Tieňohra
Hlavným hrdinom príbehu je Jan Kavka (Milan Ondrík). Štyridsaťročný záchranár z malého mesta práve opustil manželku Evu (Dominika Morávková-Zeleníková). V okamihu rozchodu sa Eva stane tragickou obeťou zločinu. Z Jána je vdovec, ktorý žije s vedomím, že ženinu smrť nepriamo zavinil a neprišiel jej v kritickej chvíli na pomoc. Útočisko pred neodbytným pocitom viny nachádza vďaka kamarátovi Michalovi (Hynek Čermák) v miestnom boxerskom klube. Spriatelí sa s Michalovou zverenkyňou Gretou (Leona Skleničková), ktorej telocvičňa nahrádza nepoznanú rodinu. Vyšetrovateľ Dvořák (Vladimír Javorský), ktorý má prípad smrti Evy Kavkovej na starosti, naráža na množstvo podivných okolností. Ukazuje sa, že páchateľ, feťák Robert Stránský (Jan Jankovský), je informátorom pod ochranou vyšetrovateľky z protidrogovej centrály Mudrovej (Kristýna Frejová). Jan chce veriť v spravodlivosť aj v to, že sa dokáže s pomocou svojich priateľov vrátiť do všedného života. Ale obava z toho, že by vrah nakoniec mohol uniknúť trestu, ho privedie k rozhodnutiu vydať sa na vlastnú cestu odplaty za nečakaných okolností a s neistým výsledkom. Nájde okrem pomsty aj stále nenájdené odpustenie sebe samému?

(Stínohra)
Réžia: Peter Bebjak
Scenár: Vendula Bradáčová
Kamera: Martin Žiaran
Hudba: Juraj Dobrakov
Hrajú: Milan Ondrík, Hynek Čermák, Leona Skleničková, Vladimír Javorský, Kristýna Frejová, Jan Jankovský, Dominika Morávková-Zeleníková
Žáner: triler
Prístupnosť: 12+


Peter Dvorský

„Myslím, že môžem pokojne odísť, nový Pavarotti nastupuje na scénu“ Luciano Pavarotti.
Peter Dvorský, svetoznámy umelec, operná hviezda a miláčik publika. Chlapec z malého slovenského mesta, ktorý sa nebál snívať, tvrdo cvičiť a odhodiť trému pri svojej prvej veľkej šanci ukázať, čo v ňom je. Nádherné divadelné úlohy, spolupráca s fantastickými orchestrami naprieč celým svetom a uznanie od najjagavejších hviezd operného neba. Človek, ktorý vnímal hudbu každou bunkou svojho tela a na konci dňa úplne obyčajný tato a manžel. Umelec, ktorý nikdy nezabudol, odkiaľ je. Peter Dvorský. Talentovaný človek s obdivuhodným srdcom, ktorý inšpiruje dodnes. Vysoká kvalita umenia, výkony posúvajúce hranice, množstvo medzinárodných ocenení a samotný postoj i filozofia Petra Dvorského sú jedinečným základom filmu, ktorý pútavým jazykom upozorňuje na dôležitosť umelcov a ich presah v ich tvorbe.

Réžia, námet, produkcia: Iveta Malachovská
Scenár: Marián Turner
Hrajú: Peter Dvorský, Gabriela Beňačková, Kurt Rydl, Marta Dvorská, Kristína Dvorská
Žáner: biografický dokument
Prístupnosť: 7+

Najhorší človek na svete
Čoskoro tridsaťročná Julie stále hľadá svoje miesto vo svete a experimentuje, zatiaľ čo jej starší priateľ Aksel by sa rád usadil a začal novú životnú etapu. Veci sa skomplikujú, keď zvedavá Julia prenikne na večierok, na ktorom stretne mladého a okúzľujúceho Eivinda… Film na pomedzí drámy a komédie rozpráva vtipne, pravdivo a s citom o vzťahoch a živote v čase, keď môžeme mať takmer nekonečné možnosti, a napriek tomu si pripadať ako najhorší človek na svete. Za hlavnú úlohu v diváckom hite tohtoročného festivalu v Cannes si Renate Reinsve odniesla cenu pre Najlepšiu herečku a snímka je nominovaná na Oscara za najlepší pôvodný scenár a zahraničný film.

(Verdens verste menneske, The worst person in the world)
Réžia: Joachim Trier
Scenár: Joachim Trier, Eskil Vogt
Hudba: Ola Flottum
Hrajú: Anders Danielsen Lie, Maria Grazia Di Meo, Renate Reinsve, Hans Olav Brenner
Žáner: dráma, komédia, romantický
Prístupnosť: 15+

Klam
Philip je slávny americký spisovateľ, žijúci v Londýne. Jeho milenka za ním pravidelne chodí do kancelárie, ktorá je útočiskom týchto milencov. Milujú sa tam, hádajú, stretávajú a celé hodiny sa rozprávajú o ženách v jeho živote, o sexe, antisemitizme, literatúre a vernosti sebe samému. Na motívy románu Philipa Rotha.

(Tromperie, Deception)
Réžia: Arnaud Desplechin
Scenár: Arnaud Desplechin, Julie Peyr, Philip Roth
Hrajú: Denis Podalydes, Léa Seydoux, Emmanuelle Devos, Anouk Grinberg, Madalina Constantin
Žáner: dráma, romantický
Prístupnosť: 15+


Pomôcka do krížovky. Film na veľkom plátne je – kino:

Koniec marca sa patrí stráviť v kine
Pri toľkých premiérach si každý nájde svoj obľúbený žáner
Marec v kinách: Akcia, zábava a zimomriavky