Miesto bolo zaujímavé už v stredoveku, kedy na hromade skál v bažinatej krajine stála opevnená stavba kontrolujúca cestu z Paríža do Senlis. V 14. storočí bol malý opevnený zámok počas Storočnej vojny vyplienený, aby bol neskôr opäť opravený. Rod d’Orgemont panstvo získal v roku 1386, a odvtedy nebolo nikdy predané, iba sa dedilo. Začiatkom 16. storočia získala zámok Anne de Montmorency, čo sa podpísalo na jeho renesančnej architektúre. Louis II de Bourbon po zdedení majetku povolal najväčších umelcov (Molièra, Racineho, La Bruyèra, Bossueta …), aby pozdvihli Chantilly do krásy kráľovského dvora. Roku 1719 Louis-Henri, vojvoda z Bourbonu, dal svojmu architektovi navrhnúť novú klasickú budovu na základoch starého zámku, ako aj Veľkú stajňu. Sídlo patrilo niekoľkým kniežacím dynastiám, ktoré prispeli k jeho rozvoju v priebehu uplynulých storočí.

Súčasný komplex sa skladá z Malého zámku (postaveného v 16. storočí), Veľkého zámku (postaveného v 19. storočí), zámočku Enghien, Veľkých stajní a priľahlých parkov (155 hektárov), jazier a štýlových záhrad. Na prvý pohľad vidieť, že francúzska šľachta si vedela dopriať.

Foto: pixabay.com / cristouclap

Info pre turistov: Zámocké sídlo patrí dlhodobo k vyhľadávaným turistickým destináciam. Z Paríža sa sem viete autom dostať za hodinu a pol (cca 50 km na sever). Návštevníci tu obvykle strávia celý deň, a aj tak všetko neuvidia. Sídli tu viacero múzeí, napr. umenia a koní. Kvôli vzácnym zbierkam a architektúre je Chantilly považované za jednu z najlepších a najznámejších galérií na svete. Celodenný lístok pre osoby nad 17 rokov je 17 € (zľavnený pre deti do 7 do 17 rokov je 13,50 €). Ak máte pocit, že chcete vidieť čo najviac, a máte vyhradené dva dni, tak za dvojdenný dospelý lístok zaplatíte 23 € (zľavnený 18 €). Rodinný celodenný stojí sympatických 48 €. Je možnosť si však kúpiť iba vstupenky na rôzne vystúpenia koní.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Caerphilly
Hrady a zámky Európy: Seebenstein
Hrady a zámky Európy: Helfštýn