Je mladé, dynamické, dravé, má v sebe tradície, stretávajú sa v ňom kultúry, národy, miešajú sa v ňom náboženstvá, má v sebe príbeh hodný sfilmovania a dnes tu nájdete čínske, indické či malajské štvrte, nad ktorými rastú najikonickejšie stavby celej juhovýchodnej Ázie. Kuala Lumpur je skutočná ázijská metropola, ktorá patrí medzi najfascinujúcejšie mestá ázijského kontinentu. Objavme spoločne jej niekoľko svetov a zamilujme si toto mesto.

Najvyšší súd so svojou Hodinovou vežou. Foto: Tomáš Kubuš

Z bahna k nebesám
Malajský polostrov tiahnuci sa od Thajska až po najjužnejší Singapur v sebe ukrýva obrovské množstvo zaujímavostí. Mnohí sem prichádzajú hľadať najkrajšie pláže Ázie, iní sa vyberú na exotické ostrovy, ďalší hľadajú fantastický streetfood a niekoho sem ako magnet pritiahne veľkomesto Kuala Lumpur, symbol Malajzie. Takmer dvojmiliónová metropola sa dnes považuje za jedno z najmodernejších miest Ázie a vďaka svojej dynamike a atmosfére si ho obľúbili nielen domáci, ale aj ľudia z celého sveta. Kuala Lumpur v sebe ukrýva príbeh, ktorý by sa pokojne ujal aj na striebornom plátne. Dnes je Kuala Lumpur neprehliadnuteľným mestom. Dvíha sa zo zelenej roviny údolia Klang, len pár desiatok kilometrov od morského pobrežia a jej mrakodrapy akoby sa snažili podopierať nebo, ktoré je stále pripravené spustiť na mesto dávku tropických dažďov. Hoci je lákavé nechať sa unášať mrakodrapmi či ikonickými dvojičkami, začnite spoznávanie Kuala Lumpur na mieste, kde sa zrodilo. Na počiatku príbehu je cín, ktorého náleziska sa objavili na sútoku riek Gombak a Klang. Stojím na tomto mieste, ktoré dnes leží v tieni vysokých budov a snažím sa predstaviť si tú scénu. Neprešlo odvtedy veľa rokov, pravdupovediac, dejiny Kuala Lumpur sa začali písať len v roku 1857. Vtedy sem na bahenný sútok riek prišlo niekoľko tuctov Číňanov, aby začali ťažiť cín a zbohatli. Žili v ťažkých podmienkach, jednoduchých drevených chatrčiach a zabíjala ich malária. Ak by to dejiny chceli inak, možno by tu všetci umreli a o Kuala Lumpur by sme nikdy nepočuli. Svet to však zariadil inak a z osady na brehu riek sa stalo mesto. Neboli to ľahké začiatky, ale keď sa pozrieme na to, čo sa z Kuala Lumpur stalo dnes, tento príbeh je fascinujúci. Iba storočie a pol stačilo na to, aby sa z malarickej osady s prízrakom smrti stalo super moderné mesto ťahajúce ekonomiku celého národa. Na tomto sútoku riek nevzniklo len mesto, ale aj jeho názov. Veď práve „bahenný sútok“ riek Gombak a Klang znie v preklade do malajčiny ako „Kuala Lumpur“. Kde inde začať spoznávať mesto, ak nie tu.

