Pri predstave diamantu si v prvom momente možno predstavíte drahé šperky krásnych dám, alebo honosné hodinky úspešného podnikateľa. Ten lákavý lesk však má svoju cenu v podobe často neľudských pracovných podmienok baníkov a nešetrného prístupu k prírode pri ich dolovaní.  Banská ťažba je piatym najväčším priemyselným odvetvím na svete, ktoré narúša ekosystémy rozrývaním zeme a uvoľňovaním CO2 do atmosféry. A práve CO2 je cesta, ktorou sa vydal americký startup Aether Diamonds. Spoločnosť chce z atmosférického uhlíka vo veľkom vyrábať udržateľné diamanty.

Podľa startupu sa každý predaný karát rovná 20 metrickým tonám CO2 odobratého z atmosféry, pričom sa používa kombinácia priameho zachytávania vzduchu a iných metód odstraňovania uhlíka. Masívne odstraňovanie uhlíka zo vzduchu by mohlo pomôcť v boji proti klimatickým zmenám. Celý proces začína švajčiarskym zariadením Climeworks, ktoré filtruje CO₂ z okolitého vzduchu procesom adsorpcie – desorpcie. Zachytený uhlík sa potom patentovaným procesom zmení na vysoko čistý metán, ktorý sa následne vstrekne do diamantových reaktorov, kde sa pomocou metódy chemického naparovania pestuje samotný materiál surového diamantu. Výrobný proces trvá niekoľko týždňov a prebieha pri veľmi vysokých teplotách v podmienkach blízkych vákuu. Vysoká spotreba energie je zabezpečená z bezuhlíkových zdrojov.

Takto získane surové diamanty sa posielajú do indického Suratu na brúsenie a leštenie. V dokonalom stave sa vracajú do New Yorku na predaj. Spoločnosť v roku 2021 vyrobila „stovky karátov“ diamantov, pre rok 2022 si stanovili métu už v tisícoch karátov.

Mohlo by vás zaujať:

Rekordný modrý diamant zamáva trhom s drahými kameňmi
Krvavé diamanty sú večné: Keď drahokamy financujú vojny
Vedeli ste, že … aký je rozdiel medzi diamantmi z Brazílie a Afriky?