zakončite v typickom miestnom pube pri pinte piva.

Foto: iStock

Amsterdam: Hor sa za umením
Holandské hlavné mesto už dávno nie je miestom, ktoré ľudia navštevujú len kvôli legálnej konzumácii marihuany. Urobte si prehliadku dômyselnej siete kanálov a domov s úzkymi priečeliami, ktoré tu stoja ako pripomienky zlatého veku Amsterdamu zo 17. storočia. Alebo naskočte na bicykel a pripojte sa k množstvu miestnych, ktorí využívajú rozsiahlu a hustú sieť mestských cyklotrás. Pokojne sa privezte k niektorej z galérií či múzeí, kde nájdete diela Van Gogha Warhola, Rembrandta, Verrmeera či Pollocka. A to už ani nehovoríme o niektorej z množstva kaviarní, ktorých interiéry sú samé osebe neraz umeleckými dielami. Čo sa týka umenia, je Amsterdam naozaj bohatý a rozhodne neponúka len coffeeshopy.

Foto: iStock

Palma De Mallorca: Ochutnajte históriu
Chcete navštíviť stredomorský ostrov, ale odrádzajú vás rodinky s deťmi a zamilované páriky na svadobných cestách? Zamierte na Malorku. Konkrétne do jej hlavného mesta, ktoré má naozaj zvláštnu atmosféru. Áno, ide o typický prístav s tyrkysovými vodami, množstvom slnečných dní a palmami, má však aj vlastnú komunitu digitálnych nomádov, ktorá mestu dodáva špecifický šmrnc a nádych modernosti. Palma de Mallorca je totiž známa najmä nádhernými historickými pamätihodnosťami, medzi ktoré patrí napríklad Katedrála Panny Márie z 13. storočia či kráľovský opevnený palác La Almudaina. Obísť netreba ani stredovekú pevnosť Castell de Bellver. A keď zamierite na večeru, určite nevynechajte tapas a miestnu špecialitu, ktorou sú slimáky.

Foto: iStock

Glasgow: Niečo pre každého
V škótskom Glasgowe sa skrýva niečo prakticky pre všetky typy cestovateľov, tých na sólo výlete nevynímajúc. Vo štvrti Finnieston preslávenej gastronómiou sa, napríklad môžete deliť pri stole o jedlo s úplnými cudzincami. Vy ochutnáte čosi z toho, čo si objednali oni a naopak. V bývalých finniestonských ubytovniach, kde kedysi bývali robotníci, dnes sídlia minipivovary, bohémske kaviarne a reštaurácie s tými najrozmanitejšími kuchyňami. Celé hodiny aj dni tiež môžete stráviť návštevami miestnych čajovní, kníhkupectiev a obchodov so starožitnosťami. Nájdete tu aj obrovskú koncentráciu rôznych pouličných umelcov a hudobníkov, za zmienku však stoja aj miestne múzeá a historické pamätihodnosti. Glasgow a špeciálne štvrť Finnieston sú jednoducho miestami, ktoré sa oplatí navštíviť.

Foto: iStock

Cotswolds: Návrat do minulosti
Znechucuje vás, čo všetko si dovoľujú dnešní developeri? Neveriacky krútite hlavou nad bizarnými ukážkami práce architektov z radov prostého ľudu a z vizuálneho smogu sa vám dvíha žalúdok? Návštevu Cotswoldsu vám potom v rámci „liečby“ môžeme odporučiť. Tento anglický región sa totiž preslávil najmä svojimi zachovalými dedinami a mestečkami a prírodou. Vzhľad Cotswoldsu určuje najmä zlatistý vápenec, z ktorého sa budujú mnohé miestne stavby. Na rozlohe dvetisíc štvorcových kilometrov tu nájdete minimum vizuálne rušivých elementov, a hoci sa miestne sídla na seba ponášajú, predsa má každé jedinečnú atmosféru.

Foto: iStock

Turistika je tu pomerne nenáročná, najvyšší vrch dosahuje len 330 metrov a do najbližšej dediny či mesta to nikdy nie je ďaleko. Prírodu si však viete napriek tomu dosýta vychutnať. Ak túžite po neprestajnom prísune umenia, kultúry či bujarého nočného života, Cotswolds pre vás asi nebude. Tí ostatní by ale s jeho návštevou nemali váhať.

Mohlo by vás zaujať:

Malý návrat do minulosti, vitajte v Carcassonne
Grécke ostrovy. Zo Santorini na Mykonos
Päť najkrajších miest Álp, ktoré pre vás vybral alpský sprievodca