Bahenný sútok Kuala Lumpur, kde začala história mesta. Foto: Tomáš Kubuš

Rozprávková mešita
Sútok oboch riek sa dnes zmenil na nepoznanie. Už ani slovíčko „rieky“ možno neplatí, pretože oba toky dostali svoje betónové korytá, a tak sa premenili na kanály, no bez gondol či lodičiek. Posledné roky sa nábrežie tohto miesta revitalizovalo s cieľom vrátiť nábrežiu život. Ešte pred desiatimi rokmi tu steny hyzdili grafitti, na okolí sa povaľovali smeti a po zotmení sa tomuto miestu človek vyhol. Dnes tu nájdete drevené chodníky s tropickou zeleňou, otvoria sa tu kaviarne a bahenný sútok bude opäť ťahákom. V bode, kde sa dnes stretáva Gombak aj Klang, stojí nádherná, priam až rozprávková mešita Jamek. Vdýchol jej život britský architekt Hubback, ktorý do koloniálneho mesta prišiel na sklonku 19. storočia ako 24-ročný mladík. Stačilo päť rokov na to, aby sa vypracoval na dvorného architekta mesta a svojimi budovami zmenil jeho tvár na nepoznanie. Aj vďaka nemu má dnes Kuala Lumpur niekoľko historických skvostov zo začiatku 20. storočia, na ktorých sa prelína neoklasicistická, koloniálna aj indo-saracénska architektúra. Niet divu, že mešita Jamek ja najkrajšou v celom meste. Priamo za ňou vyrastajú vysokánske budovy ozdobené logami svetových bánk. Práve tu na brehu riek vyrástlo ekonomické srdce celého mesta. Kedysi tu bolo centrum, boli sem upriamené oči celej Ázie, pretože Malajzia si prešla svojim ekonomickým zázrakom a mnohí jej lichotili. Ak ste počuli o ázijských ekonomických tigroch, Malajzia bola vďaka Kuala Lumpur medzi nimi. Je to zvláštny pohľad. Na to ako tieto dva svety stoja jeden vedľa druhého. Stopy koloniálnej Británie ostali v tieni modernej doby. Mešitou sa túla len niekoľko postáv a hoci je Malajzia moslimskou krajinou, islam tu v hlavnom meste nie je veľmi cítiť.

Mešita Jamek je najkrajšou mešitou celého mesta. Foto: Tomáš Kubuš

Tam, kde vznikala nezávislosť
Kúsok od miesta, kde do seba naráža Gombak s Klangom, sa svet zmení na nepoznanie. Práve tu sa rozlieva historické námestie Merdeka, nad ktorým plápolá vo vetre obrovská malajská vlajka. Na prvý pohľad pripomína vlajku USA, ale žltý polmesiac a 14-cípa hviezda ju napokon prezradí. Merdeka znamená „Nezávislosť“ a bolo to práve na tomto mieste, kde sa Malajzia v roku 1957 otriasla v základoch. Posledný augustový deň v tomto roku sa totiž z tohto miesta stratila britská vlajka a po prvýkrát nad Kuala Lumpur zaviala vlajka nezávislej Malajzie. Zlomový moment si Malajci pripomínajú dodnes a námestie sa stalo akýmsi mementom tejto udalosti. Merdeka patrí k najkrajším častiam Kuala Lumpur. Je to príjemné miesto obklopené starými budovami, ktoré vyvolajú familiárny pocit britského impéria. Prázdny, perfektne upravený trávnik uprostred kedysi slúžil na kriket a z jednej strany ho lemujú nízke domčeky s tudorovskými fasádami krčiacimi sa pod exotickými palmami. „V časoch britskej Malajzie tu bol slávny Selangor Club pre vysokých britských dôstojníkov,“ prezradí mi Tham, etnický Číňan z ostrova Penang, ktorý sa roky živí ako sprievodca. V klube sa hrávali karty, fajčili cigary, popíjala kvalitná škótska whisky, preberala politika a nebyť obrovskej vlhkosti a tropických teplôt, Briti si mohli pripadať ako niekde medzi Doverom a Edinburghom. Priamo naproti vyrástla budova najvyššieho súdu Abdula Samada, ktorá v sebe kríži rozprávkovú architektúru mogulskej Indie. V malej, nenápadnej Katedrále Panny Márie nájdete dokonalý pokoj. Vedie k nej chodník posiaty lampami s ibištekmi, národným kvetom Malajzie. Vojdete dnu a zo stropu visia staručké ventilátory, tak ako v koloniálnych kostoloch Indie. Aj to však stačí na to, aby vás víriaci sa vzduch na chvíľku vytrhol z pazúrov malajskej vlhkosti. Hneď vedľa oltára si všimnete organ. Je najväčším v celej juhovýchodnej Ázii a vzácnosť miesta pripomína aj tabuľka na stene s menom kráľovnej Alžbety, ktorá sa priamo na tomto mieste zastavila. Jedno námestie môžete v sebe skrývať kopec prekvapení.

