Ok, nebudeme napínať – reč je o kolumbijskej rieke Caño Cristales, ktorá preteká pohorím Serranía de la Macarena. Má dĺžku približne sto kilometrov a najväčšiu šírku namerali dvadsať metrov. Čo je na nej také zaujímavé? Že je riekou piatich farieb. Konkrétne žltej, modrej, zelenej, čiernej a ružovej. Skalnaté dno je tvorené horninou  kvarcitom starým cca 1,2 miliardy rokov. Piesky na dne dávajú žltú farbu, modrú zabezpečuje odraz neba z vodnej hladiny, zelená je mach, čiernej farby sú skaly, a nakoniec ružové sfarbenie je výsledkom rastu endemických druhov vodných rastlín čeľade Macarenia clavígera. Voda rieky je kvôli nedostatku živín a malých častíc mimoriadne čistá.

Caño Cristales je dravo tečúca rieka s množstvom perejí a vodopádov. Malé kruhové jamy známe ako obrovské panvice sa nachádzajú v mnohých častiach koryta, ktoré boli vytvorené kamienkami alebo kúskami tvrdších hornín. Ak jeden z takých úlomkov horniny spadne do dutiny, otáčajúc sa vodným prúdom začne postupne vyrývať pôvodnú skalu čím zväčšuje rozmery jamy.

Ak chcete navštíviť tento prírodný zázrak, musíte sa dostať do dediny La Macarena v regióne Meta. Odtiaľ na kanoe splavíte rieku Guayabero do národného prírodného parku Sierra de La Macarena, kde sa pestrofarebná Caño Cristales nachádza. Nezabudnite sa ale vopred dať zaočkovať proti žltej zimnici.

Mohlo by vás zaujať:

Poznáte najsmrteľnejšiu rieku na svete?
Krížom – krážom Kolumbiou: Našťastie to nie je iba drogový raj
Exotické chute tropického ovocia: Poznáte jedlý kaktus?