Tento japonský biznismen by sa totiž chcel čoskoro zaradiť medzi ľudí, ktorí obleteli okolo Mesiaca a v pláne má aj iné veľké méty týkajúce sa cestovania do vesmíru.

Maezawa už má za sebou prvú cestu v pozícii vesmírneho turistu. Koncom decembra 2021 strávil spolu so svojím asistentom dvanásť dní na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Pobyt na obežnej dráhe, za ktorý mal zaplatiť okolo 80 miliónov dolárov, dokumentoval pre svoj youtube kanál. Maezawa a jeho asistent Jozo Hirano sa stali prvými vesmírnymi turistami na ISS od roku 2009. Rovnako ako v ôsmich predošlých prípadoch, ich cestu sprostredkovala americká súkromná spoločnosť „Space Adventures“, ktorá má uzavretú dohodu s ruskou štátnou vesmírnou agentúrou. Na ISS ich dopravili na vesmírnej lodi Sojuz z kozmodrómu Bajkonur. „Je to drahá záležitosť, ale nejde iba o peniaze. Vaše telo sa musí vedieť prispôsobiť takémuto prostrediu a musíte podstúpiť špecializovaný tréning, ktorý trvá niekoľko mesiacov. Takže je to niečo, čo je prístupné pre tých ľudí, ktorí sú fyzicky fit, majú dostatok času a môžu si to dovoliť. Ale nikto nevie povedať, či tomu tak bude aj o desať alebo dvadsať rokov,“ vyjadril sa Maezawa pre agentúru AP, ktorej poskytol rozhovor priamo z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Najdrahší obraz, rekordný tweet
Jeho majetok sa odhaduje na viac ako 1,5 miliardy eur. V roku 1995, po návrate z USA do Japonska, začal Maezawa podnikať s hudbou. Inak vášnivý bubeník, ktorý si so svojimi spolužiakmi zo strednej školy založil punkovú kapelu, predával zahraničné vinyly a CD nosiče. Svojim zákazníkom ich posielal poštou, pričom rovnaký koncept spočiatku využíval aj pri predaji oblečenia. Práve tento projekt, ktorý sa postupom časom vyvinul do značky Zozotown a vďaka ktorému sa stal najväčším internetovým predajcom oblečenia v Japonsku, ho vyniesol medzi miliardárov. Jeho veľkou záľubou je moderné umenie. Finančne podporuje mladých umelcov a vlastní aj bohatú súkromnú umeleckú zbierku. Nachádzajú sa v nej napríklad diela od Andyho Warhola či Roya Lichtensteina. Najviac však zaplatil za nepomenovaný obraz amerického umelca Jeana-Michela Basquiata, ktorý zobrazuje štylizovanú lebku. V aukcii zaň zaplatil 110,5 milióna dolárov a maľba „Untitled 1982“ sa stala vôbec prvým obrazom vytvoreným po roku 1980, za ktorý bol niekto ochotný zaplatiť viac ako 100 miliónov USD. Predtým si Maezawa kúpil aj iné Basquiatovo dielo znázorňujúce diabla, za ktoré zaplatil viac ako 57 miliónov dolárov. Maezawa si pozornosť verejnosti dokáže získať rôznymi spôsobmi. Začiatkom roka 2019 ponúkol cez Twitter tisícke náhodne vybraným ľuďom po milióne jenov (v prepočte necelých 10 000 eur). Stačilo, aby preposlali jeho tweet. Dokopy tak urobili viac ako štyri milióny ľudí, čím japonský miliardár získal rekord v najviac preposielanom tweete.

Foto: profimedia.sk

Zoberie so sebou kreatívnych ľudí
Maezawa už má za sebou cestu na obežnú dráhu, ale jeho cieľom je pozrieť sa ešte ďalej. Preto sa dohodol so spoločnosťou SpaceX, za ktorou stojí Elon Musk, na ceste k Mesiacu. Rezervoval si prvý súkromný let na obežnú dráhu Mesiaca, ktorý by sa podľa súčasných plánov mal uskutočniť najskôr v roku 2023. Pôjde o oblet Mesiaca a na jeho povrch sa účastníci misie nedostanú. Nimi by okrem profesionálnych astronautov, ktorí budú misiu nazvanú #dearMoon zastrešovať po odbornej stránke, mali byť aj ôsmi ľudia vybraní spomedzi širokej verejnosti. Maezawa pôvodne plánoval, že na svoj let so sebou zoberie umelcov, ale neskôr túto možnosť rozšíril, keďže „každú osobu, ktorá robí niečo kreatívne, môžeme nazývať umelcom“. 46-ročný Japonec hovorí, že už od detstva má dobrodružnú povahu, k čomu ho napríklad inšpirovali aj filmy o Indiana Jonesovi. „Chcem byť v niečom prvý, priekopníkom. Keď za mnou prišli s ponukou na cestu k Mesiacu, hneď som povedal áno. Pretože by to znamenalo, že budem prvým vesmírnym turistom, ktorý sa tam dostane,“ vyjadril sa Maezawa v rozhovore pre purple.fr a na otázku, koľko vesmírnych misií má vlastne v pláne, odpovedal: „Bude aj druhá cesta. A možno aj tretia. Pretože by som rád zažil pristátie na Mesiaci. A potom by som chcel ísť na Mars. Myslím na ďalšie výzvy, čoraz väčšie a väčšie. Som si istý, že keď sa raz dostanem do vesmíru, tak budem myslieť na to, že tam chcem ísť opäť… Obávam sa, že keď sa potom vrátim naspäť na Zem, tak stratím motiváciu žiť na tejto planéte.“

Vo vesmírnej téme ešte pokračujeme: 

Vysoké ako mrakodrap a rýchlejšie ako stíhačka
Problém s kyslíkom na Marse by mohol byť vyriešený
Odkiaľ sa vlastne vzala voda?