S prehľadom azda najvydarenejší ročník počas 65-ročnej histórie pretekov. Cyklistické podujatie Okolo Slovenska prilákalo množstvo zvučných mien, z ktorých najväčšiu pozornosť pútal Žilinčan Peter Sagan. Generálny riaditeľ pretekov Peter Privara v rozhovore pre náš mesačník vysvetľuje aj to, ako Sagan doslova pobláznil slovenských fanúšikov.

Panuje z pohľadu organizátora maximálna spokojnosť s pretekmi?
Všetci boli spokojní, od divákov sponzorov a kompletne celého zázemia. Taká eufória na Slovensku ešte nebola – 10-tisíc ľudí na každej etape a celkovo sledovali podujatie vyše 100-tisíc divákov. Najkrajší darček pre nás organizátorov bolo celkové víťazstvo Petra Sagana. Rovnako nás teší aj účasť ďalších špičkových pretekárov z celého sveta. Premiérovo sme sa dostali na obrazovky Eurosportu a diváci videli priame prenosy zo všetkých etáp. Navyše, v každej dedine aj v mestách, v každej zákrute a na každom stúpaní panovala výborná atmosféra.

Dá sa váš produkt v ďalších rokoch ešte viac vylepšiť či ste na svojom limite možností?
V minulosti sme si povedali, že prvoradá je bezpečnosť. Potom sme si dali za cieľ skvalitniť služby, čo sa nám aj na základe reakcií jednotlivých tímov podarilo. Zlepšili sa takisto cesty. Prajem si, aby sme dokázali v budúcnosti vyrábať ešte dlhšie priame prenosy aspoň na úrovni dvoch hodín. Z hľadiska účasti je päť až sedem World Tour tímov ideálny počet vzhľadom na dĺžku pretekov. Momentálne nechceme počet družstiev z najvyššej ligy zvyšovať. Niekedy to nie je ani o prítomnosti veľkých hviezd, ale o kvalite a atraktivite jednotlivých etáp i celých pretekov.

Žltý dres a celkový triumf zaslúžene získal Peter Sagan. Foto: okoloslovenska.com

Viaceré etapy nedávno končili hromadným dojazdom pelotónu. Neplánujete tento scenár oživiť koncovkou v náročnejšom stúpaní?
Uplynulé dva ročníky sme prispôsobili prípadnej účasti Petra Sagana. Hovorí sa o možnosti dojazdu na Kráľovu hoľu, ale to by sa nám asi slovenskí fanúšikovia nepoďakovali, ak by v záverečnej etape prišiel o žltý dres a skončil desiaty. Treba si uvedomiť, že každá krajina má svoj špecifický ráz. Na Okolo Beneluxu bude vždy rovina, na Okolo Katalánska budú kopce a na Slovensku klasikárske etapy.

Okrem Sagana ste na Slovensko priniesli ďalšie zvučné mená, páčilo sa im po všetkých stránkach v našej krajine?
Obzvlášť oceňujem prístup Chrisa Frooma. Bol veľmi trpezlivý pri práci s fanúšikmi aj s médiami. Ochotne rozdával podpisy a rozhovory. Účasť cyklistických osobností v ďalšom ročníku bude závisieť od toho, ako si tímy nastavia sezónu aj od trate budúcoročných majstrovstiev sveta v Austrálii. Možno niekto nepošle hviezdu na šampionát a tá príde na Slovensko. Vo svetovom pelotóne máme približne 50 cyklistov, ktorí sú schopní pritiahnuť divákov a médiá. Dvadsať z nich pôjde do Austrálie a niekoho z tých zvyšných môžeme zavolať k nám.

Počas prológu v Košiciach bol Peter Sagan najväčšou hviezdou. Foto: okoloslovenska.com

Do najlepšej desiatky v rámci niektorej z etáp sa vošli aj Lukáš Kubiš a Matúš Štoček. Potešil vás tento vzlet ďalších Slovákov?
„Pred poslednou etapou sme mali v elitnej dvadsiatke celkového poradia spomenutú trojicu Slovákov. Škoda, že Lukáš Kubiš sa nedostal do úniku v záverečnom dni. Ostal posledný z pelotónu, ktorému sa nepodarilo poskočiť do čelnej skupiny. Je to cyklistická tragédia a situácia, ktorá sa nedá zmeniť. Doskočiť si dopredu vedel akurát tak Peter Sagan v časoch najväčšej slávy. Bola to smola, keďže Lukáš je cyklista, ktorý by sa mohol odraziť z kontinentálneho tímu na vyššiu úroveň. Ak by sa ocitol v úniku, mohol skončiť v celkovom poradí do desiateho až dvanásteho miesta a jeho cena na trhu by bola iná.“

