Prísne tajná operácia Tiger z 2. svetovej vojny bola spoločným cvičením britských a amerických vojsk, ako príprava na vylodenie v Normandii (Deň D). Velenie vybralo pláž Slapton Sands v anglickom grófstve Devon, pretože terénom a podmienkami pripomínala francúzsku pláž známu pod kódovým označením Utah. Dátum cvičenia bol stanovený na 22. – 30. 4.1944. Armáda kvôli nemu dokonca evakuovala asi tritisíc miestnych obyvateľov.

Päť týždňov pred samotným vylodením vo Francúzsku si malo asi 30 000 vojakov nacvičiť a skoordinovať útok. O ochranu oblasti sa staralo Britské kráľovské námorníctvo pri zátoke Lyme spolu s torpédovými člnmi, ktoré strážili oblasť Cherbourg, kde mali základňu nemecké S-booty. Prvá fáza cvičenia (22.- 25.4.) prebehla bez problémov.

To neplatilo o zvyšku. Vrchný veliteľ americký generál Dwight Eisenhower nechcel nechať nič na náhodu a požadoval čo najvernejšiu simuláciu toho, čo oddiely na normandských brehoch neskôr čaká. Tým myslel, aby vojaci videli, počuli a cítili atmosféru ozajstnej bitky. Preto prikázal vojakom, aby 50 minút pred cvičným vylodením spustili paľbu ostrou muníciou.

Dňa 27.4. bolo cvičenie pôvodne naplánované o 07:30 hod, ale americký kontraadmirál Don Pardee Moon vydal rozkaz, aby sa cvičenie presunulo o hodinu neskôr. Lenže k deviatim vyloďovacím plavidlám sa táto informácia nedostala a dorazili priskoro. Lode sa tak dostali pod vlastnú paľbu. Podľa odhadov tu zahynulo 450 mužov. Už nasledujúci deň tento zlý sen pokračoval. V skorých ranných hodinách v zátoke Lyme sa k cvičnému spojeneckému konvoju priblížilo deväť nemeckých rýchlych člnov, ktoré nezaregistrovali ani britské radary. Nemecké torpéda zasiahli tri a potopili spojenecké lode, a bez poškodenia zmizli na mori. O život prišlo ďalších tristo vojakov.

O cvičnej operácii Tiger sa verejnosť dozvedela až do roku 1984, keď odhalili pomník na počesť 749 mužov, ktorí v nej prišli o život. Hoci nepodarené cvičenie stálo trikrát viac obetí ako vylodenie na francúzskej pláži Utah (197 mŕtvych), podľa historikov malo zmysel. Inak by boli straty oveľa vyššie. Cvičenie ukázalo, že veľa vojakov si nevedelo správne nasadiť plávajúcu vesty a zbytočne sa utopilo. Opravili sa aj komunikačné systémy.

Mohlo by vás zaujať:

Operácia Jubilee: Krvavé fiasko pri Dieppe
Operácia Bagration: Poriadna facka Wehrmachtu na východe
Operácia Overlord: Vylodenie, ktoré urýchlilo porážku Hitlera