Ktovie, či sa k Schumacherovi vôbec niekto priblíži – hovorilo sa v roku 2004, keď sa nemecký pilot formuly 1 prepracoval k svojmu siedmemu titulu majstra sveta. Prešlo len 16 rokov a už má nasledovníka. Aj Brit Lewis Hamilton sa môže pochváliť rovnakým počtom titulov. V polovičke novembra po triumfe na Veľkej cene Turecka si totiž v predstihu zabezpečil svoju siedmu majstrovskú korunu. Avšak 35-ročný Brit tvrdí, že sa ešte len rozbieha.

„Je to zvláštne, ale naozaj mám taký pocit. Fyzicky som na tom mimoriadne dobre. Aj keď bol tento rok výzvou, ani sám neviem, ako som si s tým všetkým poradil. Chvíľami som tomu neveril, to priznávam, ale ľudia okolo mňa mi vždy ukázali ten správny smer,“ teší sa Hamilton. V počte víťazstiev na Veľkých cenách už britský jazdec Schumachera predbehol, vedie 94:91. V počte nepretržitých titulov po sebe ešte nemecký pretekár vedie 5:4, no ak sa vo svete formuly 1 v nasledujúcej sezóne nič nepredvídané nestane, dorovná Hamilton Schumachera aj v tomto meradle. Je to jednoducho najjagavejšia hviezda tohto športu súčasnosti.

Talent už od detstva
A pritom to tak spočiatku vôbec nevyzeralo. Hamilton bol talent odmalička. Za volantom sedel už ako šesťročný, otec Anthony mu kúpil motokáru už o rok neskôr a ako tínedžer zbieral jedno prvenstvo v mládežníckych kategóriách za druhým. V 23 rokoch sa stal po prvý raz majstrom sveta aj v seriáli formuly 1. No trvalo dlhých šesť rokov, kým svoj úspech dokázal zopakovať. Od triumfu v roku 2014 je však dnes 35-ročný Lewis nezastaviteľný. Víťaznú sériu mu dokázal prerušiť len Nemec Nico Rosberg v roku 2016, keď Brita v konečnom súčte porazil o päť bodov. Odvtedy však majú najprestížnejšie preteky sveta opäť rovnakého kráľa – Hamiltona. „Sedem triumfov svetového šampióna je neuveriteľné číslo. Za hranicou možného. Každý jeden ročník bol ťažký, no spolu sme to dokázali. Je to odkaz pre všetky deti, ktoré majú rovnako nesplniteľné sny, ako som mal ja. Je možné ich naplniť, len sa nesmiete vzdať,“ vraví Hamilton.

Motoristickí experti sa okamžite začali prieť, kto je z dvojice Schumacher – Hamilton lepší jazdec. Na jednoznačnej odpovedi sa však ťažko zhodnúť aj preto, že časy, keď vyhrával Schumacher, sa od tých dnešných predsa len líšia. Štatisticky sa však Hamilton môže už na budúci rok na čele poradia osamostatniť. Ročník 2021 štartuje 21. marca v austrálskom Melbourne a vyvrcholí začiatkom decembra v Abú Zabí.

Ročne si zarobí 42 miliónov eur
Dovtedy si rodák z mestečka Stevenage, severne od Londýna, môže užívať zaslúžený oddych v domoch, ktoré si vďaka rozprávkovým zárobkom (jeho majetok sa odhaduje na zhruba 240 miliónov eur) môže dovoliť. Hamilton, ktorý si vraj ročne zarobí 42 miliónov, vlastní okrem vily na anglickom vidieku v hodnote 20 miliónov eur obrovský apartmán vo švajčiarskom Nyone s výhľadom na Ženevské jazero, v ktorého tesnom susedstve si kúpil byt aj Fernando Alonso či Felipe Massa. Lewis vlastní aj byt v Monte Carle či apartmán v New Yorku v slávnej štvrti Manhattan s rozlohou vyše 6500 metrov štvorcových vrátane plaveckého bazéna. Lewisovou susedkou je herečka Jennifer Lawrence, hviezda filmovej série Hry o život (Hunger Games). Jeho najväčším miláčikom je však pes – buldog Roscoe, ktorý svojho pána často sprevádza aj na pretekoch po celom svete. Ktovie, čo hovorí na Hamiltonovu vášeň pre vegánstvo. Lewis sa totiž rozhodol nedávať mäso ani svojmu štvornohému miláčikovi. „Keď jedol mäso, mal problémy s dýchaním a boleli ho kĺby. Navyše mal z toho aj kožnú alergiu. Tak mu ho nedávam,“ priznáva jeden z najlepšie platených britských športovcov súčasnosti. Pes je vraj po zmene stravy ako vymenený. Veterinári ho však za podobný počin kritizovali. Vraj psa oberá o potrebné vitamíny.

S notesom a štetcom
Za volantom však Britovi niet čo vyčítať. Lepšieho jazdca formula 1 v posledných rokoch nemala. A možno ani hĺbavejšieho. Lewis chodí po svete zásadne s notesom, kde si zapisuje svoje myšlienky. „Občas mi niečo napadne pri behu, ale najčastejšie v lietadle, vo výške 10-tisíc metrov. Možno preto, že tam mám vždy dostatok času premýšľať,“ priznal sa v rozhovore pre magazín Gentleman’s Journal. „A ešte si rád kreslím. Už od detstva sa pritom dokážem výborne odreagovať,“ vraví.

Mohlo by vás zaujať:

Virtuóz, ktorý dokonale ovládal aj volant
Posaď sa do F1 a pretekaj proti najlepším
Vraj lyže vyšli z módy. Na zjazdovku už len v monoposte F1