Break.sk
  • Lifestyle
  • Zaujímavosti
  • Autá
  • Šport
  • Cestovanie
  • Gastro
  • Techno
No Result
View All Result
  • Lifestyle
  • Zaujímavosti
  • Autá
  • Šport
  • Cestovanie
  • Gastro
  • Techno
No Result
View All Result
Break.sk
No Result
View All Result
Domov Lifestyle

Spoznali sme profesora Alberta Dohorela a jeho výnimočné laboratórium „SVET BEZ DYMU“

Výnimočné laboratórium približuje víziu sveta bez dymu a zážitok sme mali naozaj jedinečný. V jeho prostredí sme sa dozvedeli, aké sú hlavné riziká spojené s fajčením klasických cigariet, ale aj to, čo sa deje pri procese spaľovania tabaku. Zoznámili sme sa s hlavnými faktami o nikotíne, rovnako i s princípmi fungovania moderných bezdymových alternatív v porovnaní s klasickými cigaretami a dôležitými rozdielmi medzi nimi. Sprievodcom tejto jedinečnej iniciatívy bol virtuálny popularizátor vedy, výnimočný profesor Albert Dohorel, ktorý nám jednotlivé fakty zrozumiteľne vysvetlil v sérii tematických videí. Vďaka využitiu technológie Motion Capture pred nami ožila postava samotného profesora Dohorela, ktorému sme mohli klásť dôležité otázky. Hlas profesorovi prepožičal slovenský herec Peter Gecík. Jedinečná technológia je využitá na zaznamenávanie pohybov tela a hlavy, ktoré sú prenesené na vopred vytvorený digitálny model. V prípade „Sveta bez dymu“ je tak využitie Motion Capture posunuté až na možnosť živého rozhovoru s virtuálnou postavou. Vôbec prvýkrát na Slovensku bolo laboratórium predstavené verejnosti 8. mája na námestí pri nákupnom centre Eurovea v Bratislave, kde bude umiestnené až do 26. mája. So „Svetom bez dymu“ a unikátnym vedcom, profesorom Albertom Dohorelom, sa môžete zoznámiť aj na interaktívnej stránke www.svetbezdymu.sk.

V laboratóriu profesora Dohorela môžete vidieť jeho pokusy a najnovšie technologické poznatky týkajúce sa Sveta bez dymu. Philip Morris sa výskumu a vývoju bezdymových zariadení venuje viac ako 20 rokov. Foto: PMI

Spoločnosť Philip Morris International (PMI) sa výskumu a vývoju bezdymových alternatív cigariet venuje viac ako dvadsať rokov s ambíciou umožniť dospelým fajčiarom, ktorí by inak pokračovali vo fajčení cigariet, prechod na menej rizikový variant. Do vývoja a vedy v tejto oblasti investovala PMI viac ako 8 miliárd dolárov a vo svojom švajčiarskom vývojovom centre zamestnáva viac ako 430 vedcov, inžinierov a expertov. Tí sa okrem výskumu podieľajú na vôbec najrozšírenejších klinických štúdiách v tabakovom a nikotínovom priemysle na svete.

V laboratóriu môžete vidieť niekoľko názorných ukážok, napríklad porovnanie aerosolu z bezdymového zariadenia a dymu z klasickej cigarety. Foto: PMI

„Veríme, že každý dospelý fajčiar má právo na prístup k vedecky podloženým informáciám o bezdymových alternatívach, ktoré sú pre jeho zdravie, oproti klasickým cigaretám, preukázateľne lepšou voľbou. Preto v snahe informovať širšiu verejnosť o výsledkoch vedeckého pokroku na tomto poli prichádzame s iniciatívou „Svet bez dymu“. Prostredníctvom tejto aktivity sa dospelým slovenským fajčiarom snažíme názorne vysvetliť rozdiel medzi horením a zahrievaním tabaku, čo horenie so sebou prináša a prečo nastal čas zvážiť lepšie alternatívy. Najmodernejšie technológie 21. storočia nám dnes túto šancu dávajú,“ hovorí Petr Šedivec, generálny riaditeľ Philip Morris Slovensko.

Fajčiarom v laboratóriu názorne vysvetľujú rozdiel medzi horením a zahrievaním, čo so so sebou horenie prináša a prečo nastal čas na menej rizikové alternatívy. Foto: PMI

Z najnovších prieskumov vyplýva, že menej ako polovica dospelých slovenských fajčiarov označuje za hlavnú príčinu škodlivosti fajčenia pre ľudské zdravie práve chemické látky, ktoré vznikajú počas horenia tabaku. Pritom sú to práve tieto látky, ktoré spôsobujú ochorenia spojené s fajčením. Odborníci sa zhodujú, že nikotín, ktorý je síce návykový a nie je bez rizika, nie je hlavnou príčinou týchto ochorení.

Foto: PMI

Nové interaktívne laboratórium „Svet bez dymu“ a cieľ tejto jedinečnej osvetovej iniciatívy je priblížiť dospelým fajčiarom a ich blízkym vedu a výskum, ktoré stoja za modernými bezdymovými nikotínovými alternatívami, a pomáhajú zlepšiť kvalitu života pomocou odstránenia cigaretového dymu. Doterajšie vedecké poznatky z tejto oblasti sú verejnosti dostupné zrozumiteľnou formou, ktorá má pomôcť pochopiť a vybudovať dôveru k menej škodlivým alternatívam v porovnaní s fajčením klasických cigariet. 

