Koreniny hýbali históriou, ovplyvňovali dejiny krajín a menili stravovacie návyky. Pred niekoľkými storočiami sa muškátové oriešky či klinčeky takmer vyvažovali zlatom, no dnes sa svet zmenil. Aké najdrahšie koreniny sveta dnes na planéte nájdete? Vyberte sa spoločne s nami za vôňou, exotikou aj luxusom.

Vanilka
Medzi najdrahšie a najvoňavejšie koreniny sveta patrí aj obľúbená vanilka. Jej pravlasť je síce Mexiko, ale dnes sa jej mimoriadne darí na Madagaskare či ďalších ostrovoch v Indickom oceáne. Cena vanilky rastie kvôli nestabilite prírody či zlodejom, ktorí pochopili, že aj s vanilkou sa dá urobiť zaujímavý obchod. Ak príde na Madagaskar cyklón, úroda vanilky sa rozpadne a mnohí farmári s obavou pred zlodejmi oberajú radšej nedozretú, menej kvalitnú vanilku, len aby o ňu neprišli. Tá kvalitná potom dvíha ceny nahor. Najvzácnejšie na vanilke sú maličké voňavé semiačka vo vnútri vanilkového lusku, zatiaľ čo vanilková esencia je lacnou záležitosťou. Za najlepšiu vanilku zaplatíte cca 150 – 180 eur za jeden kilogram.

Šafran
Kráľom korenia, čo sa týka ceny, je bez akýchkoľvek pochýb šafran. Má prezývku „červené zlato“ a ľudia si ho zamilovali pre jeho lahodnú chuť, ktorá dodá jedlu nádych luxusu. Najkvalitnejší šafran sveta pochádza z dnešného Iránu a dodnes sa zbiera ručne. Práve jeho zber a exkluzivita z neho robí najdrahšie korenie sveta, pretože jeden kvet šafranu obsahuje iba tri šafranové tyčinky. Šafran dozrie a presne v tom momente ho treba zbierať, inak stratí svoje vlastnosti, a tak je to hotová alchýmia. Aby ste získali kilogram šafranu, musíte zozbierať okolo 250 000 kvetov a to je práca na niekoľko stoviek hodín. Výborne sa hodí do ryže, polievok, rizota či paelly alebo ku kebabom, keď sa potrie mäso maslom so šafranom a nechá rozpustiť. Za ten najkvalitnejší si poriadne buchnete po vrecku, pretože kilo špičkového šafranu môže vyjsť aj 15 000 eur. Bežne zaplatíte za gram okolo 8 – 10 eur, ale ak ho nakupujete v Iráne, cena padne aj o polovicu.

Mahlab
Počuli ste už niekedy o Mahlabe? Pravdepodobne nie, však? Ide o unikátnu koreninu, ktorá pochádza z karibského ostrova Svätá Lucia, teda konkrétne zo semiačka ukrytého v exotickej čerešni. Dnes rastie Mahlab aj na Blízkom Východe či v Stredomorí, a tak si získava svoju popularitu aj neďaleko od nás, hoci u nás je stále absolútne neznámym pojmom. Cena Mahlabu ide ruka v ruke s prácou, ktorú musíte vynaložiť, aby ste sa k semienkam čerešne dostali. Nie je to najľahší proces, no keď sa podarí, dostanete chuť, kde sa mieša čerešňa s horkou mandľou pripomínajúcu marcipán. Semienka sa nechajú usušiť a následne sa rozmelú na prášok. Za kilogram Mahlabu zaplatíte v priemere cca 120 eur.

Pipli
Podobne ako Mahlab, ani Pipli, ktorý ma prezývku „dlhé korenie“, nie je u nás bežnou záležitosťou. Dnes sa s ním najčastejšie stretnete v Indii, Nepále alebo v Pakistane, no boli časy, keď si ho ľudia užívali aj v Európe. Poznali ho starovekí Gréci aj Rimania, no po tom, ako sa objavil „Nový svet“, začína do Európy prichádzať čili, a tak Európania opustili pipli. Korenie má veľmi zaujímavý výzor. Podobá sa na podlhovastú sušenú morušu či jemne predĺžené šišky. Rozmelú sa na prášok a využívajú sa v kuchyni, pretože chutí ako čierne korenie, len je o čosi pikantnejšie a má zemitejšiu príchuť. Dnes sa dokonca využíva aj v indickej Ajurvéde a má skvelé protirakovinové vlastnosti. Za kilogram korenia zaplatíte v priemere cca 75 – 80 eur.

