Dostal geniálny základ v tom, že sa tu miešajú národy, náboženstvá, etniká, kedysi bol dôležitým prístavom, a tak tu za desaťročia vznikla gastronomická scéna, akú mu môže závidieť celý svet. Singapur je drahé mesto, patrí k najdrahším v Ázii, ale ak si chcete vychutnať michelinský podnik, zaplatíte len pár dolárov. Ako je to možné? Singapur totiž v sebe ukrýva dva streetfoodové podniky, ktoré dostali prestížnu hviezdu a streetfood sa okamžite katapultoval do výšin. Vyberme sa za nimi.

Vitajte v Singapure
Singapur je fascinujúce miesto. Leží na najjužnejšom bode juhovýchodnej Ázie, na špičke Malajského polostrova a bolo predurčené na to, aby sa v ňom tvorila história. Je ťažké, takmer nepredstaviteľné, že pred 300 rokmi tu boli len drevené rybárske chatrče a dnes je symbolom supermoderného, futuristického mesta, ktoré predbehlo svoju dobu. To, že ostrov v tvare diamantu je skutočným drahokamom, vytušil Sir Thomas Raffles a v roku 1819 pripojil Singapur k britskej korune. Ten sa rýchlo zmenil na kozmopolitné mesto a tento trend pokračuje aj dnes. Za posledné roky tu vyrástli projekty, na ktoré by si trúfol len Dubaj a Singapur sa stal mestom budúcnosti. Ruka v ruke so Singapurom kráča gastronómia, ktorej sa tu jednoducho nevyhnete. Mesto má všetky predpoklady na to, aby bolo najchutnejším miestom sveta. Dominuje tu čínska, indická, malajská či ázijská kuchyňa, ale akákoľvek svetová kuchyňa vám napadne, nájdete ju tu. Singapur má svoje gastronomické brány otvorené pre všetkých, pretože sa tu najete za euro, ale pokojne za ochutnávkové menu v top reštaurácii zaplatíte aj pár stoviek. Dnes je Singapur už na 10. priečke v celosvetovom rebríčku v počte michelinských reštaurácií. Napočítali by ste ich tu viac ako 40, dve z nich majú dokonca po tri hviezdičky.

Potulky Chinatownom. Foto: Tomáš Kubuš

Michelin loví vo vodách streetfoodu
Singapur je unikátnym miestom, pretože v roku 2016 zaplnil titulky azda všetkých novín či časopisov, ktoré sa venujú svetovej gastronómii. Bol to doslova gastronomický šok, pretože po prvýkrát v histórii dostali michelinské hviezdy „obyčajné“ stánky so singapurským streetfoodom. Žiadne nablýskané reštaurácie s čašníkmi v oblekoch, žiaden supermoderný interiér ani najkrajšie panoramatické výhľady na mesto. Neminiete v nich ani polovicu výplaty, aby ste dostali guľôčku, kde sa mieša chuť japonského ramenu a thajského tom yumu. Nič také tieto stánky nemali. Zaujali však svojím príbehom a kvalitným jedlom, za ktorým sú desiatky rokov práce. Nastal tu zlom a streetfood sa katapultuje do mysle bežných ľudí, ktorí dovtedy možno nerozmýšľali nad tým, že by sa išli najesť do rušnej čínskej tržnice singapurského Chinatownu a na plechových stoloch by si vychutnali kura v sójovej omáčke. Gastronómia sa vyvíja a dnes je práve streetfood v Singapure obrovským lákadlom, bez ktorého by mesto stratilo svoju chutnú dušu. Byť v Singapure a nejesť na ulici by bol hriech. Vyberme sa ochutnávať streetfood do michelinských podnikov.

Stánok Hawker Chana v komplexe Chinatown. Foto: Tomáš Kubuš

Hawker Chan
Symbolom singapurskej streetfood scény sa v roku 2016 stal nenápadný šéfkuchár Chan Hon Meng, ktorého v meste všetci poznajú pod menom Hawker Chan. Až dva stánky ozdobili prestížnou hviezdou, ale Hawker Chan na seba vzal všetku slávu a odrazu do jeho podniku začali prúdiť davy ľudí tvoriace niekoľkohodinové rady, aby ochutnali jeho kuchyňu. Narodil sa farmárskym rodičom v malajskom štáte Ipoh, no jeho poslaním nebolo obrábať polia či starať sa o dobytok, a tak sa ako 15-ročný chlapec vybral do 500 kilometrov vzdialeného Singapuru s cieľom nájsť si prácu ako kuchár a zarobiť si na vlastný život. Šikovnosťou sa v Singapure presadíte, a tak sa Chan dostal do podniku, kde sa zdokonaľoval pod vedením šéfkuchára z Hongkongu, ktorý v ňom zasial to, čo po toľkých rokoch mohol pozbierať. Svoju prvú reštauráciu, ak týmto honosným názvom môžeme nazvať maličký stánok na druhom poschodí čínskej tržnice, otvoril v roku 2009. Každé ráno skoro vstával, aby mohol prísť variť a celé dni sa niesli v chutnej rutine. Možno by to tak bolo aj dnes, ak by si ho nevšimol Michelin a v roku 2016 mu udelil jednu hviezdičku, čím sa začalo streetfoodové šialenstvo. Titulky hovorili o najlacnejšej michelinskej reštaurácii v histórii a ľudia boli fascinovaní tým, že sa najedia v „michelinke“ za 2 až 3 eurá. Dnes má Hawker Chan v Chinatown komplexe stále svoj stánok, ale za posledné štyri roky rozšíril svoje impérium na kamenné podniky. Dnes sa môže popýšiť 12 prevádzkami v 6 krajinách sveta!