Stručný vedecký životopis výskumníka

Matka: Radomila Dohorelová, narodená vo Zvolene
Otec: Stefan Günther Uhrenunruh, narodený vo Švajčiarsku v obci Frauenkappelen v kantóne Bern

Vzdelanie
– gymnázium vo Zvolene
– vysoká škola Wilhelm Tell Universität Emmentalerloch
– doktor technických vied: odbor Popularizácia vedy

Dôležité okamihy zo života profesora Dohorela

– Ako žiak základnej školy sa prihlásil na súťaž mladých vynálezcov v Ženeve. Do finálovéhokola priniesol model islandskej ľadovej sopky Eyjafjallajökull, vlastnoručne vyrobený zo sadry, naplnený horľavou zmesou celuloidu a nastrúhaných prskaviek. Model takmer vyhral prvú cenu, ale pri soptení sa z jeho krátera vyvalil oblak dymu, ktorý spustil poplach a protipožiarne sprchy zaliali celú budovu. Albert síce prišiel o cenu, no získal riaditeľské pokarhanie a obdiv svojich spolužiakov. Budúci ročník súťaže potom vyhral s vylepšeným modelom sopky, v ktorom dym nahradil bezpečnou hmlou zo suchého ľadu.

– Ešte ako dieťa prekvapil na Vianoce celú rodinu svojím vynálezom nedymiacej vonnej tyčinky, ktorá sa zahrievala statickou elektrinou (ebonitová tyč + líščí chvost).

– Jeho švajčiarsky dedo Wilibald Uhrenunruh (otcov otec) bol v mladosti nádejným cyklistom – vynikal hlavne v horských prémiách. Potom ale začal fajčiť, strácal dych, a nakoniec mohol jazdiť už len z kopca. Albert sa rozhodol, že dedovi pomôže. Stavil sa s ním, že ak dokáže prejsť na bicykli sto metrov a pritom žonglovať, dedo prestane fajčiť. Albert stávku vyhral, dedo splnil svoj sľub a fajčiť prestal. Potom naopak on prehovoril Alberta, aby s ním začal jazdiť na bicykli po alpských chodníkoch a aby spolu naháňali divoké svište.

– Na základe svojho osobného zážitku s dedom Wilibaldom začal Albert študovať na vysokej škole popularizáciu vedy, aby dokázal presvedčiť o životnom štýle bez dymu čo najviac ľudí.

– Ešte na univerzite založil Albert s Ursulou, svojou kolegyňou z rovnakého ročníka, start-up na výrobu nedymiacich udiarní.

– Čoskoro po návrate na Slovensko vynašiel Albert pre milovníkov nostalgických jázd vlakom, ktorým záleží na ekológii, nedymiacu parnú lokomotívu, v ktorej kotle sa namiesto uhlia mení voda na paru za pomoci elektriny z fotovoltaických panelov na streche.

– Profesor Dohorel so svojimi priateľmi plánuje založiť občiansku iniciatívu na premenovanie mesta Dymovo na Nedymovo, Horehronia na Nehorehronie či mesta Žiar nad Hronom na Teplo nad Hronom.

– Profesor Dohorel vylepšuje ľudové obyčaje: dva týždne pred Veľkou nocou, na tzv. Smrtnú nedeľu chce namiesto tradičného pálenia Moreny zaviesť váľanie Moreny. Figúry Moreny už nebudú horieť, ale ľudia ich budú kotúľať z kopca. Pritom môžu zároveň čistiť prírodu od ohorkov alebo vysádzať mladé stromčeky.

Foto: PMI

Aktuálne číslo

Najčítanejšie

  • Ako semeno prospieva ženskej duši… prehltnúť či vypľuť?

    Ako semeno prospieva ženskej duši… prehltnúť či vypľuť?

    0 zdieľaní
    Share 0 Tweet 0
  • (Ne)bezpečné lipómy: Do akej miery je tuková hrčka nebezpečná?

    0 zdieľaní
    Share 0 Tweet 0
  • TOP 10: Najnebezpečnejšie zamestnania na svete

    0 zdieľaní
    Share 0 Tweet 0
  • Sexturizmus: Kde si môžete skvele užiť, čo telo ráči?

    0 zdieľaní
    Share 0 Tweet 0
  • Svet drahých a luxusných cigár. Koľko stoja najdrahšie?

    0 zdieľaní
    Share 0 Tweet 0

Partneri

logo Žilinský Večerník
logo Publishing House
logo Nový Čas Nedeľa
Facebook Pagelike Widget
Break.sk

BREAK © 2024 PUBLISHING HOUSE, a. s.

Užitočné odkazy

  • Inzercia
  • Cenník
  • Etický kódex
  • Štatút
  • Predplatné

Sociálne médiá

No Result
View All Result
  • Lifestyle
  • Zaujímavosti
  • Autá
  • Šport
  • Cestovanie
  • Gastro
  • Techno

BREAK © 2024 PUBLISHING HOUSE, a. s.