Startup TSWLM Electric Vehicles  so sídlom v Seattli pod vedením Anthonyho Diamonda si patentoval originálne súpravy príslušenstva, ktoré premenia hranatý pickup od Tesly na plávajúce vozidlo s pontónmi a prívesnými elektromotormi. Originálne koncepty súprav dostali pomenovanie  Cybercat a Cybercat Foiler. Inštaláciu doslova pár súčiastok zvládne aj jedna osoba.  Či to urobila dobre, preveria tlakové digitálne snímače ešte pred spustením na vodu. Ako pohonný systém využívajú obe verzie celkovo päť prívesných elektromotorov po 50 kW, ktoré vyvinú celkový výkon až 335 koní. Nárazy od vodnej hladiny zmierňuje adaptívne vzduchové pruženie.

Zatiaľ sa jedná iba o koncept vo virtuálnej podobe,  stavbu funkčného prototypu musí podnietiť záujem trhu o taký výrobok. Jednou z technických otázok bola aj stabilita na vode. Elektromobily sú takmer univerzálne vyrábané s konštrukciou skateboardu, pričom batérie (zvyčajne najťažší komponent vozidla) sú umiestnené v podlahe skateboardu. To im dáva výnimočne nízke ťažisko, čo zlepšuje ovládateľnosť na ceste a stabilitu vo vode. K pohodliu a bezpečnosti plaviacej sa osádky prispeje aj rádová komunikácie, tempomat, autopilot, zobrazenie námorných máp, GPS navigácia či jednoduchý sonar na skenovanie dna.

Cybercat (základná verzia)
Max. rýchlosť (odhad): 22 uzlov ( 40,7 km/h)
Dosah (odhad):
185 km pri rýchlosti 10 km/h
80 km pri rýchlosti  24 km/h
Cena: 22 900 – 32 900 USD ( cca 20 240 – 29 075 €)

Foto: cybercatamaran.com

Cybercat Foiler ide ešte o krok ďalej. Pridaním výsuvných krídel sa maximalizuje efektívnosť a rýchlosť na vode.

Cybercat Foiler (vylepšená verzia)
Max. rýchlosť (odhad): 35 uzlov ( 65 km/h)
Dosah (odhad):
120 km pri rýchlosti pri 40km/h
185 km pri rýchlosti 10 km/h
Cena: 35 400 – 42 900 USD ( cca 31 300 – 38 000 €)

Foto: cybercatamaran.com

V oboch prípadoch tak získate na vode kus vlastného ostrova na rybačku, alebo miesto na nerušené opaľovanie sa. Spojením viacerých Cybercatov vám vznikne aj pontón vhodný na menšiu párty.

Foto: cybercatamaran.com

Mohlo by vás zaujať:

Air Yach: Bude z toho reštart vzducholodí?
Elon Musk: 13 zaujímavostí o géniovi, ktorý mení svet