Námestie Merdeka, kde vyhlásili nezávislosť. Foto: Tomáš Kubuš

Najkrajšia panoráma Kuala Lumpur
Kam by ste išli, ak by ste chceli mať najkrajšiu panorámu celého Kuala Lumpur? Vybrali by ste sa na ikonické dvojičky Petronas Towers? Nespravte takúto chybu, pretože ešte lepší výhľad vám ponúkne vysokánska televízna veža KL Menara. Ak totiž vyjdete na jej vrchol, vaša panoráma hlavného mesta bude ozdobená o dvojičky, o ktoré by ste prišli, ak by ste panorámu hľadali priamo na nich. Televízna veža v centre Kuala Lumpur je so svojimi 421 metrami siedmou najvyššou vežou sveta. Vďaka svojej výške je neprehliadnuteľná, a tak už z diaľky presne viete, kam máte ísť. Stojí na neveľkom pahorku, a tak vás dokonca môže oklamať, že je o čosi väčšia ako spomínané dvojičky, ale opak je pravdou. Prechádzať centrum mesta v čase rannej špičky je vec, ktorú si v Kuala Lumpur neobľúbite. Zápchy, trúbenie, hýbete sa meter za metrom a dvojmiliónové mesto dáva o sebe vedieť. Centrum je však moderné. Nad hlavou vám prefrčí prímestský vlak, sem-tam dokonca metro, ktoré má svoje stanice aj pod zemou aj nad zemou. Dostať sa hore na vežu je otázkou necelej minúty. Rýchlovýťah s vami vystrelí a o 54 sekúnd ste vo výške 276 metrov, odkiaľ máte Kuala Lumpur ako na dlani. Dá sa ísť aj o kúsok vyššie na Sky Deck, kde si môžete spraviť fotku sediac vo výklenku nad zemou. Nie je to nič pre tých, čo sa boja výšok, no teší sa mimoriadnej popularite. Ak by ste chceli v Kuala Lumpur osláviť niečo významné alebo si len vychutnať nezabudnuteľný večer, môžete si rezervovať miesto v panoramatickej reštaurácii Atmosphere 360, ktorá sa otáča okolo vlastnej osi. Vyššie už v Kuala Lumpur večerať nemôžete. Výhľad z televíznej veže je skutočne na jednotku. Celé mesto máte pod nohami, a tak očami zavadíte o množstvo známych budov. Tam si všimnete námestie Merdeka, neďaleko od neho tyrkysovú strechu mešity Negara a najviac času strávite pohľadom na veže Petronas Towers, kvôli ktorým ste sem išli. Celú údolie rieky Klang zaplnilo mesto. Rozliezlo sa všade, do všetkých jeho záhybov, na jemné pahorky aj k brehom kanálov. Medzi domami je pomerne veľké množstvo zelene a hoci je Kuala Lumpur obrovská metropola, stále patrí medzi najzelenšie mestá Ázie. Aby vám to dokázala, stačí zísť z veže a priamo pod ňou sa nachádza jeden z najstarších parkov mesta. KL Forest Eco Park je unikátom, pretože je pozostatkom dažďového pralesa. Kedysi takto vyzerala veľká časť toho, kde dnes leží Kuala Lumpur. Prales sa stratil, no tu ešte stále žije a rýchlo vás vtiahne dnu. Nečakali ste, že medzi mrakodrapmi sa odrazu ocitnete medzi obrovskými stromami a budete môcť medzi nimi kráčať drevenými mostmi. Presne takéto miesta robia z Kuala Lumpur unikátne mesto.

