10. Perónovci
Eva a Juan sa stretli v roku 1944 počas charitatívnej akcie zameranej na podporu obyvateľov mesta San Juan, ktoré zasiahlo zemetrasenie. O dva roky neskôr už boli po búrlivých udalostiach argentínskym „prvým párom“. Juan Perón sa stal prezidentom a jeho manželku väčšina ľudí zbožňovala. Z „Evity“ sa stala takpovediac tvár argentínskej vlády, Perón si totiž dobre uvedomoval charizmu svojej ženy a patrične ju využíval. Hoci vládol autoritatívne, Eva dokázala svojím angažovaním sa v reformách zameraných na zmiernenie chudoby a zlepšenie verejného zdravia udržať priazeň ľudu na ich strane. Po šiestich rokoch vo funkcii prezidenta sa Evita pokúsila stať viceprezidentkou, krátko nato však ochorela a ako 33-ročná zomrela na rakovinu krčka maternice. Smútočného sprievodu sa zúčastnili asi dva milióny ľudí. Jej manžel sa vo funkcii udržal ešte tri roky a potom odišiel do exilu.

9. Winston Churchill a Clementine Hozierová
Keď sa prvýkrát stretli v roku 1904, Clementine nebola Churchillom príliš očarená. O štyri roky neskôr sa stretli znovu a v auguste 1908 ju Winston pozval do svojho rodného sídla. Keď sa pri prechádzke skryli pred dažďom, požiadal ju o ruku a v septembri sa vzali. Churchill bol síce šarmantný, ale mal ťažkú povahu a máloktorý muž mu dokázal oponovať a primäť ho zmeniť rozhodnutie. Jedna žena to ale dokázala robiť celý život a bola ňou práve Clementine. Ich búrlivý vzťah dokázala ukočírovať celých 56 rokov aj počas náročných svetových konfliktov, keď sa Churchill na manželku významne spoliehal. Manželstvo ukončila až Winstonova smrť v roku 1965. Clementine prežila manžela o takmer 13 rokov a rovnako prežila aj tri z ich piatich detí.

8. Rosenbergovci
Julius a Ethel Rosenbergovci boli jedinými ľuďmi, ktorých v USA počas studenej vojny popravili za špionáž. Ethel bola pred svadbou nádejnou herečkou, po sobáši sa ale stala sekretárkou, zatiaľ čo Julius pracoval v armádnych laboratóriách. Zaiste ho viedli ako podozrivú osobu, keďže bol členom Ligy mladých komunistov. Sovietom sa ho podarilo zlákať na ich stranu, aby im poskytoval informácie o jadrových zbraniach. Američania jeho špionážnu činnosť v roku 1950 odhalili a obvinenie si vypočula aj Ethel, ktorá bola podľa všetkých dnes dostupných informácií nevinná. Napriek tomu si obaja vypočuli najtvrdší verdikt: trest smrti. Nepomohli odvolania, občianske protesty ba ani fakt, že poprava pripraví  deti o oboch rodičov. 18. júna 1953 si Julius a Ethel Rosenbergovci sadli na elektrické kreslo a kat vykonal svoju prácu.

7. Henrich VIII. a Anna Boleynová
Historici rozoznávajú viacero faktorov, ktoré premenili Anglicko na protestantský štát a fascinácia kráľa Henricha VIII. Annou Boleynovou k tejto zmene značne prispela. Panovník bol ženatý s Katarínou Aragónskou, ktorá mu ale nedala mužského potomka, a tak sa zahľadel do mladej Anny. V roku 1527 požiadal pápeža o anulovanie manželského zväzku, ale dočkal sa len odmietnutia. V roku 1533 sa napriek tomu oženil s Annou a nechal celú krajinu vystúpiť z katolíckej cirkvi. Následne sa stal hlavou vlastnej cirkvi. Jeho vzťah k Anne ale rýchlo vychladol, ani ona mu neporodila syna. V roku 1536 ju nechal sťať na základe falošných obvinení z čarodejníctva, incestu a nevery. Podobne dopadla aj piata z Henrichových manželiek, kráľovnou vdovou, ktorá panovníka prežila, sa stala až šiesta z nich: Catherine Parrová.

6. Bonnie a Clyde
Jeden z najslávnejších zločineckých párov síce nekradol vo veľkom, ale pomerne brutálne. Kto sa dvojici dostal do cesty, mohol sa báť o život. V januári 1934 napríklad Bonnie Parkerová a Clyde Barrow zorganizovali útek z jedného z texaských väzení, pri ktorom prišli o život dvaja dozorcovia. O tri mesiace neskôr zabili dvoch policajných dôstojníkov a strážmajstra a zajali náčelníka polície. Až vtedy po nich začali texaskí muži zákona pátrať tak intenzívne, že bolo iba otázkou času, kedy páru nastane koniec. 23. mája 1934 ich oboch v aute zasypala smršť guliek a zločinci boli na mieste mŕtvi. Predpokladá sa, že to bola práve láska, ktorá Bonnie dohnala k páchaniu zločinov. Predtým, než sa stretla s Clydeom, nemala žiadne problémy so zákonom a mnohé fotografie páru naznačujú, že sa skutočne milovali.

