Vedci z Harvardovej univerzity uskutočnili štúdiu, ktorej závery boli uverejnené v lekárskom časopise European Urology, a aj na webe mashable.com. Na vzorke takmer 32 000 dobrovoľníkov overili teóriu, či častá ejakulácia (či už pri párovom sexe alebo navodená masturbáciou) predchádza vzniku rakoviny prostaty. Tá priemerne postihuje jedného z ôsmich mužov. Dôležitým parametrom bola ale frekvencia výronov.  Odporúča sa ejakulovať aspoň 21x do mesiaca! To je číslo dosiahnuteľné skôr pre mladoženáčov, ale aspoň svojpomocne (lebo nie vždy sa nájdu ochotné partnerky) by sa oň mali postarať aj staršie ročníky.

Foto: unsplash.com / Dainis Graveris

„Vo veľkej americkej štúdii sme hodnotili, či frekvencia ejakulácie počas dospelosti súvisí s rizikom rakoviny prostaty,“ uviedli autori štúdie. „Zistili sme, že u mužov, ktorí vykazujú vyššie skóre v porovnaní s nižšou frekvenciou ejakulácie v dospelosti, je menšia pravdepodobnosť, že budú následne diagnostikovaní s rakovinou prostaty.“ Vedci si ale stále nie sú celkom istí, prečo to tak môže byť. Niektorí sa domnievajú, že častá ejakulácia pomáha prostate sa zbaviť  rakovinotvorných látok alebo napomáha znižovať riziko jej zápalu. Minimálne také manuálne uspokojenie vie pomôcť večer lepšie zaspať ale dobre pomáha pri odbúraní stresu.

Napríklad iná štúdia vykonaná v roku 2008 ukázala, že u mužov bola prekvapivo vyššia pravdepodobnosť rakoviny prostaty, ak mali v 20 a 30 rokoch vyššiu sexuálnu aktivitu (vrátane masturbácie). Jedno je ale isté, muži by mali pozornejšie sledovať zdravotný stav svojej prostaty. Jej ochorenie častejšie postihuje starších, vyšších, obéznejších a fyzicky menej aktívnych mužov.

K téme:

Riziko rakoviny prostaty si viete znížiť aj chutným spôsobom
Komu viac hrozí rakovina prostaty?
Perfektný liek na prostatu nekúpite. Doprajte jej spánok