V čínskej štvrti
Malajzia je mozaikou kultúr aj náboženstiev a tak ani Kuala Lumpur nemôže byť výnimkou. Stretáva sa v nej celý svet podobne ako v Singapure či v Hong Kongu a medzi najzaujímavejšie časti mesta patrí Chinatown, teda čínska štvrť. Jej pomyselné brány ležia neďaleko od bahenného sútoku či námestia Merdeka, no aj tak ju mnohí návštevníci obídu. Ak sa chcete nadýchnuť atmosféry plnej života a skvelého jedla, musíte sa tu zastaviť. Na okraji čínskej štvrte stojí obrovská, budova centrálneho trhoviska, ktorému tu nik nepovie inak než Pasar Seni. Budova sa vymyká oproti ostatným, že krásnym príkladom Art Deca z konca 19. storočia. Aj keby ste nevedeli, kam ste sa zatúlali, trhovisko sa prezradí. Už vonku sa tlačí pred stánkami viac ľudí a ani dnu to nie je iné. Časy, keď sa dnu predávali ryby, morské plody, zelenina či ovocie, sa už stratili a dnes tu nájdete skôr zaujímavé suveníry s malajskou tematikou. Ešte pár ulíc a už stojíte v čínskej štvrti. Ako krásne sa zmenia kulisy! Vývesky a štíty nad obchodmi zdobia čínske znaky, tváre ľudí tiež prezradia k akému etniku patria a z malých stánkov rozvoniava čínske jedlo. Kráčajúc ulicami natrafíte aj na čínske svätyne a medzi tie najkrajšie patrí taoistický chrám Guandi, ktorý postavili v rokoch 1887c– 1888, no patrí medzi najstaršie v celej Malajzii. Nad vstupom visia červené lampióny, zlatá čínska kaligrafia zdobí bránu na streche sa udomácnili veľké symboly drakov. Dnu vás ovanie závan z vonných tyčiniek, ktoré sem ľudia prinášajú spoločne s obetnými darmi a modlitbou. Paradoxom tejto štvrte je aj to, že na tej istej ulici, len o pár desiatok metrov ďalej sa medzi domami vyníma krásny hinduistický chrám Sri Mahamariamman. Je len o niekoľko rokov starší, než chrám Guandi a aj on sa môže pochváliť titulom najstaršieho chrámu mesta, len v hinduistickom ponímaní. Toto je na Malajzii fascinujúce, toto prelínanie kultúr, ktorú tu človek môže zažiť. Najznámejším miestom čínskej štvrte je obchodná ulica Petaling Jalan. Vstup do nej ohraničuje zdobená brána a toto miesto mení tvár z hodiny na hodiny. Ráno je tu ticho, zopár obchodníkov a zopár návštevníkov. Na obed pribudnú predajcovia pouličného jedla, potulní predavači, pribudnú turisti a večer tadiaľto takmer nemáte ako prejsť. Ulica sa totiž zaplní stánkami, kde nájdete všetko od falošných Rolexiek za 20 dolárov až po najnovšie iPhony, značkové kabelky či topánky. Čo by vás však do čínskej štvrte malo nalákať je jedlo. Táto štvrť je vyhlásenou zónou streetfoodu, a tak sa pustite do ochutnávania. Medzi najchutnejšie jedlá tejto štvrte patrí Clay Pot Chicken Rice, teda skvelé kuracie kúsky s ryžou, ktoré sa pripravujú v hlinenej miske, vďaka čomu sa v nej dokonale premiešajú všetky chute. Nesklame vás ani sečuánske Mapo tofu plné čili papričiek alebo rezance Char Kway Toew s krevetami. Nebudete chcieť odtiaľto odísť.

V Kuala Lumpur žije viac než 36 percent Číňanov, a tak tu nájdete krásne chrámy. Foto: Tomáš Kubuš

Najslávnejšie dvojičky sveta
Kuala Lumpur je malým zázrakom a dôkaz toho, čo dokáže človek postaviť. Je to mesto, kde sa sny menili na skutočnosť a kde je aj dnes hranica medzi realitou a snom pomerne tenká. Najkrajším príkladom architektúry akoby vystrihnutej zo sna je komplex zvaný KLCC. Za touto nič nehovoriacou skratkou, priam anonymným zhlukom písmeniek, sa však skrýva najznámejšia stavba nielen Kuala Lumpur, ale aj celej Malajzie. KLCC totiž vystihuje oblasť nad ktorou sa dvíhajú ikonické dvojičky Petronas Towers. Dodnes si držia svoj primát najvyšších stojacích dvojičiek sveta, pretože ich špička sa zastavila vo výške 452 metrov. Od rána do večera to pod nimi vyzerá ako v mravenisku, pretože v okolí vyrástlo mnoho výškových budov od hotelov cez kancelárie až po nákupné centrá. Aj samotné dvojičky v sebe ukrývajú niekoľko poschodové nákupné centrum, kde trávia svoj voľný čas domáci aj turisti. Každý kto sa v hlavnom meste ocitne, sa túži pozrieť do očí dvojičkám a oni mu to uľahčia, pretože sa vypínajú vysoko nad mestom a dotvárajú jeho panorámu. Večer sa nádherne rozsvietia ako majáky a celá Kuala Lumpur ožije. Cesty sa zapchajú taxíkmi, autami, motorky sa prepletajú pomedzi ne a do toho sa sem-tam nad hlavou ozve moderné metro jazdiace na moste ako z fantastických filmov. Hoci dvojičky slávnostne otvorili len v roku 1999, razom sa z nich stali také obľúbené budovy, že ak sa dnes povie Malajzia, pred očami sa ocitne silueta dvoch veží. Sú nádherné, žiaria svetlom, aby nikomu neunikli a pred fontánami sedia desiatky ľudí z celého sveta a hľadia spoločne na modernú krásu. Obrovská fontána spustí každý večer svoje predstavenie po vzore tej dubajskej. Prúd vody tancuje, mení svoju farbu a do toho hrá hudba. Ako z iného sveta. Dokonalosť oboch veží dopĺňa Sky Bridge, most spájajúci stavby odkiaľ ja nezabudnuteľný pohľad na mesto a ktorý si zahral v niekoľkých filmoch. Ak si budete chcieť vychutnať večer, sadnite si do jedného z podnikov priamo pod dvojičkami s výhľadom na mrakodrapy či priľahlý park. Alebo ešte lepšie, vojdite do hotela Traders, odvezte sa do Sky baru, objednajte si drink a popíjajte ho s výhľadom na vysvietené dvojičky. Tento pohľad sa vám veľmi rýchlo vypáli do pamäte.