5. John Lennon a Yoko Ono
Fanúšikovia The Beatles dodnes nevedia Japonke zabudnúť, že stála za rozpadom najúspešnejšej hudobnej skupiny všetkých čias. Pár mal sobáš na Gibraltáre v roku 1969 a o rok neskôr bol kapele koniec. Lennon bol vraj manželkou taký posadnutý, že s ňou chcel tráviť všetok čas, čo mu prirodzene bránilo venovať sa skupine. John Lennon i Yoko Ono boli silnými osobnosťami a ich vzťah poznačili mnohé kontroverzie, hádky a dokonca i nevera. Ani jedenapolročný Lennonov vzťah s May Pangovou ale nevyústil v rozvod. Yoko v roku 1975 porodila syna Seana, ktorý si však otca, nanešťastie, dlho neužil. Na vine bol jeden z najznámejších atentátnikov v dejinách: Marc David Chapman. Ten Lennona 8. decembra 1980 zastrelil pred jeho apartmánom na Manhattane. Yoko Ono je dodnes aktivistkou za mier a skladateľkou.

4. Ferdinand II. Aragónsky a Izabela Kastílska
V čase, keď si Ferdinand Aragónsky bral Izabelu Kastílsku, čakali Európu veľké zmeny. Na Pyrenejskom polostrove mal vďaka sobášu vzniknúť dovtedy nevídaný štát, ktorý dnes nazývame Španielskom. 18. októbra 1469 Ferdinand a Izabela spojili svoje životy vo Valladolide a vydali sa na cestu, na ktorej konci bolo Španielsko ako jedna z dominantných veľmocí. Pár si dokázal podmaniť maurskú Granadu a čiastočne tak homogenizovať španielsku spoločnosť, ktorá sa zbavila prítomnosti moslimov. Do značnej miery tomu pomohla aj panovníkmi založená inkvizícia, ktorej hlavnou úlohou bolo konvertovať židov a moslimov na kresťanstvo, a to aj násilným spôsobom. Izabela a Ferdinand tiež sponzorovali Kolumbovu cestu do Nového sveta, vďaka ktorej získalo Španielsko kolónie v zámorí. Dodnes sú jedným z najdôležitejších kráľovských párov v dejinách.

3. Adolf Hitler a Eva Braun
Ťažko by ste hľadali známejší pár samovrahov ako führera a ženu, ktorá bola jeho manželkou len jediný deň. O podrobnostiach ich vzťahu sa veľa nevie, keďže v roku 1945 nechal Hitler všetky svoje osobné písomnosti zničiť. Na verejnosť o Eve Braunovej veľa informácií neprenikalo a väčšina Nemcov vôbec nevedela, že ich vodca má nejakú známosť. Hitler si totiž myslel, že zverejnenie vzťahu by vážne poškodilo jeho imidž. Dokonca aj pred hosťami sa k nej správal zvláštne. Niekedy sa pred nimi musela skryť, inokedy ju predstavoval ako milenku alebo jej dokonca dával obálky s peniazmi. Napriek tomu mala k Hitlerovi očividne vrelý vzťah, možno dokonca naozaj išlo o lásku. Veď ako inak by sa dal vysvetliť fakt, že odmietla ujsť z Berlína a miesto toho si 30. apríla 1945 zvolila smrť? Ona sa otrávila, on sa zastrelil a oboch ich spálili.

2. Curieovci
Marie Skłodowska ako 24-ročná odišla na parížsku Sorbonne študovať fyziku. Tu v roku 1894 stretla o osem rokov staršieho fyzika Pierra Curieho a o rok neskôr sa vzali. V roku 1897 sa im narodila dcéra a Marie začala skúmať uránové žiarenie, pričom využila jeden z manželových vynálezov. Spoločne sa potom začali venovať štúdiu uránových rúd, pričom objavili polónium a neskôr aj rádium. Ich výskum dal okrem nových prvkov svetu aj nové slovo: rádioaktívny. V roku 1903 spoločne získali Nobelovu cenu za fyziku, o tri roky neskôr ale Pierre tragicky zomrel pri zrážke s konským povozom. Marie ani ako ovdovená matka nespomalila, stala sa profesorkou na Sorbonne a v roku 1911 získala Nobelovu cenu za chémiu. Zomrela v roku 1934 len rok predtým, než jej dcéra Iréne s manželom Frédéricom Joliotom dostali Nobelovu cenu za objav umelej rádioaktivity.

1. Antonius a Kleopatra
Kleopatra VII. je neraz známa kvôli svojmu talentu na zvádzanie mocných mužov a budovaniu výhodných spojenectiev. Treba ale pripomenúť, že jej posledný vzťah i aliancia skončili smrťou oboch milencov a k pádu ptolemaiovskej dynastie, ktorej počiatky siahali k jednému z generálov Alexandra Veľkého. Jej partner Marcus Antonius mal ako jeden z triumvirov na starosť východné rímske provincie. Povolal k sebe Kleopatru, ktorú podozrieval z napomáhania nepriateľom Ríma, a tá ho chcela očariť rovnako ako pred ním Julia Caesara. Priplávala na opulentnej lodi odetá ako bohyňa Venuša a uspela. Nadviazali vzťah, ktorý napokon vyústil do rímskej občianskej vojny. Na jednej strane stáli Marcus Antonius a Kleopatra, na druhej ďalší z triumvirov Octavianus (neskorší cisár Augustus). Ten dvojicu porazil v námornej bitke pri Actiu v roku 31. pred Kristom. Pri Alexandrii potom nasledovala ďalšia Antoniova porážka, po ktorej sa Marcus dopočul, že Kleopatra je mŕtva, a tak sa prebodol. To však nebola pravda. Kleopatra ešte žila, ale spáchala samovraždu, keď sa dopočula o Antoniovej smrti. A tak získal Shakespeare námet na jednu zo svojich najznámejších tragédií.

Mohlo by vás od autora ešte zaujať:

Bombardovanie Hamburgu: Nemecká Hirošima
Prohibícia: Experiment, ktorý skončil fiaskom
Pod gilotínu padali hlavy poddaných i šľachty