Grófstvo Cronwall do väzenia Bodmin v 18. storočí zatváralo väčšinou zadĺžených ale aj  problematických občanov. Bolo postavené počas vlády kráľa Juraja III. vojenským inžinierom Sirom Johnom Callom ako súčasť väzenskej reformy. Počas svojho fungovala sa tu uskutočnilo 55 popráv za zločiny ako vražda a vlámanie, pričom posledná poprava sa konala v roku 1909. Istý čas tu dokonca strážili aj korunovačné klenoty. Väzenie definitívne zatvorili v roku 1927, aby po takmer sto rokoch dostali jeho priestory šancu nový život. Aktuálne sa chladné múry zmenili na luxusný hotel s dostatkom prirodzeného denného svetla.

Foto: bodminjailhotel.com

V roku 2015 dostalo dvanásť architektov na starosť projekt celej prestavby na štýlové a moderné miesto. Bolo potrebné dnu dostať cez strechu dvoch krídiel svetlo, ktoré vyriešil holistický zasklievací systém odolný voči UV žiareniu. Ďalším problémom bola okrem slabej tepelnej účinnosti celej konštrukcie aj kolónia udomácnených netopierov. Prepojiť staré s novým do estetického celku je vždy veľkou výzvou.

Foto: bodminjailhotel.com

Výsledkom je Bodmin Jail Hotel **** boutique hotel, ktorý ponúka 70 izieb, bar, reštaurácie a zasadacie miestnosti. Súčasný dizajn je starostlivo prepojený s mnohými pôvodnými prvkami tejto historicky významnej budovy. Staré kamenné sídlo (stavba obsahuje 20 000 ton miestnej žuly) obohnané vysokými múrmi určite poskytne svojim návštevníkom potrebný oddych a súkromie.

Mohlo by vás zaujať:

Honosný hotel v srdci kráľovnej Jadranského mora
Druhý najvyšší hotel na svete: J Hotel Shanghai Tower
Zakúste výnimočnosť starého: Hotel v srdci Los Angele