Nočné dvojičky Pertronas Towers majú svoju atmosféru. Foto: Tomáš Kubuš

Malý kúsok Indie
Medzi známe miesta, ktoré by mal v Kuala Lumpur každý vidieť, patrí národná mešita Negara. Ak sa vydáte z námestia Merdeka do indickej štvrte, pôjdete priamo okolo nej. Z diaľky je nenápadná a prezradí ju jej vysoký, hranatý minaret. Jej okolie je sterilne čisté a niekoľko strážnikov dohliada na to, aby to tak aj ostalo. Ako turista sa môžete dostať na jej prvé poschodie, kde sa viete pozrieť na to, ako vyzerá jej orientálny interiér. Dnu vás nevpustia, ale aj mramorové podlahy s výhľadom na detaily stoja za to. Mešita má kapacitu takmer 15 000 ľudí, ale ak sem prídete cez bežný deň, nestretnete tu takmer nikoho. Najkrajší pohľad na mešitu Negara je z výšky, pretože jej strecha pripomína obrovský, tyrkysový dáždnik, ktorý sa rozprestrel priamo nad svätyňou. Pár stoviek metrov od mešity sa dvíhajú krásne budovy spojené s koloniálnou železnicou a na pahorku nad mešitou dokonca nájdete Butterfly park plný exotických motýľov. Ako je možné, že kamkoľvek sa v Kuala Lumpur pohnete, objavíte tu niečo čomu podľahnete? Indická štvrť Little India, nie je v meste taká známa ako čínska, ale ak chcete spoznať ďalšiu tvár Kuala Lumpur, je to miesto, ktoré si zamilujete. V Kuala Lumpur dnes žije viac než 36 % Číňanov a len necelých 9 % Indov, no tu v oblasti zvanej Brickfield, ktorú všetci poznajú ako Little India, sa misky váh výrazne preklopia. Ocitnete sa tu a ste v čistej Indii. Cítite jej vône vo vzduchu, pretože z malých oltárikov pred ktorými tancuje Šiva, sedí Gáneš alebo stojí Višnu sa rozlievajú do ulice arómy vonných tyčiniek. Cítite vôňu kvetov na miestnom trhovisku, kde si miestni chodia kupovať obetné dary pre nekonečný hinduistický panteón a cítite koreniny a jedlá typické pre Indiu. Táto štvrť patrí dokonca medzi najstaršie časti hlavného mesta. Keď koncom 19. storočia Kuala Lumpur vyhorela, rozhodol sa Yap Ah Loi, čínsky správca mesta, že práve tu sa budú vyrábať tehly a začne sa budovať z nich a nie z dreva. Odtiaľ pochádza aj dnešný názov štvrte Brickfield, teda tehelné pole. Stovky malých indických obchodíkov zaplavili ulice, reklamné pútače lákajú na posledné filmy Bolywoodu a najznámejší herci Indie sa na vás pozerajú z výstrižkov novín či televízie. Ženy kráčajú ulicami v pestrých a krikľavých farbách a muži posedávajú na ulici a sŕkajú čaj s mliekom. Tu v malej Indii robia najlepšie raňajky mesta. Sadnite si do jedného z podnikov na hlavnej ulici a objednajte si Roti Canai alebo Masala Dosu. Obe sú tenké placky, hoci každá je iná, no ich chuť vás bude sprevádzať ešte dlho. Bez toho, aby ste si dali typický čaj Teh Tarik so sladeným mliekom, odtiaľto ani neodchádzajte!