Hore: Kura v sójovej omáčke dostalo „michelinku“. Dole: U Hawkera Chana dostanete aj rezance s mäsom. Foto: Tomáš Kubuš

Najlacnejší Michelin na svete
Vybrať sa za Hawkerom Chanom nie je zložité. Stačí prísť do singapurského Chinatownu, ktorý sa považuje za gastronomický raj. Hneď po príchode pochopíte prečo. Malebné uličky akoby nepatrili do futuristických plánov Singapuru, hneď vás zlákajú svojou atmosférou, trhoviskom, tovarom, jemným chaosom a čínskou stopou. Jedna z uličiek patrí len a len jedlu, no ešte viac ho nájdete na trhovisku Chinatown Complex, kde treba prísť na druhé poschodie. Práve tam má Hawker Chan svoj stánok. Pre toho, kto sem prichádza po prvýkrát, sa tu zložito orientuje, ale stačí sa spýtať domácich a ste na mieste. Napokon, jeho stánok prezradí aj dlhý rad ľudí, ktorý sa stáča pomedzi iné stánky. Keď dostal v roku 2016 hviezdu, v rade sa stálo niekoľko hodín. Dnes nebudete čakať dlho, ale minimálne na 15 či 30 minút sa pripravte určite. Práve tu uzrelo svetlo sveta Chanove slávne jedlo, ktoré je dnes považované za „signature dish“. Všetci čakajú na porciu kuracieho mäsa s ryžou s legendárnou sójovou omáčkou, v ktorej Chan mäso marinuje. V čase, keď dostal stánok hviezdu,  stála porcia 2 singapurské doláre, teda 1,30 – 1,40 eura! Okrem toho si tu viete pochutiť aj na kuracom mäse v sójovej omáčke s rezancai, bravčových rebierkach, bôčiku alebo tofu či fazuľových výhonkoch. Kedysi robili len 150 porcií denne, ale to sa zmenilo. Určite sa tu však zastavte, pretože je to spojené so zážitkom z jej povesti. Kuracie v sójovej omáčke je jednoduché jedlo a možno od neho človek čaká viac, ale patrí k tradičným a typickým jedlám pre tieto končiny.

Tai Hwa Pork Noodle. Foto: Tomáš Kubuš

Tai Hwa Pork Noodle
Keď Michelin oznámil hviezdy pre dva streetfoodové stánky, sa do pozornosti reflektorov dostal Hawker Chan a mnohí akoby prirýchlo zabudli na to, že svoju prestížnu hviezdu dostal aj nenápadný stánok s menom Tai Hwa Pork Noodle na ulici Crawford Lane. Jeho tradícia je omnoho väčšia, pretože stánok založil v 30. rokoch 20. storočia Tang Joon Teo, pôvodom z čínskej provincie Guangdong. Vtedy ešte stál na ulici Hill Street, a preto sa sem-tam objaví v názve podniku. O 30 rokov prebral reštauráciu Tangov syn Chay Seng a je v nej šéfkuchárom dodnes. Celá rodina sa drží v gastronomickom biznise a aj iní členovia klanu majú svoje podniky či stánky. Tai Hwa Pork Noodle dnes leží v zástupe viacerých stánkov, ale všimnete si ho ľahko. Bude jediný, pred ktorým bude stáť rad ľudí. Dvojhodinové fronty už pominuli a určite tu stretnete menej ľudí ako v Chinatowne. Miesto má menej turistický ráz ako Hawker Chan a aj teraz je tu drvivá väčšina domácich. Mnohí ani len netušia, že aj toto miesto má hviezdu. Najznámejším jedlom, ktoré tu môžete ochutnať, je Bak Chor Mee (nájdete ho v ponuke aj ako Gan Mian), teda rezance s mletým mäsom, hoci tých ingrediencií tu rozpoznáte omnoho viac a medzi nimi ochutnáte aj pečienku, sušené ryby, mäsové guľôčky, jarnú cibuľku či ocot s čili, v ktorom sa namáčajú rezance. V ich príprave sú perfekcionisti a aj Chay sa raz vyjadril, že oni tvoria dušu celého jedla, pretože ak nebudú dokonalé, celé jedlo sa pokazí. Porcia stojí 8 SGD (približne 5 eur), čo je trochu viac než u Chana, ale na Michelin to nie je zlé. Bak Chor Mee sa dokonca dodnes považuje za jedno z najtradičnejších singapurských streetfood jedál. Ak chcete ochutnať tradíciu s ocenením, potom je toto miesto skutočne unikátom.

Najznámejšie jedlo v Tai Hwa Pork Noodle je Bak Chor Mee. Foto: Tomáš Kubuš

Michelinské streetfood stánky

LIAO FAN HAWKER CHAN (CHINATOWN COMPLEX)
Adresa: 335 Smith Street #02-126 Chinatown Complex Market & Food Centre
Otváracie hodiny: 10.30 – 15.30 (v nedeľu je zatvorené)
Cena: cca 1,50 – 5 €

TAI HWA PORK NOODLE (HILL STREET)
Adresa: 466 Crawford Lane, #01-12, Tai Hwa Eating House, Kallang Planning Area
Otváracie hodiny: 9.30 – 21.00 (v pondelok je zatvorené)
Cena: cca 5 €


Mohlo by vám zachutiť:

Kde si u susedov vychutnáte michelinskú gastronómiu?
Michelin: Hviezda z gastronomického neba
Japonská kuchyňa: Ako v živote, tak i na tanieri