Spýtali sme sa ho, aký má názor na mýty o žralokoch a čo si predstavuje pod pojmom morský predátor.

Kedy ste začali s potápaním a kde vznikla vaša záľuba pozorovať žraloky?
Potápať som sa začal pred 13 rokmi, čo je pomerne krátka doba. Za ten čas už mám viac ako tisíc ponorov s otvoreným systémom a vyše sto ponorov s uzavretým systémom, takzvaným rebreathom. Prvé ponory som absolvoval v našich sladkovodných jazerách a bagroviskách. Prvé morské ponory som o niekoľko týždňov neskôr absolvoval na veľkej koralovej bariére v Austrálii. Mal som to šťastie, že už pri prvých ponoroch som sa stretol so žralokmi. Priznávam, že prvé stretnutie bolo z mojej strany rozpačité, ale za krátku dobu som pochopil, že strach a rozpaky nie sú v tomto prípade na mieste. Každým ďalším stretnutím so žralokmi moja radosť a nadšenie rástli. Túžba dostať sa na čím kratšiu vzdialenosť k týmto nádherným tvorom človeka úplne opantá.

Necítite sa v blízkosti žralokov nebezpečne?
Mám síce rešpekt, ale na rozdiel od mnohých potápačov sa žralokov vôbec nebojím. Rešpektujem ich a ony rešpektujú mňa. Žraloky sú na zemi viac ako 400 miliónov rokov. Sú to predátori, ktorí majú svoje presne ustálené návyky a spôsoby lovu a svoju presne určenú potravu, preto je úplne logické, že potápač v neopréne s fotografickou výbavou v ruke touto potravou určite nie je. Musím citovať jedného môjho priateľa Juhoafričana – skutočného experta na žraloky, ktorý vravel: „Nikdy sa nesprávaj ako korisť, ničím žralokovi nepripomínaj jeho potravu a budeš s ním v úplnom bezpečí. V praxi to znamená nenosiť na sebe ani so sebou lesklé, trblietavé veci pripomínajúce rybu a nikdy nevykonávať chaotické a rýchle pohyby, nikdy sa neotáčať chrbtom a unikať pred ním. Žiaden človek ani plavecký rekordér nikdy neupláva žiadneho žraloka.“

Aký je podľa vás najväčší predátor morí a oceánov?
Na tejto planéte je najagresívnejším predátorom jednoznačne človek. Na útok žralokom zahynie päť ľudí na celej zemeguli ročne. Poranených môžu byť desiatky. Naopak, každý rok je zabitých 100 miliónov žralokov. Dnes je na zemeguli menej ako desatina žralokov z pôvodného počtu. Keď sa ľudstvu podarí ešte viac zdecimovať ich počty, aj z tohto dôvodu nám hrozí ekologická katastrofa.

Kareta obrovská, Červené more, Egypt. Foto: Róbert Pánko

Filmári živia množstvo mýtov o žralokoch. Čo si o nich myslíte?
Mýtov, klamstiev a zavádzaní je priveľa. Rád pozerám filmy s tematikou tohto tvora, či už prírodopisné prírodopisné, dobrodružné alebo hrané – akékoľvek. Zatiaľ som videl len dva dokumenty, kde neboli pridané žiadne mýty ani klamstvá, ale len to, čo je pravda. Filmári a producenti predávajú najradšej to, čo sa jednoducho predať dá, teda to, čo chcú ľudia počuť a vidieť. Väčšinou je pravda podfarbená aspoň drobnou, nenápadnou poznámkou o krvilačnosti o smrteľných prípadoch či zraneniach ľudí. O bezbrehom zabíjaní žralokov som ešte žiaden ucelený dokument nevidel.

Plánujete ešte v blízkej budúcnosti brázdiť oceány?
Svoje financie som investoval do katamarána, ktorý som kúpil na Malorke a preplavil ho do Grécka, kde plánujem od jari podnikať výlety spojené s potápaním. Teraz je zazimovaný na Kefalónii, odkiaľ plánujem od apríla robiť výlety pre potápačov aj bežných turistov, ale aj plavby po gréckych ostrovoch pre jachtárov. Ide však už o ďalšiu pomerne obšírnu tému, ktorej by sme sa mohli venovať nabudúce.

Mohlo by vás zaujať:

Zažiť beztiažový stav
Raj pre potápačov: Milford Sound je jazero aj more v jednom
Freediving so Sofiou: Radšej raz vidieť, ako vôbec nezažiť