Brickfiled alebo Little India. Foto: Tomáš Kubuš

Jaskyne plné opíc
Neďaleko hlavného mesta Kuala Lumpur sa dvíhajú vysoké vápencové hory pretkané jaskyňami. Niektoré sú väčšie, iné menšie, niektoré neznáme, no jaskyňa Batu má v sebe auru, akou dokáže prilákať tisíce ľudí. Aj na tomto mieste vidieť a cítiť, aká bola India dôležitá pre Malajziu a koľko Indov sa tu ocitlo, aby tvorili neodmysliteľnú časť krajiny. Stačí sa sem odviesť a odrazu sa obomi nohami prechádzate Indiou. Obrovská pozlátená socha boha Murugana sa hrdo vypína pri schodisku a sleduje dianie pod sebou. Murugan je bratom slonieho boha Gáneša a jeho rodičmi sú Šiva s Parváti, jedni z najdôležitejších bohov hinduizmu. Najväčšej popularite sa teší na juhu Indie v častiach, kde žijú Tamilci a keďže Briti počas svojej koloniálnej éry sťahovali tisíce Tamilcov do Malajzie kvôli práci, tí si so sebou vzali aj Murugana. Indickí pútnici prichádzajú k jaskyni a ženy vo farebných sárí sa predbiehajú, kto bude skôr vo vnútri, aby mohli vojsť do svätyne. Mnoho detí má vyholené hlavy natreté zlatou farbou, pretože veria, že práve to im prinesie vytúžene šťastie a zdravie. Muž zvierajúci v ruke kokosový orech podíde bližšie k oltáriku s vyobrazenými bohmi. Vezme ho do oboch dlaní, dvihne vyššie a perami odrieka posvätné vety. Zapáli sviečku, podpáli kúsok orecha, ešte raz ho dvihne a celou silou ho hodí do kamennej nádoby, aby sa roztrieštil. Hinduizmus je plný fascinujúcich a tajomných rituálov. Dnu do najposvätnejšej jaskyne vedie 272 schodov, ktoré pred pár rokmi odeli do farebných odtieňov, čím prilákali mnohých turistov. Kráčate nahor, no dávajte si pozor, pretože skôr či neskôr si vás vyhliadnu opice. Tie sú tu v Batu mimoriadne drzé a ak máte so sebou jedlo, buďte si istí, že o neho prídete. Neváhajú na návštevníkov skočiť, ba sa s nimi aj pobiť, ak nedostanú čo chcú. Opíc sú tu celé stáda a vidieť preletieť pred očami dvadsať makakov patrí k zážitkom. Hore na konci schodov sa ocitnete v obrovskej jaskyni. Má svoju atmosféru, má svoju mágiu a keď začujete hinduistické zvončeky či zacítite santalové drevo, budete si pripadať ako v rozprávke. Do toho piskľavý škrekot opíc, tváre ľudí, extáza pútnikov a zážitok je na svete. Kuala Lumpur je svet poskladaný z toľkých krásnych tvári, že sa na ne chcete pozerať zas a znovu.

Jaskyňa Batu a socha Murugana. Foto: Tomáš Kubuš

Malajzia
rozloha: 330 803 km2
obyvateľstvo: 32 730 000
zriadenie: federálna demokracia s konštitučnou monarchiou (sultán: Abdullah)
zloženie obyvateľov: 69 % Malajci a pôvodní obyvatelia, 23 % Číňania, 7 % Indovia
náboženstvo: islam 62 %, budhizmus 20 %, kresťanstvo 9 %, hinduizmus 6,5 %
jazyk: malajčina, čínština, tamilčina, angličtina
mena: malajský ringitt
HDP: 12 500 USD/osoba
hlavné mesto: Kuala Lumpur (administratívne centrum: Putrajaya)

Mešita Negara so svojim tyrkysovým dáždnikom namiesto strechy. Foto: Tomáš Kubuš

Zíde sa vedieť

Na cestu do Malajzie netreba žiadne vízum. Stačí platný cestovný pas a po prílete dostanete pečiatku a môžete tu zostať maximálne 90 dní. Platí to aj pre pevninskú aj pre ostrovnú časť krajiny.