Dá sa objektívne zhodnotiť, že práve Okolo Slovenska bolo v roku 2021 najväčším športovým podujatím na Slovensku?
Skúsme sa nepretláčať a skôr tešiť z toho, že máme hokejové, futbalové, tenisové i cyklistické podujatia. Je ťažko hodnotiť kolektívny šport a ich vrchol sezóny napríklad v podobe majstrovstiev sveta, kde aréna má kapacitu okolo 10-tisíc ľudí. Toľko prišlo na Sagana pri jednej etape, stovky fanúšikov bolo na kopcoch. Nemám to z vlastnej hlavy, ale na námestie v Košiciach vraj prišlo viac ľudí pri prológu ako na pápeža, i keď na tom mieste v danom okamihu nebola ohlásená návšteva. Opakujem, tešme sa z toho, že aj na Slovensku vieme zorganizovať kvalitné medzinárodné podujatia.

Foto: okoloslovenska.com

Najväčšie úspechy Petra Sagana
– majster sveta v rokoch 2015, 2016 a 2017,
– sedemnásobný držiteľ zeleného dresu na Tour de France,
– bodovaciu súťaž vyhral aj na Giro d´Italia,
– víťaz Okolo Flámska, Paríž-Roubaix,
– sedemnásobný majster Slovenska.

Už čoskoro by ste mali predstaviť miesta v rámci nového ročníka. Budú to zaujímavé novinky?
Evidujeme nejaké mestá, ktoré už prejavili záujem. Musíme si pozrieť cesty, možnosti ubytovania a podmienky pre tímy. V novembri by sme chceli nahrubo predstaviť budúcoročnú trasu.

Budúci ročník bude aj s Petrom Saganom?
Zatiaľ nevie nič sľúbiť, je členom nového tímu. Avšak už sme spolu komunikovali a celkom sa mu na Slovensku páčilo, no musíme vylepšiť drobné veci. Bude to zaujímavé, lebo budúcoročné majstrovstvá sveta budú v Austrálii a očakávame problémy s presunom po našom podujatí. Už však teraz viem, že viacero tímov prisľúbilo účasť na Slovensku, lebo sme si urobili dobré meno.

Slovenské cesty ovládol domáci jazdec Peter Sagan. Foto: okoloslovenska.com

Žltý dres je v správnych rukách? Pri Saganovi sme boli zvyknutí na inú farbu pri jeho konečnom umiestnení.
Okrem prológu, kde skončil na desiatom mieste, bol stále medzi najlepšími. Bojoval o sekundy, hýril aktivitou a určite bol najviditeľnejším pretekárom. Za mňa by som pridal, že aj najbojovnejším a je zaslúženým víťazom.

Stále viac a viac sa vynára otázka, či Peter Sagan bude patriť medzi cyklistickú elitu. Váš pohľad?
Marc Cavendish má vyše 37 rokov a ožil pri prestupe do nového tímu, teda vo veku by som problém nehľadal. Peter vždy v novom tíme mal dobré tie prvé sezóny, ak mu zdravie vydrží, tak verím, že to bude dobré. Akonáhle niekde prišiel, tak bol oživením pre celý tím a šiel výkonnostne hore. Taká Bora patrila medzi menšie tímy, dnes je vďaka Petrovi medzi top tímami pelotónu.

Foto: okoloslovenska.com

A čo slovenská cyklistická budúcnosť? Je po Saganovi obrovská výkonnostná diera?
Čakáme niekoľko rokov na ďalší talent. Zatiaľ Erik Baška neukázal naplno vo veku 27 rokov svoj potenciál, no rastie nám veľmi silná kategória v junioroch a kadetoch. Tam vidím, že ak vydržia, tak nás čaká výborná generácia. My nemôžeme mať ako Taliani či Francúzi veľké tímy, kde je pre nich cyklistika náboženstvom, ale vieme vyslať na Tour de France dvoch jazdcov, ktorí budú vzorne hájiť slovenské farby.

Peter Privara
– rodák z Čadce,
– úspešný československý reprezentant v cyklistike,
– od roku 2011 je prezidentom Slovenského zväzu cyklistiky,
– riaditeľ pretekov Okolo Slovenska,
– vo voľnom čase sa venuje aj lyžovaniu či hokeju,
– v roku 2021 oslavoval okrúhlych 60 rokov,
– jeho syn Peter Benjamin Privara je veľká tenisová nádej Slovenska.


Mohlo by vás zaujať:

Pohľady uprené do Francúzska: Tour de France
Krvavý reštart: Cyklisti padali ako hrušky často nie vlastnou vinou
Cyklisti, pozor! Je tu ISN