Čierny kumín
Zaujímavé korenie pripomínajúce prenikavo čierne semienka pochádza z Egypta, Blízkeho Východu, Iránu, no nájdete ho aj v Indii. Aj napriek tomu, že má pomerne slušnú oblasť rozšírenia, stále je ho ťažké nájsť a práve toto je ten detail, ktorý určuje jeho cenu. Ak ho porovnáte s obyčajným kumínom, tak jeho čierna verzia má o čosi jemnejšiu, sladšiu chuť a dokonca v nej môžete zacítiť aj citrusy. Najčastejšie ho nájdete ako ozdobu na chlebe, ktorému dodá špecifickú chuť, ale hodí sa aj do jedál, ktoré sa dusia či pripravujú vo vlastnej šťave. Druhým využitím čierneho kumínu je aj vzácny olej, ktorý dostanete lisovaním. Uplatnenie má nielen v kuchyni, ale aj v kozmetike vďaka blahodarnému účinku na pleť. Kilogram semienok čierneho kumínu môže vyjsť na cca 65 – 70 eur.

Kardamón
Voňavý a exotický kardamón u nás nemá stále miesto v kuchyni, no vo svete sa teší mimoriadnej popularite pre svoju unikátnu chuť. Kardamón pochádza z Indie aj Srí Lanky, no dnes patrí k najväčším producentom stredoamerická Guatemala. Dnes nájdete zelený aj čierny kardamón a práve ten zelený je drahší a zaujímavejší. Jeho prenikavo zelené tobolky obsahujú maličké, čierne semienka, ktoré sa melú na prášok. Celé plody sa využívajú v kuchyni na Indickom subkontinente a prášok našiel uplatnenie v cukrovinkách či v kozmetike. Trik spočíva v tom, že ho treba obrať tesne pred tým, než tobolky dozrejú a treba to spraviť rýchlo. Za kvalitný kardamón, ktorý sa teší prezývke „Kráľovná indických korenín“, zaplatíte v priemere 60 eur za kilogram.

Limetkové listy Kaffir
Ak ste sa ocitli v juhovýchodnej Ázii, zrejme ste si všimli, že ste vo svojom kari alebo v niektorej z polievok objavili plávať prenikavo zelené listy. U nás poznáme v kuchyni bobkové listy a v týchto častiach sveta, najmä v Thajsku je to práve limetkový list (niekedy má aj prezývku divoká limetka), ktorý spoznáte pod názvom Kaffir. Používajú sa sušené, rozmleté na prášok alebo aj čerstvé, keď sa len natrhajú do jedla pre chuť. Je ťažké ich oberať, pretože všetko treba riešiť ručne a pri oberaní sa môžete popichať na tŕňoch, ktoré kaffir má. Má citrusovú chuť, hoci po usušení sa časť z nej stráca. Kaffir obsahuje množstvo vitamínu C a za kilogram sušených lístkov zaplatíte v priemere 60 eur.

Škorica
Korenie, ktoré sa nám takmer každý rok spája s Vianocami, má tiež svoje miesto medzi najdrahšími koreninami sveta. Je to kvôli tomu, že poznáme dva druhy škorice, ktoré sa líšia svojou kvalitou. U nás sa najčastejšie predáva škorica zvaná „cassia“, ktorá pochádza z Číny či Indonézie, no tou najkvalitnejšou je pravá cejlónska škorica zo Srí Lanky. Tá je viac než dvakrát drahšia, voňavejšia, svetlejšia a má sladšiu chuť než cassia. Boli časy, keď na Srí Lanku prichádzali lode a vozili škoricu do Európy, kde bola spočiatku tak vzácna, že si ju mohli dovoliť len najbohatšie vrstvy obyvateľstva. Časy sa zmenili a dnes je škorica bežnou súčasťou našich domácností. Škoricu nájdete vo forme drievka, no obľúbená je aj mletá, kde našla využitie v dezertoch, sladkostiach, ale v Indii či v okolitých krajinách ju používajú aj bežne do varenia či v zmesiach korenín. Za kilogram kvalitnej cejlónskej škorice zaplatíte cca 55 – 60 eur.

Mohli by vám zachutiť:

Luxusné korenie
No toto! Čierne korenie je bičom proti obezite
Silná vôňa – voňavá sila