Malajzia je vynikajúcim miestom aj pre návštevu okolitých krajín, pretože ani do Thajska, ani do Singapuru, Indonéziu či Bruneju nepotrebujete vízum a vďaka lokálnym lowcostovým aerolinkám sa do okolitých krajín viete dostať za pár desiatok eur.

Cestovanie po Malajzii je mimoriadne jednoduché. Spoločne s Thajskom sú krajinami, kde všetko funguje, ľahko sa tu dohovoríte po anglicky, máte tu kvalitné značenie a hustú sieť autobusov, ktoré prepájajú väčšie mestá. Malajzia má aj vynikajúcu infraštruktúru najmä na pevnine, keďže sever s juhom spája kvalitná diaľnica. Z Penangu to Kuala Lumpur vám bude cesta trvať cca 4 hodiny a z Kuala Lumpur do Singapuru tiež niečo okolo štyroch hodín.

Ak by ste chceli z Malajzie vyťažiť dovolenku pri mori, aj tento segment sa tu dnes rozvíja, a tak môžete objaviť viaceré ostrovy. Najznámejším spomedzi všetkých je Langkawi na samotnom severe krajiny, ale ak nechcete veľa turistov, pozrite sa na Perehantianské ostrovy ležiace na východnej strane Malajzie na miesta, kde končí Thajský záliv.

Malajzia je kotlom mnohých národov a všimnete si to najmä na jedle. To sa považuje za jedno z najrozmanitejších v rámci celého regiónu. Nájdete tu indické, malajské, čínske, indonézske, thajské aj západné vplyvy a budete fascinovaní, ak si dáte na raňajky masala dosu s masala čajom v indickej štvrti, na obed objavíte malajský rendang s kokosovým mliekom a večer vás prekvapí čínska polievka Hokkien Mee.

Nielen Borneo má v Malajzii čajové plantáže. Nájdete ich aj v pevninskej časti Malajzie a ležia v oblasti vysočiny Cameron Highlands. Miestny čaj, ktorý sa tu vyrába má ľahko zapamätateľný názov BOH. Môžete tu prespať v štýlovom hoteli, prechádzať sa medzi čajovníky a tešiť sa z chladnejšej klímy.

Miestna špecialita Claypot Rice, ryža s kuraťom v hlinenej miske. Foto: Tomáš Kubuš

Počas letných mesiacov krajinu sužuje monzún. Prvé náznaky sa objavujú začiatkom leta a ešte v septembri, prípadne októbri prší viac, než je obvyklé. Nie je to nič, prečo by ste museli rušiť svoju cestu, ale treba počítať s tým, že každý deň bude pršať. Väčšinou príde intenzívny dážď a o hodinku je preč.

Borneo má dve provincie Sabah a Sarawak a ak chcete aj miesta, kde nie je veľa turistov, vyberte sa do Sarawaku po stopách Bielych rádžov, Britov, ktorí v dobe kolonializmu vládli na tomto mieste ako „bornejskí králi“. Majú zaujímavú históriu a ich zakladateľom je James Brooke.

Vyberte sa trekovať do bornejskej džungle a zažijete unikátne veci. Nechoďte sami, ale s profesionálnym, lokálnym sprievodcom, ktorý pozná každý meter. Sami budete blúdiť a čo je dôležitejšie, nezbadáte tri štvrtiny zaujímavostí, ktoré si pre vás prales pripravil, pretože na ne nemáte trénované oko.

Z bornejského Kota Kinabalu sa do exotického sultanátu Brunej môžete vybrať aj loďou. Trvá cca štyri až päť hodín a cestou sa zastavíte aj na malom ostrovčeku menom Labuan, ktorý sa spája s 2. svetovou vojnou a ktorý je dnes bezcolnou zónou. Lacnejší alkohol ako tu už v Malajzii nekúpite. Má to však háčik, do Bruneju je jeho dovoz striktne regulovaný.

Malajzia vôbec nie ja drahou krajinou a cestovanie po nej je pomerne lacné. Perfektné hotely v Kuala Lumpur so štyrmi hviezdičkami nájdete už za 40 – 50 eur na noc. Skvelý streetfood ochutnáte na ulici pokojne aj za euro, a tak vám dovolenka či cesta Malajziou nezruinuje peňaženku.


Od autora ďalej ponúkame:

Nepál. Krása pod himalájskymi pahorkami
Uzbekistan: Rozprávka Hodvábnej cesty
Spojené arabské emiráty. Orient s víziou futurizmu